Te tudod, mi a különbség a BB-, CC-, és DD-krémek között?
A múltkor, amikor büszkén mutogattam a drogériás termékeimet a barátnőmnek, és az aktuális CC-krémemre terelődött a szó, felmerült a kérdés a részéről: mi a különbség a BB és a CC között? Nyilván nem tudtam rá válaszolni, úgyhogy rákerestem - ekkor jöttem rá, hogy még DD krém is van (sőt, az ábécé minden betűjére van már krém, de ne szaladjunk ennyire előre). De miért kapható ennyiféle színezett termék, melyiknek mi a funkciója, és melyiket érdemes igazán használni?
BB-krém
A BB-, azaz 'Beauty Balm'-krémek a Fashionista.com cikke szerint eredetileg Ázsiából származnak, és egyre népszerűbbek lettek az elmúlt években, főleg azok körében, akik valami könnyedebb terméket keresnek az alapozójuk helyettesítésére. A BB-krém nemcsak arra jó, hogy egy kis fedést adjon, de rengeteg termékben van már fényvédő és bőrápoló antioxidáns is. Összetételében a BB sűrűbb, mint a színezett hidratáló, de sokkal lágyabb, mint az alapozó.
Ha szeretnél, nyugodtan használj BB-krémet alapozó helyett (néhány termék kifejezetten jól fed), de egy dologra érdemes odafigyelned: ezek a krémek nem helyettesítik a bőrápolást, és szinte sosincs bennük annyi fényvédő, hogy ténylegesen megvédjék a bőrt a káros sugaraktól - mondja Tauz Nóra sminkes.
CC-krém
A CC-, azaz 'Color Correcting'-krémek lényege, hogy segítsenek az arc színeinek egységesebbé tételében. Szemben a BB-vel, ezeknek a termékeknek nem fő szempontjuk az ápolás, sokkal inkább a megfelelő -mégis könnyed- fedés. Sokan azt állítják, hogy manapság a legtöbb CC és BB szinte ugyanaz, de ez természetesen márkafüggő. A L’Oreal honlapja szerint a CC-k a tökéletes fedést hivatottak elérni - szerintük arra lett kifejlesztve ez a termékkategória, hogy minden más sminkcuccodat (korrektor, alapozó) helyettesíthesse, míg a BB-k inkább az ápolásra, az egyébként is szép bőr enyhe kiemelésére lettek kitalálva. Nóra szerint ebben a kategóriában is egy dologra fontos odafigyelned:
Ha a CC-krém mellett teszed le a voksod, akkor is gondoskodj a megfelelő fényvédelemről, mert a legtöbb termék ebben a kategóriában sem tartalmaz önmagában elég fényvédőt.
DD-krém
Na, ez az a termékkategória, amit körülbelül csak egy hónapja ismerek. A DD-, vagyis 'Dynamic Do-All'-krém a Fashionista szerint a CC és a BB 'hibridje'. Sok helyen a 'Daily Defense', azaz "napi védelem" szóösszetételből eredeztetik - őszintén szólva nem találtam meg az igazságot, valószínűleg mindkettő ráillik erre a kategóriára. Az angol MarieClaire cikke szerint a DD-t azért találták ki, hogy ötvözzék a BB könnyedségét, ápolását, és a CC fedését, mégis van benne egy kis plusz: az öregedésgátlás. Mondjuk nekem ez már egy kicsit soknak tűnik egyszerre: egy krém, amiben van fényvédő, anti-aging összetevők, ápoló hatóanyagok és egy alapozóval felérő a fedő hatása? Tauz Nóri az ilyen krémeknél is érdemes odafigyelned a fényvédelemre, illetve még egy dologra felhívja a figyelmet:
Ha egy DD-krém, vagy bármilyen más, ennyire összetett, többfunkciós krém mellett teszed le a voksod, azért azt ne felejtsd el, hogy nem véletlenül léteznek külön hidratáló, ránctalanító, fényvédő-, illetve sminktermékek. Egy krém nem biztos, hogy el tud látni ennyi funkciót - de mondjuk utazáshoz, vagy időhiány esetén tehetsz egy próbát.
Melyiket használd?
A L’Oeral szerint érdemes váltogatni ezeket a termékeket, hiszen ugyanúgy, mint neked, a bőrödnek sem egyforma minden napja - mondjuk ez tényleg logikus. Ha éppen magasabb fedésre vágysz, nem fogod tudni kikerülni az alapozót. De ha szép bőrrel keltél fel, minek terhelnéd a pórusaidat a magas fedéssel, ha elég egy kis BB-krém is? A lényeg, hogy mindig figyelj oda a fényvédelemre.
Nem hagyott nyugodni a gondolat, utánanéztem, és létezik AA-krém is. Kicsit hülyének érzem magam, kitalálhattam volna, hogy az 'anti aging', vagyis az öregedésgátlás rövidítéséről kapta a nevét. De itt még messze nincs vége a listának, rengeteg betűnek saját helye van a szépségiparban: az EE az 'Extra Exfoliating' nevéből ered, és a pigmentfoltok halványítására találták ki. Az FF a 'Facial Finishing'-re lett kitalálva, vagyis egyfajta utóalapozóként funkcionál. A GG a 'Genius Glow' rövidítése, ez egy könnyed, kissé bronzos hatású, fényvédővel ellátott alapozó. A PP a 'Post Procedure'-ról kapta a nevét, és a károsodott bőrt hivatott gyógyítani. A lista végén a ZZ, azaz a 'Zit Zapper' áll, amely főleg aknés bőrre való, könnyed, hidratáló hatású krém.