Ezért kerül rosszabb állapotba a bőröd, ha nem otthon alszol
Nekem elég nehéz bőröm van. Néha - életmódtól és mindentől függetlenül - megőrül kicsit, de az elmúlt években (mióta aktívan foglalkozom szépségápolással) úgy érzem, megtanultam kezelni. Tudom, mikor hat rá az extra édesség, amit vacsi után betolok, sőt azt is tudom, melyik pulcsimba nem szabad beleizzadnom, mert akkor kipattog a hátam... Egy dolog viszont eddig rejtély volt számomra: hogy miért őrül meg a bőröm akkor, mikor nem otthon alszom. Nos, mint kiderült, ennek is megvan az oka!
Már nagyon sokszor megfigyeltem utazások, baráti ottalvások és párkapcsolati “aludj nálam”-ok után, hogy másnap olajosabb, zsírosabb, pattanásosabb, vagy éppen ellenkezőleg, szárazabb, feszülősebb a bőröm. Pedig jó szépségápoló módjára MINDIG gondoskodom arról, hogy nálam legyen legalább az arclemosóm és a hidratálóm - de ez a minimum, általában a szérumjaim is utaznak velem. Mégis, szinte minden alkalommal más bőrérzettel kelek fel reggel, mint otthon. Egy darabig azt hittem, tuti egyedül vagyok ezzel a bajjal,
aztán az egyik legjobb barátnőm, miután először ottaludt a csávójánál, telefonon panaszkodott nekem, hogy szörnyű lett a bőre reggelre.
Na, itt kezdett el izgatni a kérdés. Úgyhogy azonnal netes kutakodásba kezdtem, és találtam is egy érdekes írást a Self oldalán, ahol egy kétségbeesett olvasó ugyanerről a jelenségről faggatja az egyik rutinrókának számító szépségszerkesztőt.
Nem olyan örömteli az ébredés, ha a bőröd reggelre megadta magát...
Őszintén szólva, első körben arra tippeltem, hogy a más anyagú és más mosószerrel mosott ágynemű lehet a gond (amiben valamelyest igazam is volt), de a cikk rávilágított, hogy a legnagyobb eltérés a két hálószoba között - ami a bőrödre ekkora hatással lehet -: a páratartalom.
A bőr nagyon érzékeny a hőmérsékletre és a páratartalomra; ha nem a megszokott körülmények között alszol, simán kipattoghatsz – mondta Sarah Jacoby.
Ehhez pedig nem is kell feltekerni a fűtést - már plusz egy fő folyamatos oxigéncseréje is okozhat hasonló változást a levegő páratartalmában. Arról nem is beszélve, ha összebújva alszotok, fokozottabban izzadhatsz, ami még egy lapáttal rádob arra, hogy furcsán szemléld a bőrödet a tükörben reggel - rutin ide vagy oda.
Van persze még egy fontos dolog, ami könnyen befolyásolhatja a bőröd állapotát: a stressz-szinted. Nálam például elég sok izgulással és félelemmel jár a repülés, ezért nem véletlen, hogy mire odaérek az úti célomra, borzalmasan ki tudok pattogni - főleg, ha a világ másik felére utazom... De az arra érzékenyeknél már az is okozhat stresszt, hogy nem otthon alszanak, hanem egy-két kerülettel odébb. Szóval ezt is érdemes felmérned, ha ilyen jellegű bőrproblémákkal küzdesz!
Akármilyen jónak tűnnek a hoteles szépségápolási cuccok, jobb, ha a saját rutinodnál maradsz.
Oké, de mit lehet tenni?
Nyilván nem fogsz szakítani a pasiddal, mert magasabb a lakásában a páratartalom, és persze az utazásodat sem fogod lemondani a bőröd miatt. A fent említett cikk szerint bár az érzékeny bőr mindig érzékeny lesz ezekre a tényezőkre, van megoldás, vagy legalábbis kezelési mód, hogy ne kelljen mindig csalódottan tükörbe nézned, amikor nem otthon ébredsz.
Először is, kövesd a rutinod! Ez nagyon fontos. Igen, macerás a kedvenc lemosódat hurcibálni, de jobban jársz majd vele, mintha a szállodás arc-, test- és hajszappannal tisztítanád a bőrödet. Amikor beszerzed a neked legjobban bevált termékeket, próbálj meg tesztereket, vagy utazáshoz ajánlatos méretű kiszereléseket is zsákolni!
Másodszor, ha rendszeresen alszol máshol (akár egy barátnál, akár a pasidnál), vidd át a saját, a bőrödnek bevált párnahuzatot! Plusz még egy, csak az arcodra használható törölközőt is érdemes átvinned - ez tuti, hogy segíteni fog egy kicsit.
Harmadszor, próbáld meg az otthon bevált hőmérsékletet reprodukálni! Ez nyilván lehetetlen akkor, ha egy központi fűtéses hotelben szállsz meg, de például a partnerednél, vagy a barátaidnál bejöhet. Nyugodtan legyél “kényes”, ha a bőrödről van szó!