Alapvetően úgy gondolom, hogy egy smink - akárcsak egy ruha vagy egy hajviselet - ízlés dolga, és nem érdemes azon rugózni, hogy ki milyen színű rúzzsal, vagy milyen formájú szemöldökkel érzi jól magát. Bár ez tök "píszin" hangzik, de ha őszinte akarok lenni, igenis bele szoktam futni olyan mellényúlásokba, amik láttán késztetést érzek, hogy egy papírzsepivel igazítsak rajtuk.

Persze vettem már én is észre magamon, hogy rúzsos a fogam, vagy hogy egy ártatlan kis tüsszentés után az orrom végéig folyik a szemfesték. Abba pedig már bele se megyek, mi lett az eredménye, mikor először próbáltam Kim Kardashian módszerével kontúrozni. (Spolier: a férjem azt hitte, hogy tigriseset játszottam a gyerekkel és fenn felejtettem a csíkokat.) Szóval vállalom, hogy nem én vagyok a legnagyobb sminkes szakértő, de van néhány szabály, melyet minden körülmények között betartok, és amit másnak is javasolnék.

1. Ne alapozz vastagon, pláne ne száraz bőrre!

Főleg télen, mikor a bőr könnyebben kiszárad, extra fontos a hidratálás. Sminkelés előtt pedig különösen, mivel a száraz bőrre kent alapozó és púder nem lesz szépen eldolgozható, becsomósodhat, és kis darabkákká állhat össze a bőrödön, ami nem egy szép látvány. Különösen egy sűrűbb, töményebb állagú arcfestéknél tud igazán természetellenes hatást kelteni. Ha pedig jó vastagon is kened fel, akkor úgy fogsz kinézni, mint aki egy rossz minőségű gumimaszkban ment ki az utcára.

2. Óvatosan a szájkontúrral!

Mióta az eszemet tudom, zavar, hogy nincsenek telt, szépen rúzsozható ajkaim, és mondhat bárki bármit, ezen egy szájceruza sem fog változtatni. Oké, apróbb optikai tuningot jelenthet, de húzhatom én bárhogyan azt a cerkát, a csókos szájú végzet asszonya helyett előbb fogok egy 80-as évekbeli pornószínésznőre hasonlítani. Azt pedig pláne felejtsd el, hogy egy világosabb rúzshoz sötétebb árnyalatú ceruzát használsz, kivéve, ha Pamela Andersonnak akarsz öltözni farsangra. A túlhúzott szájkontúr elütő színű rúzzsal - pláne, ha barnás - úgy fog kinézni, mintha kakaós csiga evés után elfelejtetted volna megtörölni a szádat.

3. Ne kend a paletta minden árnyalatát a szemedre!

Ez különösen igaz, ha több, mint 4 szín van a dobozban - és köztük olyanok vadabb árnyalatok is, mint a kék vagy a zöld. Ha nem vagy profi sminkes, és nekiesel a hat (vagy nyolc vagy tíz) különböző árnyalatnak, jó eséllyel egy nagy, sötét pacával a szemed körül végzed. Apropó extrém színek: ha csak dolgozni mész vagy a barátnőddel kávézni, semmi szükség rá, hogy neonkék vagy kanárisárga szemfestéket használj. Sőt, most, hogy jobban belegondolok, nem nagyon tudok olyan alkalmat említeni, ahová fényes nappal feltétlenül kellhetne az extrém színes szemfesték, hacsak nem fotózásra, vagy divatbemutatóra készülsz.

5. A kontúrozásnál és csontosításnál a mértékletesség legyen a jelszavad!

Hiába igaz, hogy egy ügyesen kivitelezett árnyékolással vagy kontúrozással nyújthatsz az arcodon, ha nem jó a technikád, akkor úgy fogsz kinézni, mint egy indián a beavatási szertartás előtt. Ha úgy érzed, hogy mindenáron ilyen jellegű sminkre vágysz, menj egy egy tanfolyamra, és tanuld meg, hogyan kell szépen megcsinálni, vagy legalább 5-6 alkalommal gyakorolj a tükör előtt egy YouTube-tutorial segítségével - szerencsére annyi van belőlük, még akkor is találsz, ha nem is keresel.

6. Mondogasd magadnak, hogy a kevesebb több, miközben belenyúlsz a highligterbe!

Imádom azokat a sminkeket, amik finoman csillognak -  egy jó higlighterből elég egy ecsetvonásnyi, és máris élettel telibbnek és ragyogóbbnak tűnik az arcom. A kulcsszó viszont itt is az egy ecsetvonás. Volt, hogy elkapott a gépszíj, ráadásul a szobámban sem volt jó a fény, és az orromtól kezdve mindenhova nyomattam a fénylő púdert. Aztán, amikor kiléptem az utcára, és belenéztem a visszapillantóba, pont úgy festettem, mint Edward vámpír az Alkonyatban.