Így csinálja egy profi: a legjobb házi ecsettisztító módszerek
Egyre többen dobják félre a különböző palettákhoz járó kis szivacsos applikátorokat és használnak ecseteket a sminkeléshez, ami nagyon dicséretes dolog. Viszont azt sokan elfelejtik, hogy az ecseteket, még akkor is, ha csak magunkon használjuk, rendszeresen kell tisztítani.
A rendszeres ecsettisztítás szükségességének van gyakorlati, de ami ennél sokkal fontosabb, higiéniai oka is. A gyakorlati szempont az, hogy ha ecsettel nyúlsz bele egy sötétebb szemhéjpúderbe, majd utána ugyanezzel az ecsettel egy világosba, az eredmény egy csúnya maszat, mert a festék ugyebár nem párolog el magától az eszközről…
Persze, ha ez történik, bosszantó, bosszantó, de ennyi. Viszont ami ennél sokkal fontosabb szempont, az a higiénia. Hiába csak saját magadon használod az ecseteidet (feltéve, hogy nem vagy sminkes, mert ilyenkor minden higiéniai óvintézkedést sokszorosan kell megtenni), akkor is tele lesznek mindenféle baktériummal, amit az arcodon hordozol. Hát még ha elkapsz egy kötőhártyagyulladást vagy egy ajakherpeszt… De ennyire nem is kell messzire menni, elég, ha hajlamos vagy a pattanásosodásra. Ha kinyomkodod őket, akkor aztán szépen oda-vissza fertőzöd magad, és a pattik egyre csak jönnek és jönnek. Konkrét fertőzésnél ajánlatos mindent lefújni 99 %-os Isopropyl Alcohollal a sima tisztításon felül, ez vegyszerboltokban kapható.
TOP4 tisztító rituálé
Ez a kis horrormese remélem kellőképpen megijesztett, úgyhogy most jöjjenek azok a nagyon egyszerű módszerek, amelyekkel az ecseteidet rendesen ki tudod tisztítani. Hogy milyen gyakran csináld? Bevallom, én a sajátjaimat minden egyes használat után kitisztítom, mert sokkal gyorsabb 2-3 ecsetet kimosni, mint egyszerre az összeset, de ha csak saját magadon használod őket, akkor elég hetente egyszer.
Benzin: old-school módszer, fertőtlenít, kiszedi a festéket, viszont az ecseteket eléggé károsítja, szárítja úgyhogy alapvetően nem annyira szeretem.
Ecsettisztító folyadékok: ma már sok drogériában lehet kifejezetten ecsettisztító folyadékot venni. Nekem is van otthon és gyors tisztításra teljesen megteszi. Ha nem szóróflakonban adják (én a MAC ecsettisztítóját használom, és azt pont nem), akkor lehet hozzá venni kis műanyag szóróflakont és áttölteni, én is ezt csinálom. Sminkeseknek munka közben gyors, és egyszerű, de a saját sminkasztalomon is tartok egy ilyen flakont. Fogok egy zsebkendőt vagy papírtörlőt, az ecsetre ráfújom a tisztítót és a papírkendőn körbeforgatom, amíg el nem tűnik róla a festék. Ha szükséges, megismétlem a folyamatot. Az a helyzet, hogy ecsettisztító-téren nem vagyok túlságosan kísérletező és mivel a MAC bevált, nem próbáltam mást, viszont a DM Ebelin ecsettisztítójáról jókat hallottam és az ára MAC a töredéke.
Sima babaszappan: jó öreg babaszappan tökéletesen megteszi, benedvesítem az ecsetet, körbeforgatom a szappanon, aztán jó alaposan kiöblítem. Fontos, hogy utána mindig fektetve tedd le az ecseteket, úgy, hogy a sörtéjük lelógjon az asztalról/pultról, hogy ne deformáltan száradjanak meg.
Wu2 sampon, babasampon: ugyanúgy használom, mint a babaszappant.
+1 tipp
Időnként úgynevezett “nagykezelést” kapnak az ecsetkéim, ami azt jelenti, hogy a szappanos vagy samponos fürdés után beleállítom őket egy nagy adag hajbalzsamba (Kallost szoktam venni nagy kiszerelésben, ami viszonylag olcsó, és jó, fodrászkellékeseknél vagy ázsiai diszkontokban lehet kapni). Ehhez bőven megteszi egy üres és tiszta tejfölös/joghurtos pohár, az aljába mehet bőven a balzsamból, abba pedig az ecsetek. Akár 1-2 órát is hagyom őket állni, majd jó alaposan kiöblítem és a fent említett módon hagyom az ecseteket száradni. FONTOS, hogy a balzsamos kezelést csak az igazi szőrből készült ecsetek kapják, a szintetikusak nem. A lényeg, hogy néhány ecsetet kimosni pár percet vesz csak igénybe, viszont hosszú távon az ecseteid és az arcod is meghálálják.