A Femsplained egy videójában arra hívja fel a figyelmet, hogy a drogériák polcain álló tesztereken elég durva baktériumok és vírusok is elszaporodhatnak. A bőrgyógyászok szerint herpeszvírust például simán el lehet kapni az idegenekkel közösen használt sminkcuccoktól, ráadásul ez egy hétig is kényelmesen eléldegél mondjuk egy rúzson. Már most kirázott a hideg? Ó, még csak most jön a java!

Egy vizsgálat szerint kórokozók egész garmada található meg a nem fertőtlenített tesztereken: sztreptomicin, E-coli, sztafilokokkusz, hogy csak néhányat említsünk. És igen, az E-coli az, ami alapvetően a székletben található. Szóval amikor legközelebb a szádra kensz egy adag teszter rúzst, lehet, hogy valakinek a… oké, ezt nem is folytatom.

ruzsoz (1).jpg

Nem jobb a helyzet a közösen használt szemceruzákkal és szempillaspirálokkal sem: ezeket minél többször nyitják ki és zárják vissza, annál több oxigén préselődik a tubus aljára, ahol aztán vígan tudnak szaporodni a ragacsos spirál által összegyűjtött baktériumok, hogy a következő gyanútlan tesztelőnek jó kis kötőhártyagyulladást okozzanak.

Még szerencse, hogy a drogériák dolgozói rendszeresen fertőtlenítik a tesztereket, ugye?

Na ez az a dolog, ami ha így is van, jobban működik elméletben, mint a gyakorlatban. Hiszen gondolj csak bele: egy nagyobb drogériában egyszerűen lehetetlen lépést tartani a termékeket kipróbálókkal, és még ha naponta többször fertőtlenítik is a cuccokat, sem tudják garantálni, hogy azt nem éppen előtted néhány perccel használta valaki, aki mondjuk herpeszt hagyott ott neked ajándékba.

A Canadian Broadcast Corporation meg is kérdezett erről két, korábban drogériai eladóként dolgozó alkalmazottat, és míg az egyikük azt nyilatkozta, hogy bár a teszterek tisztán tartása valóban a feladataik közé tartozott, a gyakorlatban nem igazán tudtak lépést tartani a vásárlókkal.  A másik pedig kerek perec megmondta, hogy egész idő alatt, míg drogériában dolgozott, soha, egyetlen alkalommal sem tisztította meg a termékmintákat.

Vannak persze olyan, felsőbb kategóriás boltok, ahol közvetlenül a kipróbálás előtt fertőtlenítik neked a kiválasztott terméket. Utálok én lenni, aki megmondja, de teljes biztonságban még ilyenkor sem vagy. A fertőtlenítéshez ugyanis többnyire alkoholt használnak, ami a tesztek szerint csak a baktériumok 92%-át pusztítja el. Ami nem rossz, de nem is 100%.

nemeleg.gif

20th Century Fox

Hogy akkor mégis mit tehetsz, ha nem szeretnél próba nélkül vásárolni? Először is érdemes a termékeket a kezeden, és nem az arcodon kipróbálni. A rúzsoknál segít, ha teljesen kitekered a tesztert, és a legaljáról veszel mintát a teszteléshez kikészített kis fültisztító pálcikákkal. A folyékony termékekből érdemes a pumpás, és nem a tégelyes kiszerelést választani, mert ha nem érsz hozzá magához a termékhez, kisebb az esélye, hogy baktérium kerül bele. Végső soron pedig mindig megkockáztathatod, hogy tesztelés nélkül vásárolsz – elvégre legfeljebb néhány ezer forintot veszítesz, de legalább nem lesz herpeszed.