Tényleg érdemes a reggeli arctisztítással bíbelődni?
Hivatalosan nem illett volna a címben lévő „bíbelődni” szót használnom. Fogalmazhattam volna úgy is, hogy „megtisztítani az arcomat”. Az igazság azonban az, hogy az ébredés utáni első fél órában örülök, ha sikerül fogat mosnom, ráadásul, hogyha este rendes lányként szépen megtisztítom az arcomat és az éjszakát nem egy szénbányában töltöm, akkor reggel milyen szennyeződést is kéne eltávolítanom? A szakértő erre a kérdésemre is választ adott.
Bár nagyon fontos az alapos arctisztítás, a bőrt sosem szabad túltisztítani, így reggel sem kell túlzásba esni a habzó arclemosókkal
- kezdi Rosenkranz Klaudia bőrápolási szakértő, a Skinlatte beauty bloggere. A szakértő szerint, bőrtípus- és bőrproblémafüggő, hogy jót tesz-e a bőrnek a reggeli arctisztítás.
A habzó, szárító (szulfátos, alkoholos) arclemosók felboríthatják a bőr védelméhez és egészséges működéséhez elengedhetetlen bőrfelszíni emulzió és mikrobiom egyensúlyát, a folyamatos vegzálás pedig irritációt okozhat. Egy zsíros bőrnél ráadásul mindez még több faggyútermeléshez vezethet. Ezért a kulcs a jól megválasztott arclemosó.
Klaudia azt javasolja, hogy kerüljük a habzó és szárító lemosókat, továbbá sokunk Jolly Jokerét, a micellás vizet is inkább estére tartogassuk. (Szerinte sokan tévesen használják a micellás vizet mint arclemosót, miközben az inkább sminklemosásra való.)
De akkor mi a legjobb választás?
Klaudia szerint egy jól megválasztott arclemosó tej igenis jót tud tenni a reggeli rutin részeként, ráadásul a tejes formula a legtöbb bőrtípusnak is megfelel, mivel kellően hatékony, de közben gyengéd is. Ha viszont nem megfelelő arclemosót használsz, azzal akár többet is árthatsz, mintha csak vízzel frissítenéd fel magad.
Arra a kérdésre, hogy tulajdonképpen miért és mitől is kéne reggelente megtisztítanom az arcom, ezt válaszolta:
Éjszaka - különösen nyáron - is izzadhat a bőr, és bár a faggyútermelés kevésbé fokozott, nem szűnik meg, ráadásul egy nehezebben beszívódó éjszakai arckrém felkenése után szinte minden az arcunkra tapad a párnahuzatról. Ráadásul hajat sem mosunk minden nap, így az azon lévő szennyeződés is az arcbőrünkön köthet ki.
Továbbá lássuk be: mindenkivel előfordult már, hogy egy sietősebb/összecsapottabb esti rutin után elkenődött szemfesték maradványokkal ébredt. Ezeket a maradványokat muszáj legalább reggel eltávolítani. Ha pedig már arctisztítás a téma, akkor muszáj szót ejteni a rutin másik főszereplőjéről, a vízről is. Klaudia szerint ugyanis több múlik a víz hőmérsékletén, mint hinnénk.
Ha túl meleg vízzel mosol arcot, az száríthatja, irritálhatja a bőrt, ha viszont túl hideggel, akkor az apróbb erek összehúzódnak, ami egy keringési problémákkal küszködő bőrnek nem biztos, hogy jót tesz. Langyos vízzel a legideálisabb arcot mosni.”
Összességében megnyugtattak Klaudia tanácsai, hogy nem kell a reggeleimet több lépéses rutinnal megspékelnem. Viszont hosszútávon az arcbőröm meghálálja, ha rászánok egy rövidke időt a reggeli arctisztításra. Nagyjából annyi idő is elég rá, míg lefő a kávém.