Ezekkel a trükkökkel többet nem kell félned, hogy nem iszol eleget
Gyakorlatilag nincs olyan színésznő, vagy modell, akitől ha megkérdezik a szépségtrükkjeit, ne a vízivást említené az első helyen. És bármennyire is közhelyesen hangzik, a sok víz tényleg az egyik legjobb dolog, ami a bőröddel történhet. Tisztít, méregtelenít, hidratál – most nem kezdek el elmélyedni abban, hogy mennyi mindenre jó, megtették már mások kismillió helyen. Csakhogy azt, hogy igyál sokat, mondani könnyű, de beépíteni a hétköznapjaidba nem feltétlenül.
Egy dologgal már nem árt, ha az elején tisztában vagy: amikor azt érzed, hogy szomjas vagy, a szervezeted már az enyhe dehidratáció állapotában van. Ez azt jelenti, hogy máris elkezdett kiszáradni a bőröd, és kevésbé hatékonyan méregtelenítesz. Lényegileg tehát nem érdemes mindig megvárni, amíg a tested jelez, hogy folyadékra lenne szüksége – néha nyakald csak szépen a vizet akkor is, ha nem vagy szomjas.
És ha esetleg amiatt aggódnál, hogy átesel a ló másik oldalára, ne tedd: valóban létezik túlhidratálás, de ahhoz, hogy valaki elérje ezt az állapotot, nagyon sok vizet kell meginnia nagyon rövid idő alatt. Mivel az ilyesmi meglehetősen ritkán történik meg egy átlagemberrel, ha többfelé osztod a napi folyadékbevitelt, minimális az esélye annak, hogy „túliszod” magad.
Na de mennyi is az annyi?
Sokat hallani, hogy „napi 8 pohár víz az ideális mennyiség”. Ez így teljesen nem igaz, mert az, hogy mennyi folyadékra van szükséged, függ attól, hogy mennyire vagy aktív, hány éves vagy, hány kiló, milyen nemű, illetve hogy milyen a környezeted hőmérséklete és páratartalma. A vizeleted színéből egyébként viszonylag könnyen meghatározhatod, hogy mennyire vagy hidratált: minél sötétebb, annál kevésbé (kivéve, ha B-vitamint szedsz, ami besárgíthatja).
A 4-2-1 szabállyal könnyen kiszámolhatod, hogy mennyit kellene innod egy nap. A testtömeged első 10 kilójára kilónként és óránként 4 mililitert számolj, a második 10 kilóra 2 mililitert, ezen felül pedig kilónként 1 mililitert. Ez azt jelenti, hogy ha például 60 kiló vagy, akkor egy nap körülbelül 2,4 liter folyadékot érdemes bevinned.
Oké, de hogyan?
Ha te is azok közé tartozol, akik gyakran elfelejtenek inni, akkor egy kis tudatosságra mindenképpen szükséged lesz, de egyáltalán nem nehéz rászoktatni magad a rendszeres kortyolgatásra.
Legyen saját palackod: és ha rám hallgatsz, akkor nem is egy, hanem rögtön kettő. Egy kisebb, amit bárhová magaddal tudsz vinni, és egy nagyobb, amit a munkahelyeden szépen magad mellé tudsz tenni, hogy csak a kezedet kelljen kinyújtanod érte. Sokan azért isznak keveset, mert amikor épp eszükbe jut, hogy le kéne dönteni némi vizet, pont nincs kéznél innivaló – ez viszont így sosem fordulhat elő. Ráadásul ma már olyan szép palackokat lehet kapni, hogy még kiegészítőnek is simán elmennek. Ha olyat veszel, amin skála is van, akkor pontosan tudod követni, hogy mennyit ittál aznap. Ha uncsi a sima víz, dobálj az üvegbe gyömbért, mentát, uborkakarikákat, citromot, vagy fagyasztott gyümölcsöket, vagy turbózd fel egy kis cukormentes gyümölcsszörppel.
Legyen a jég a barátod: a jégkockák nem csak hűtik az italokat, hanem ahogyan olvadnak, egy kis extra vizet is csempésznek beléjük, úgy, hogy észre sem veszed. Ha bírja a torkod, akkor kérj mindenbe bátran jeget!
Edd meg a vizet: az étkezéseket levessel kezdeni, vagy akár levest választani főétkezésnek nem csak azért jó ötlet, mert némi kalóriát is megspórolhatsz vele – hanem azért is, mert így is észrevétlenül megemeled a folyadékbeviteled. Emellett pedig tudatosítsd magadban, melyik zöldségeknek és gyümölcsöknek a legnagyobb a víztartalma, és ezekből vásárolj rendszeresen. Jöhet például az uborka, a jégsali, a zeller, a görögdinnye, és a paradicsom is.
Kerüld a sót, a koffeint és az alkoholt: ha nem szeretsz sokat inni, akkor az is egy módszer, hogy figyelsz arra, hogy minél jobban lecsökkentsd a sóbeviteled, kevesebbet kávézol, és az alkohollal is csínján bánsz. Ezek ugyanis mind dehidratálnak, és minél többet fogyasztasz belőlük, annál többet kell innod, hogy semlegesítsd a hatásukat.
Használd a technikát: ha már úgyis mindig nálad van a mobilod, akkor miért ne hívnád segítségül? Emlékeztetőt is beállíthatsz, ami óránként figyelmeztet, hogy igyál, de már egy csomó olyan app is van, amit kifejezetten arra találtak ki, hogy a napi folyadékbeviteledet felpörgesd, illetve monitorozd vele. IIyenek például a Water Time, vagy a Hydro Coach is.