Virágzik a "sminkturizás" piaca - így vásárolj okosan a profi sminkes szerint
A „sminkturizás”, azaz a használt szépségápolási termékek vásárlása egyre népszerűbb, de ha nem vagy óvatos, akkor annál nagyobb bajod is lehet, mint hogy rád sóznak valami kamu terméket. Egyes cuccoknál elég lehet egy alapos fertőtlenítés, de szerintem vannak olyanok, amiket egyszerűen jobb, ha nem veszel meg, ha nem akarsz az orvosnál kikötni.
Mostanában egyre gyakoribb, hogy interneten, sminkeléssel kapcsolatos Facebook-csoportokban árulnak olyan rúzsokat, palettákat, alapozókat, egyebeket, amik (állítólag) vásárláskor jó ötletnek tűntek, de valamiért mégsem váltak be. Azt látom, hogy elképesztően sokan kommentelnek egy-egy ilyen témájú poszthoz, a márkásabb cuccokat virtuálisan szinte egymás kezéből kapkodják ki a csajok. Ez egyfelől nagyon jó dolog, hiszen ami valakinek felesleges kacat, az másnak kincs, ráadásul a vékonyabb pénztárcájúak így akár jóval kevesebb pénzért is hozzájuthatnak drága termékekhez. Ugyanakkor az ügy több szempontból is rizikós.
Rengeteg kamu cucc kering a piacon, amik silány minőségűek, és persze higiéniai szempontok is felmerülnek, amikor olyan dolog cserél gazdát, amely már “lakott” valaki más arcán/szemén/száján.
A hamisítványok témája eleve megér egy külön misét, erről írtam is korábban, de az egészségügyi szempontok talán még fontosabbak. A púderes állagú dolgokat, tehát szemhéj palettákat, pirosítókat, bronzosítókat, highlightereket könnyen le tudod fertőtleníteni speciális sminkfertőtlenítő spray-vel (BeautySoClean, The Pro hygiene collection - ezeket interneten tudod beszerezni), vagy akár 99%-os Isopropyl Alcohol-lal (ehhez vegyszerboltban jutsz hozzá).
A klasszikus, nem folyékony rúzsokkal és a szem/szájceruzákkal ugyanez a helyzet, ráfújsz a fent említett szerekből, hagyod picit állni, majd letörlöd egy papírtörlővel. A púderre, bronzosítóra stb. is elég ráfújni, majd hagyni, hogy a szer elpárologjon. Természetesen a ceruzákat jól ki is kell hegyezni, sőt, én például sokszor a hegyezőmet is lefújom Isoprpyl Alcohol-lal. A kinyomós, pumpás termékeknél alapvetően nincs félnivaló, de ha az alapozó, korrektor applikátoros, vagy „belenyúlós”, akkor én biztosan nem venném meg.
A probléma ott kezdődik, amikor a szájfényt vagy folyékony rúzst az első gazdája feltette a szájára egyenesen a tégelyből.
Sokszor látom a “csak swatcholva volt” mondatot, de az ördög nem alszik alapon én ilyenkor is nemet mondanék. Mindenkinek más a baktériumflórája, sokan hordozzák például a herpes simplex vírust, és egész egyszerűen a saját egészségem védelmében senkinek sem előlegezem meg azt a fajta bizalmat, hogy osztozzak vele egy ilyen terméken. Ha az aplikátora, ecsete csak egyszer is érintkezett a szemmel, szájjal, utána pedig visszakerült a tubusba, akkor az már megfertőződhetett, tehát nem biztonságos. Természetesen ugyanez áll a szempillaspirálokra és a tégelyes zselés tusokra is.
Egy szó, mint száz, semmi baj nincs a használt sminktermékekkel, amíg azok könnyen és egyszerűen fertőtleníthetők. Ha viszont nem, akkor szerintem inkább ne vedd meg őket, mert a pénzt, amit megspórolsz rajtuk, azt lehet, hogy bőrdokira kell majd költened egy fertőzés miatt.