Azt azért le kell szögezni az elején, hogy a csókolózásnak százszor több pozitív hatása van, mint negatív. Oxitocint és dopamint termel a szervezetben, amik nyugtatják az idegeket, plusz erősítik az immunrendszert és még fájdalomcsillapító hatásuk is van. A másik oldalon viszont külön betegséget is elneveztek róla – a csókbetegség, vagyis mononukleózis torokfájással, mandulagyulladással, legyengüléssel és rossz közérzettel jár. Aztán persze ott van a herpesz. Összeségében nagyjából 250 baktérium kolónia utazik ide-oda egy ártalmatlan csók során. Oké, tehát benne van, hogy lebetegszel tőle, de hogyan károsítja az ajkakat?


Gif: GIPHY, NBC

Az ajkak bőre sokkal vékonyabb, mint testünk más részein – míg máshol kb. 16 rétegből áll a bőr, itt csak olyan 3-5-ből, így alapból sokkal sérülékenyebb. A nyál tele van jótékony baktériumokkal, de olyan enzimek – az amiláz és a maltáz – is előfordulhatnak benne, amelyek az emésztésért felelnek, és az ajkainkra „kijutva” roncsolják a bőrt. Természetesen ez már akkor is megtörténhet, csak csak simán megnyalod a szád, de a csókolózás során sokkal nagyobb mennyiségben kerülhet belőlük az ajkakra. Ez pedig a bőr mérhető – igaz, minimális – károsodásához vezethet.

Azért ettől még nem mutatok stopot a barátomnak, ha legközelebb meg akar csókolni. Mi ez a szemmel nem is látható kár ahhoz a felemelő érzéshez képest, amiben minden alkalommal részesülök? Szóval, vállalom a kockázatot.