Tudom én, hogy az öregedés természetes folyamat, és emelt fővel kell viselni, mert minden egyes ránc a nevetésről és a megélt pillanatokról árulkodik. Én azért mégiscsak néznék inkább úgy ki ötvenévesen, mint Jennifer Aniston, és nem úgy, mint Marcsi néni a közértből, úgyhogy arról faggattam Dr. Kriston Renáta bőrgyógyászt, hogy van-e olyan ránctalanítás terén, hogy túl korán, és mikor érdemes elkezdeni gondolkodni a megelőzésen.

Érdemes az alapokkal kezdeni

Mint nagyjából minden szakértő, ő is a megfelelő külső-belső hidratálást tartja a legfontosabbnak, amit egyébként igyekszem is betartani (nemrég írtam arról, mi történt velem, amikor minden nap 4 liter vizet nyakaltam), szóval abszolút meg tudom érteni, hogy miért mondja ennyire mindenki. Nem elég ugyanis, ha kívülről kened a bőrödet, a szervezetednek is hidratáltnak kell lennie, különben kifakul az arcod, és vízhiányos lesz a bőröd! Tudom, tapasztaltam.

Aztán az is fontos, hogy az elhalt hámrétegeket eltávolítsd az arcodról, ezt otthoni radírozással vagy kozmetikai kezelésekkel is meg lehet oldani. A külső-belső hidratálás és hámlasztás nélkül kenhetsz bármit az arcodra, nem lesz látszatja, mert nem lesz rendben az arcbőröd mélyebb rétegeiben nem marad elég nedvesség. 

30 felett elindulsz a lejtőn

A húszas években a sok folyadék, és a rendszeres hámlasztás/tisztítás még bőven elég, kiegészítve egy kis fényvédővel, mert hogy az UV-fény a bőröd egyik legádázabb ellensége, Harminc fölött viszont már tényleg elindul a lejtmenet, negyven után pedig nincs is megállás. "Egy bizonyos életkort követően minden óvintézkedéseken túl gondoskodnunk kell a bőr kiegészítő, külső-belső regenerálásról és táplálásáról is" - mondta el Kriston Renáta. "40 éves korig az arctisztításon, a bőrradíron, valamint a fényvédő készítményen és a kézkrémen túl a hidratáló krémek adják a bőrápolás alapját. 40 és 55 év kor között már a hidratáló krémek és olajok, valamint a táplálóbb, zsírosabb krémek is szükségessé válhatnak. 55 éves kor felett pedig már a liposzómás hidratáló krémeké, valamint a vérkeringést fokozó, regeneráló hatású készítményeké lesz a főszerep."

giphy (3).gif
via HBO

A harminc a bűvös szám: ekkor kell elkezdeni speciálisan foglalkozni a bőröddel. "Az öregedés folyamata 30 éves kor után indul meg: a kezdődő bőröregedést a bőr legfelső, szarurétegének megvastagodása és az alsóbb rétegek: az irha és a zsírszövet enyhe elvékonyodása jellemzi. Ezeknek a változásoknak a hátterében a lelassult sejtmegújulás áll."

Szóval, a sejtjeim egy év múlva úgy döntenek majd, hogy nem újulnak meg olyan gyorsan, és fokozatosan nyugdíjas tempóra váltanak - szuper, ki ne szeretne magának fakó, élettelen, ráncos bőrt? 

Ezért kezdd el időben a védekezést

"Ehhez társul még a bőr enyhe fokú ásványi anyag-, nyomelem- és vitaminhiánya, csökken a verejték-és faggyúmirigyek aktivitása. Az erek fala vaskosabbá válik, átmérőjük csökken, így a bőr vérellátása zavart szenved, lelassul a nyirok-és vérkeringés, amely a salakanyagok felhalmozódását eredményezi" - mondta a bőrgyógyász. És hogy ez mit vonz maga után szépen lassan? Igen, kitaláltad: a ráncokat!

Dr. Kriston Renáta mégis inkább a megelőzésre, mint a ránckezelésre fektetné a hangsúlyt. Erre való ugyanis az anti-aging orvoslás, vagyis az öregedés megelőzése, erre kellene inkább koncentrálni, mint negyvenévesen egy vagyonért csiganyálas krémet venni, aztán meg panaszkodni, hogy nem használ (anyukám így járt, tényleg van ilyen cucc).

Az anti-aging medicina a legnagyobb hangsúlyt a megelőzésre helyezi, mind az egészség, mind a bőröregedés esetében. A bőr védelme szempontjából az UV sugárzással szembeni védelmet jelölhetjük meg kulcskérdésnek - mondta a bőrgyógyász.

"A prevenció szempontjából kiemelkedő fontosságú a bőrtípusnak megfelelő ápolás, a helyes életmód, a dohányzás kerülése, a megfelelő táplálkozás és folyadékfogyasztás, valamint  lehetőség szerint a stressz mellőzése. És ne feledkezzünk meg a pihenés, az alvás fontosságáról: ez az állapot egy mély relaxáció, mely során a szervezet is regenerálódik, mentesül a külső környezeti stressztől és káros tényezőktől, keringése, oxygén-ellátása optimalizálódik. Ha 23 óra előtt előtt megyünk ágyba, az alvás a fiatalság forrásává válik."


via NBC

Még szerencse, hogy ezt a cikket is hajnali negyed egykor írom - nem tehetek róla, hogy éjjeli bagoly típus vagyok, és éjfélig nehezemre esik lefeküdni. De most el is megyek elő-ránctalanítani, hátha segít valamit a helyzeten, hogy nem 7, de legalább 6 órát azért tudok aludni.