Először is, az első és legfontosabb, hogy nem lehet minden cipőt géppel kimosni, de nyilván egy magassarkút, vagy egy bakancsot senkinek nem is jutna eszébe.  A módszer, amit leírok, leginkább sneakerekre és edzőcipőkre vonatkozik. Legutóbb én egy pár olyan fekete Converse lépőt vetettem alá a procedúrának, ami több nyári fesztivált és szabadtéri koncertet is megjárt, az eredménnyel pedig maradéktalanul elégedett voltam. Ha követed a lépéseket, amiken végigmentem, akkor jó eséllyel te is az leszel.

Először is vedd ki a fűzőket a cipőkből – nyilván ezek is koszosak, de ha benne hagyod őket, akkor nem lesznek elég tiszták a mosás alatt, plusz a cipőnek sem tesz jót. Ezután kapj elő két mosózsákot.

Haha, csak vicceltem, nekem például rohadtul nincs mosózsákom, de szerencsére két ósdibb párnahuzat is tökéletesen megteszi. 

A lényeg, hogy a cipőket külön zsákba tedd, és dobd be mellé a fűzőjüket is, majd a huzatokat gombold/cipzározd/tépőzárazd be.

Ha ez megvan, akkor már mehetnek is a gépbe, de mindenképpen dobj melléjük pár régi törölközőt, vagy bármilyen nagyobb textilt, amit nem sajnálsz. Ez egyrészt azért kell, hogy védje a cipő anyagát, miközben a mosógép dobjában hánykolódik, másrészt azért, mert így a folyamat zajtalan lesz. A gépbe tedd a szokásos mosószered, mosókapszulád, mosódiód, vagy bármit, amit használsz – öblítő nem szükséges. Ezután pedig keresd meg a legrövidebb 30 fokos programot, és szépen indítsd el,  és még véletlenül se állíts be centrifugálást. Ezzel le is zárult az első fázis.

koszoscipo.jpg

Fél óra után – általában ennyi egy rövid 30 fokos program ideje – bányászd ki a zsákokat, vedd ki belőle a cipőket és a fűzőket, és néhány percen át nézegesd elégedetten őket, hogy milyen szép tiszták lettek. Ha ez megvolt, jöhet a szárítás, aminek szintén megvannak a maga kis trükkjei. A fűzőket simán tedd a szárítóra, azokkal már nem lesz több dolgod. 

A cipőket eszedbe se jusson gépben szárítani, hiába tűnik gyorsabb megoldásnak, és a tűző napra se pakold ki őket, mert nagyon nem tesz jót az anyaguknak.

Vagy a lakásban (ha épp fűtésszezon van, akkor a fűtőtest közelében, de semmiképp se rajta), vagy szabad levegőn, de félárnyékos helyen szárítsd őket. 

A legjobb, ha sámfát is teszel beléjük, hogy megőrizzék a formájukat. Nekem - meglepő módon - sámfám sincs itthon, így összegyűrt újságpapírral tömtem ki a csukáimat, ez a módszer is tökéletesen működött. Ezután pedig nincs más dolgod, mint megvárni, hogy teljesen megszáradjanak. Lehet, hogy ez nem pár óra alatt fog megtörténni, nekem például egy nap kellett hozzá, de ne légy türelmetlen, az eredmény abszolút megéri.

Jobban belegondolva nem is olyan sok macera, ugye? Cserébe pedig nem kell új cipőt venned, hanem nyugodtan hordhatod tovább az újjászületett kedvenc darabodat – pénzt is spóroltál, és szemetet sem termeltél. Kell ennél több?