A kérdésre, hogy mi a különbség a vízhiányos és a száraz bőr között röviden ez lehetne a válasz: az egyik egy állapot, a másik egy alapbőrtípus megnevezése. Ha téged viszont bármelyik „probléma” érint, akkor talán jó megérteni, hogy pontosan mi is történik az arcbőröddel. A részletesebb válaszért bőrápolási szakértőnkhöz, Rosenkranz Klaudiához fordultam.

Miért is annyira fontos a bőr megfelelő hidratálása?

Normális körülmények között a bőrfelszíni emulzió zsíros és vizes fázisa gondoskodik a bőr természetes hidratációjáról, de az állapotát rengeteg külső és belső tényező befolyásolja folyamatosan, gondoljunk csak pl. az időjárásra - a szél, a fűtés, a légkondi, a pára, a hideg hatására könnyen felborul az egyensúly, és felszíni vízhiány léphet fel

-mondja a szakértő.

Klaudia szerint minél tovább áll fenn ez az állapot, annál hamarabb jelennek meg és állandósulnak az első apró ráncok - életkortól és alapbőrtípustól függetlenül. (Hiába vagy tehát 22 éves, ha folyamatosan kint vagy a napon és a szélben, akkor igenis gondoskodnod kell a bőröd hidratálásáról.)

Sokan csak akkor nyúlnak hidratálókrémhez, ha már a szemük körül megjelentek az első apró ráncok. (Mivel itt a legvékonyabb a bőr, a vízhiány jelei itt mutatkoznak meg először.) Sajnos, ekkor már késő.

Ha a ráncok már megjelentek, nehezebb lesz eltüntetni őket (illetve nem is nagyon lehet), éppen ezért fontos, hogy időben elkezdd a hidratálást. Tulajdonképpen elmondható, hogy normál bőr csak a pubertás előtt létezik, utána már nem nagyon találkozni olyan bőrrel, amelynek egyes területei ne lennének felszíni vízhiányosak, dehidratáltak.

Ha nem vagy biztos benne, hogy vízhiányos-e a bőröd, akkor hadd oszlassam el a kételyeidet: igen, az. Ha nem is mindenhol, a kulcsterületeken egészen biztosan az. Ezért akármilyen fiatal és problémamentes a bőröd, már most fontos a folyamatos hidratálás, és a fényvédelem. (A kettő nem ugyanaz.)

Száraz vagy dehidratált a bőröm?

A szakértő szerint gyakran a vízhiányt összetévesztik a száraz bőrrel. Utóbbi egy önálló alapbőrtípus, míg az előbbi - ahogy a fentiekből is kiderül - egy bőrállapot, amely bármely alapbőrtípus kísérő tünete lehet. Társulhat zsíros/szeborreás bőr vagy száraz bőr mellé is. (Emiatt fontos, hogy a zsíros bőrt is hidratáljuk szárítás helyett.) 

Milyen krémeket és hidratálókat kéne használnom?

szarazbőr.png

A vízhiányos bőröknek (ami ugye tünet, nem bőrtípus) permetek, tonikok kellenek hidratáló és vízmegkötő összetevőkkel (pl. aloe, glicerin, nátrium-hyaluronát, méz, édes gyümölcsök stb.). 

Ezzel szemben a száraz bőrnek (bőrtípus) zsíros, olajos krémekre van szüksége - növényi olajokkal, ceramidokkal. Ezeknek a bőröknek nem elég a víz, arcmosás, zuhanyzás után is húzódnak. A bőr nem zsírosodik, matt, fénytelen, kipirulásra és érzékenységre hajlamos, idővel akár már érintésre is húzódik, csíp, fáj. Nincsenek komedók, mitesszerek - max. az orr környékén fordulhat elő egy-két kisebb példány. A száraz bőrt sem kell ám túlzsírozni - a bőrápoló olajat ne önmagában tedd fel, elég 1-2 cseppet hozzáadni az aktuális krémedhez.