Nekünk, beauty-mániásoknak tényleg sokat jelent, ha egy termékre rá van írva, hogy természetes. Egy 2016-os felmérés egyértelműen kimutatta, hogy Amerikában a 18-34 éves nők 73%-ának fontos az „all natural”, azaz „teljesen természetes” kifejezés, amikor kozmetikumot vásárol, és annak is jelentősége van, hogy iparági becslések szerint 2025-re az organikus szépségápolási ágazat meghaladja majd a 25 milliárd dolláros forgalmat

Pedig egy dolgot érdemes tisztázni: ha szépségápolásról van szó, a 'natural' kifejezés közel sem azt jelenti, mint amire elsőre gondolnál.

termeszetesnek-tuno-kozmetikum.png

A kedvenc kókusztejes samponod nem egy kókuszfán nőtt, és nagy valószínűséggel sokkal több összetevő van benne, mint szimplán kókusztej. Ha legközelebb is súlyos összegeket hagynál ott a drogériában egy ilyen jellegű termékért, inkább nézd meg az összetevőit (akkor is, ha többször rá van írva a csomagolásra, hogy 'természetes', meg 'natural')! Szinte biztos vagyok benne, hogy lesz olyan tétel a listán, ami miatt visszateszed majd a polcra. 

De mit is jelent az, hogy természetes? Sajnos erre nincs konkrét válasz, ha a szépségipart nézzük. Pont ezért használhatja boldog-boldogtalan, aki tusfürdőt, arcmaszkot, meg hidratálót gyárt.

Ugyanis nem létezik semmiféle szabályozás arra vonatkozóan, hogy ki írhatja rá a termékeire ezeket a szavakat.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Plastic Free Online Shop (@plasticsfree) által megosztott bejegyzés,

Magyarul, ha azt olvasod egy cuki, zöldes színű, látszólag ökobarát csomagolásba rejtett szappanon, hogy „természetes”, az még semmire sem garancia. Lehet, hogy növényi alapanyagot messziről sem látott, te viszont boldogan mosakszol vele azt gondolva, hogy tettél valamit magadért, a bőrödért, meg a környezetért is. Pedig közel sem ilyen egyszerű a képlet. 

Perry Romanowski, a The Beauty Brains tulajdonosa és kozmetikai szakértő, azt nyilatkozta a HuffPostnak, hogy a sok rémhír ellenére egy dologban biztos lehetsz: ha egy gyártó azt írja a termékére, hogy 100%-ig természetes alapanyagokból készült, akkor hihetsz abban, hogy nem használtak szintetikus összetevőket az előállítás során. De (csak, hogy ne legyél teljesen nyugodt) azért hozzátette, hogy nincsenek egyértelmű leírások arra vonatkozóan, mi számít szintetikus alapanyagnak és mi nem. Ami szintén nem túl megnyugtató.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Canderien (@canderien) által megosztott bejegyzés,

Ha az alapvető szótári értelmezést nézzük, az a kifejezés, hogy „természetes”, egy dolgot jelent: nem nyúltak hozzá úgy az anyaghoz, hogy az gyökereiben megváltozzon, és a természetből származik. De ha már összekeverik kemikáliákkal, nálam elveszett a természetes jelleg. És pont azzal van gond, hogy ez a nézet gyártónként változik. Ha például kókuszolaj van egy krémedben, ráírják, hogy natural. Ám akkor is ráírhatják, ha van benne kókuszolaj is, meg parabén is. 

Az élelmiszerekkel ellentétben nincs olyan, hogy egy kozmetikai termék a fán nőne. Nem létezik hidratálóültetvény, sem arcmaszkfa, sem bőrradírbokor.

Ha így nézed, teljesen normális, hogy minden egyes beauty cuccodat előállítják, dúsítják, finomítják valahogy. De közben ott van az a teljesen érhető igényed is, hogy ha már a bioboltban vettél magadnak ebédet, akkor a tonikod és a szérumod is legyen már bio, organikus, és kicsit sem mérgező

A vásárlásodat ráadásul az is nagyon megnehezíti, hogy sok, a bőrre egyébként ártalmas összetevő mondható természetesnek. Ilyen például az arzén, az ólom, és a mérges szömörce is. Arról nem is beszélve, hogy az egyébként növényi alapanyagokból készült termékeket tartósítani kell valahogy, és itt jön a képbe például a már említett parabén, amiről régóta tudjuk, hogy kerülni kell.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

WildMint Cosmetics (@wildmintcosmetics) által megosztott bejegyzés,

Jó, jó, elég a riogatásból - mondhatod most, tök jogosan. Én is elképedek, amikor mélyebben beleásom magam a szépségipar egyébként meglepően nem szabályozott, sötét bugyraiba... De még ilyen rémhírek közepette is van remény: összeszedtem neked, hogy mikre érdemes figyelned, ha alapvetően természetes kozmetikumokat szeretnél vásárolni, és kicsit sem vágysz arra, hogy átverjenek a hangzatos jelzők. 

1. Keress organikus termékeket!

Bár ezek sincsenek olyan nagyon szabályozva (ha egy krém 70%-át organikus összetevők teszik ki, akkor már ráírhatják ezt a szót), összességében csak jobban járhatsz, ha olyan kozmetikumokat választasz, amelyeknek az alapanyagait már a földben sem szennyezték. 

2. Jó alaposan nézz utána az összetevőknek!

Ezt nem lehet elégszer és elég nyomatékosan leírni: nézd meg, mi van a krémedben! Igen, tudom, hogy sietsz, és azt is tudom, hogy nagy kísértést jelent a leárazás, de CSAK jól járhatsz, ha utánajársz, mit kensz az arcodra esténként, amikor azt hiszed, hidratálsz. Egy csomó weboldal segíthet neked abban is, hogy egy-egy termékről lerántsd a leplet. Használd ki ezeket a forrásokat! 

3. Ne érdekeljen, hogy mi van ráírva!

Természetesnaturalclear, tiszta, természet ihlette, ragyogó és még sorolhatnám: ezek mind kamuszavak. Marketingcsoportok ezrei fáradoznak nap mint nap azon, hogy átverjenek vásárlás közben. Ne hagyd magad, a tartalmat nézd, ne a csomagolást!

4. Ne várj csodát!

Ugye veled is előfordult már, hogy megvettél egy tényleg természetes kozmetikumot, és egy kicsit csalódtál benne? Bizony, ez történik akkor, ha nem a hagyományos, feldolgozott és szintetikus anyagokkal teletömött cuccokat vásárolod meg. A tökéletes hamvasítás, a hámlasztás, a ráncfeltöltés és a pattanások leszárítása mind-mind olyan dolgok, amikhez nagy valószínűséggel nem nő ki tökéletes módszer a földből. Ezt el kell fogadnod, ha tényleg védenéd magad a méreganyagokkal szemben

5. Csináld, ami jól esik!

Végső soron ki vagyok én, hogy megmondjam neked, mivel kend az arcod? A legfontosabb, hogy a bizonyítottan ártalmas összetevőket elkerüld és informálódj, ha új termékeket próbálsz ki. Azt pedig mindig tartsd szem előtt, hogy nem minden arany, ami fénylik, azaz beauty-nyelvre lefordítva: nem minden természetes, ami természetes!