Minden kozmetikumnak van lejárati ideje, és nem érdemes hazárdírozni a dologgal, mert csúnya bőrirritáció lehet a vége. Ez a naptejek esetében fokozottan igaz, hiszen ilyenkor nem csupán kiütésekkel számolhatsz, hanem fájdalmas leégéssel is. Hiába van tehát meg a naptejed tavalyról, egyáltalán nem biztos, hogy még jó – és hidd el, nem éri meg a kockázatot az a párszáz vagy –ezer forint. De honnan tudhatod, vajon lejárt-e már?
 
Amennyiben nem tüntetik fel konkrétan a lejárati dátumot a flakonon, mindenekelőtt a képen látható kis jelzést keresd – ezen általában egy szám és egy M betű látható, például 6M vagy 12M, ami azt jelöli, hogy a felbontástól számítva hány hónapig (6 vagy 12) őrzi meg a minőségét. A gond csak akkor van, ha fogalmad nincs, mikor vetted…
 
naptejlejarat.jpg
Megkértem Lilulander kolléganőmet, Nikit, hogy nézze meg otthon a naptejét – nála 18 hónap a felbontástól számított szavatosság, de mivel már 4 éve vette a krémet, most inkább kidobja...
 
Ha nem tudod, vajon kicsúsztál-e már a feltüntetett időtartamból, hallgass rám, és inkább szerezz be egy új naptejet. Amióta interjút készítettem egy bőrgyógyásszal a napsugarak káros hatásáról, azóta mindenkit ezzel riogatok, és ostorral üldözöm a szeretteimet, ha nem akarják rendesen bekenni magukat a napozáshoz (egyébként magával a napozással szemben is vannak fenntartásaim, de ezt most hagyjuk).
 
Én az imént feltúrtam a fürdiben a fiókokat, és egyetlen naptejet találtam, amit még tavaly vettem a római utazáshoz (egy olyan mini flakonosat, amit a drogériákban a pénztárak mellett találsz). Természetesen semmilyen kapaszkodó nem volt rajta sem a gyártás, sem a lejárat dátumát illetően. A szakértők szerint ebben az esetben a termék általában 3 évig őrzi meg a minőségét, ugyanakkor, ha megváltozik a krém színe, állaga, szaga, vagy láthatóan kicsapódik belőle az olaj, az mind azt jelzi, hogy ideje megválni tőle. Az enyémnek már elég fura szaga van, úgyhogy ki is dobom.