Aludtam már sminkben, és gondolom, veled is előfordult egyszer-kétszer ilyesmi. Vannak helyzetek, amikor az ember “hibázik”, és hulla fáradtan esik haza, vagy adj’ isten, bejön egy új csávó a képbe, és az ember lánya jó benyomást akar kelteni reggel (amúgy tök feleslegesen, de szép ez a játék). Ám lassan ott tartunk, hogy az esti lemosás elmaradásáért úgy néznek ránk önjelölt bőrápolási szakértő barátnőink, mintha elszívtunk volna egy doboz cigit fél óra alatt.  

A múltkor, mikor egy történet részeként elmeséltem egy társaságban, hogy este beestem az ágyba full sminkben, néhányan (a faszik) mosolyogtak, néhányan (a lányok nagy része) meg lefagyott arccal néztek rám, hogy mégis miért mesélek ilyen vidáman egy ennyire katasztrofális történetet. 

Miért van ez? A média és az összes női magazin annyira belénk verte ezt a szabályt, hogy már örökké rosszul fogjuk érezni magunkat, ha egy nap nem jön össze a sminklemosás, vagy a hidratálás? Tényleg ennyire para dolog az év 365 estéjéből az egyiken kihagyni a bőrápolást? 

sminklemoso.png

A Huffington Postnál is felmerült ez a kérdés és megszólaltattak két bőrgyógyászt az ügyben, hogy tiszta legyen a kép. A szakértők első körben felsorolták azokat a dolgokat, amiket már te és én is biztosan tudunk: a sminkben alvás hatványozottan teszi ki a bőrt a szabadgyökök elszaporodásának, ami a kollagéntermelés visszaszorításához, tehát végső esetben ráncosodáshoz vezet. Ráadásul a bőrön maradt makeup el is tömíti a pórusokat, így pattanásokat, aknékat okozhat. Oké. 

De mi van akkor, ha csak egy éjszakát alszom sminkben? 

A fent említett cikkben nyilatkozó egyik szakember, Dr. Schweiger megadta a megnyugtató választ, amire vártam: szerinte egy éjszaka nem tud hosszútávú roncsoló hatást okozni a bőrödön. DE. És itt jön a de:

hiába gondolod, hogy ez csak egy éjszaka, a bőrödet érő szennyeződések egészségtelen hatása összeadódik. Főleg, ha egy héten belül megismétlődik a sminkben alvás, ne csodálkozz, ha a pórusaid nagyon eltömődnek, és hosszabb ideig tart a bőröd regenerálódása. 

Na, ezt már értem. Emiatt hiába gondolok arra, hogy “ez csak egy éjszaka”, ha utána egy-két hétig szenvedek majd a pattanásaimmal... Mivel a pórusok nagyon érzékenyek, jobb őket békén hagyni, és alaposan tisztítani. Sminklemosás - sminkben alvás 1:0. 

tiszta-bor.png

És mi a helyzet a ráncokkal? Már egy kihágás elkezdi öregíteni a bőrt? A másik orvos, Dr. Gilbert szerint mivel egész nap oxidatív stressznek van kitéve a bőröd (hiszen rengeteg öregítő tényező veszi körül), 

nem a sminkben alvás okozza a ráncokat, hanem az, hogy így nem adsz esélyt a bőrödnek regenerálódni. 

A mérték pedig egyénileg változó - simán lehet, hogy többször is elalhatsz sminkben, neked akkor sem lesznek ráncaid, míg másoknak, akik hajlamosabbak rá, már egy-két éjszaka mélyíti a barázdákat. Nem érdemes ezzel játszani, ez most már nekem is tiszta sor. 

A szemsmink is para? 

Nyilván az is eszembe jutott, hogy mi van akkor, ha mondjuk nincs rajtam alapozó, de egy kapcsolat ismerkedős fázisában szempillaspirálban alszom el. Dr. Schweiger szerint ez is problémát okozhat.  

Bár a szemsmink nem okoz pattanásokat és ráncokat, az, hogy elkenődik és a párnádra kerül, már önmagában elég az irritációhoz, arról nem is beszélve, hogy rengeteg szemfertőzésnek adsz így terepet. 

A doki szerint, ha végképp nincs semmi időd és energiád lemosni a sminked, legalább egy-két tisztító kendőt tarts az ágyad mellett, hogy áttörölhesd vele az arcod és a szemeid lefekvés előtt, és semmiképp se történhessen baj!  

Nos, azt hiszem, én választ kaptam a kérdésemre: igen, tényleg borzalmas dolog sminkben aludni. Oké, egyszer-kétszer előfordul mindenkivel (bár én most már azt az évi egy napot sem fogom kihagyni), de ha szeretnél egészséges és fiatal bőrt, tegyél meg mindent, hogy este tiszta és ápolt arccal kerülj ágyba!