„Ezért nem használok semmilyen fényvédőt”
Starre Vartan szabadúszó újságíró és blogger, aki elsősorban a természet, a környezetvédelem, a technológia, és a fenntartható fogyasztás témaköreiben mozog otthonosan. Saját bevallása szerint hosszú évek óta nem használ fényvédő termékeket, mert szerinte egy kis józan paraszti ész kell csak ahhoz, hogy ezek nélkül is megóvhassa a bőrét a naptól, és a káros UV-sugárzástól. Első hallásra biztosan sokan megbotránkoznak a kijelentésén, – én is így voltam vele - hiszen manapság tényleg már a csapból is az folyik, hogy a fényvédelem gyakorlatilag létfontosságú. Aztán mikor elolvastam az érveit, elgondolkoztam...
Vartan az MNN.com-ra (Mother Nature Network) írt egy cikket arról, hogy miért döntött úgy, hogy kiiktatja a fényvédőket az életéből. Az anyag elején hangsúlyozza, hogy senkit semmire nem akar rábeszélni, és hogy nem bőrgyógyász, csupán arról van szó, hogy a saját testével kapcsolatban meghozott bizonyos döntéseket, de tiszteletben tartja azt is, ha valaki másképp gondolkozik.
A fényvédőmentes életvitelét kutatási eredményekkel támasztja alá. 2017-ben az Enviromental Working Group nevű szervezet adott ki egy jelentést, amelyben többek között az áll, hogy több bizonyíték is van arra, hogy a napozószerek egyáltalán nem védik olyan hatékonyan a bőrt, mint ahogyan korábban hittük, és bizonyos esetekben még károsak is lehetnek.
Szintén ebben a jelentésben van szó arról, hogy igen kevés a tudományos bizonyíték arra, hogy a naptejek nem csak a leégéstől, hanem a bőrráktól is megvédenek. A jelenlegi kutatási eredmények nem tudnak meggyőző érveket felmutatni amellett, hogy a fényvédők (még a széles spektrumúak sem) önmagukban képesek lennének csökkenteni a bőrrák kialakulásának esélyét, illetve a korai bőröregedést. Sőt, egy 2012-es, az USA kormányzati tudósai által készített tanulmány szerint a fényvédők nagy részében megtalálható retinyl-palmitát, ami az A-vitamin egyik formája, felgyorsíthatja a rosszindulatú daganatok és bőrelváltozások kialakulását, amennyiben a bőrre kenve napfénnyel érintkezik.
Az EWG jelentése arról is beszámol, hogy a magas SPF számok nem jelentenek feltétlenül magasabb védelmet is.
Több tanulmány is arra az eredményre jutott, hogy a naptejek csomagolásán feltüntetett értékek félrevezethetik a vásárlókat - sokan ritkábban, és kevésbé alaposan használják a magas faktorszámú termékeket, mert úgy gondolják, hogy ezekből kevesebb is elég a megfelelő fényvédelemhez.
Tehát nincs bizonyíték arra, hogy azok a termékek, amiknek a csomagolásán 50 faktor feletti érték van, valóban hatékonyabbak is, mint az 50 faktorosak.
Egy kisebb, 2019-ben készült tanulmány pedig azt állítja, hogy a naptejekben lévő aktív összetevők a bőrön át felszívódhatnak a véráramba. Az American Food and Drug Administration adatai szerint ezen a téren további vizsgálódásra van szükség, mert ezek az összetevők olyan koncentrációban is a szervezetbe juthatnak, ami akár rákkeltő is lehet.
Mindezeket végigolvasva egyre érthetőbbé válik Vartan ódzkodása a fényvédőktől. A cikkében arról is ír, hogy a bőre viszonylag világos, és bár nem tejfehér, elég könnyen leég, így mindenképpen védenie kell magát a napsugárzástól. Ugyanakkor a vegyszerek helyett inkább a józan paraszti eszét használja. Soha nem fekszik ki napozni, de imád úszni, és a szabadban lenni minden évszakban.
Élt már trópusi és karibi környezetben is, és azt állítja, hogy a saját maga által felállított szabályrendszer eddig minden esetben megvédte a leégéstől.
Délben nem megy a napra, a szabadtéri programjait délután 3 vagy 4 óra utánra tervezi, mikor a nap már kevésbé erős. Ha mégis ki kell mennie a déli időszakban, akkor mindig igyekszik árnyékba húzódni, és ha ez nem lehetséges, akkor egy ernyőt visz magával. Ezen kívül mindig próbál a lehető legnagyobb részt elfedni a testéből: hosszú ujjú, lenből és pamutból készült ruhákat, felsőket hord, illetve hosszú szoknyákat és nadrágokat. Emellett sok kalapja, napellenzője és nagy napszemüvege is van. Ebben a világ legmelegebb, legnaposabb részein, például Egyiptomban élő emberektől vett példát, akik mindig hosszú, testet elfedő ruházatot viselnek.
És Vartan szerint nagyjából ennyi a titok: kerülni az erős napot, mindig árnyékot keresni, ha pedig nem megy, akkor tetőtől talpig felöltözni.
Mégpedig azért, hogy elkerülje, hogy olyan vegyszerekkel érintkezzen a bőre, amire később a cégek azt mondhatják, hogy „korábban nem volt bizonyíték arra, hogy veszélyesek lennének”. A cikkét azzal zárja, hogy egy kis napfényre mindenkinek szüksége van – napi 10-15 perc fényvédelem nélküli napozás ugyanis segíti a szervezet D-vitamin termelését.
Meg kell, hogy mondjam, nehéz vitatkozni az érveivel, de valahogy mégsem érzem azt, hogy kukázom az összes fényvédőt, amit használok, és holnaptól nyaranta csak hosszú, fehér leplekben és óriási kalapokban közlekedek majd...Te mit gondolsz?