Megóvhatod a Földet, ha ezt az 5 dolgot elfelejted idén karácsonykor
Minden évben decemberben szemetelünk a legtöbbet, ez egyértelmű: be-és kicsomagoljuk az ajándékokat, kivágott fákat állítunk be a lakásainkba, sokkal több élelmiszert veszünk, sokkal több élelmiszert dobunk ki, több helyre megyünk el (bár ez idén nem lesz igaz), és még sorolhatnám. 2020 azonban máshogy alakul, mint eddig bármelyik karácsonyunk, aminek nem feltétlenül örülünk, de ha már így van, miért ne legyen kicsit tudatosabb az ünnep?
Nem akarok a szokásos, minden év decemberében megjelenő “ne csomagold csomagolópapírba az ajándékokat, és vegyél műfenyőt” tanácsokkal jönni, mert ezek már mindenkinek a fülén jönnek ki, ráadásul őszintén remélem, hogy azért 2020-ban már alapvetés a sok műanyag csomagolás redukálása.
Inkább azokat az apróságokat szedtem össze, amik elsőre nem látszódnak hatalmas változtatásnak, de ha mindegyiket kipipálod, azért elég sokat tettél a környezetért, meg (bocs, de nem hagyom ki ezt a közhelyet sem) az unokáid karácsonyaiért.
Szaloncukor
Hogy mi? Szaloncukor. Tudtad, hogy évente kábé hat milliárd forintot (!!) költenek el a magyar emberek erre a kicsit sem egészséges, cserébe eszméletlenül környezetkárosító édességre? Ez a szám egyébként háztartásonként egy kilót jelent. Ami 75-85 darab csoki (igen, beírtam a Google-ba, és meg is találtam a választ).
Tehát statisztikailag levezetve minden magyar család kidob 85 darab teljesen újrahasznosíthatatlan műanyagot (és kemikáliát) évente.
Minek? Inkább vegyetek dobozos csokit, vagy csináljatok otthon szaloncukrot!
A klasszikus drogériás ajándékdobozok
Tudom, tök egyszerű a távoli rokonoknak illatszettet, meg kozmetikai szetteket venni (amiknek a tartalmával nincs is semmi baj), de biztos, hogy csak és kizárólag a hatalmas műanyagokba és papírokba becsomagolt összeállításokat lehet választani? Nos, nem. Ha egy kicsit tudatosabban nézel körbe, egy csomó márka árul ilyen csomagokat neszesszerben, vagy újrahasznosítható táskában - nem kell a körítés miatt a Földet szennyező opciókat választanod.
Csillám a köbön
Az megvan, hogy a csillámló sminkek és kozmetikumok eszméletlen módon szennyezik a Föld vizeit, mert mikroműanyagokról van szó, amiket nem lehet kiszűrni, és a vizek élővilága élelemnek nézheti őket? Ugyanez a helyzet akkor, ha nem a makeup-od csillogós, hanem az összes dekorációd. Próbáld egy kicsit redukálni a glam-et otthon, a nappalidban is, attól még simán lehet boldog a karácsonyod!
Felesleges kocsikázás
Tudom, hogy vannak dolgok, amiket kifejezetten nehéz a neten megvenni (mint például egy pár cipőt, vagy koszorúslány-ruhát), de az egészséged és a Föld is jobban jár, ha idén tényleg mindent online intézel. Erre persze felmerülhet benned a kérdés, hogy akkor is szennyeződik a levegő, ha a futár hozza, nem? De. De sokkal kevésbé: egy csomagküldő cég kismillió fuvart intéz egy nap alatt, és nemcsak neked hozza a cuccot, hanem mindenkinek a környékeden, a lehető legrövidebb útvonalon - ez azért sokkal barátibb, mintha mindenki beülne a saját kis autójába és körbejárná a város plázáit, nem?
Mindenből újat
Oké, de minek? Ha belegondolsz, nagyon nagy mértékkel növeli az ökológiai lábnyomodat az, ha minden évben újat veszel bizonyos dolgokból (ilyenek a dekorációk, az új textilek a lakásba, az új karácsonyi pulcsik és zoknik, az új könyvek és még sorolhatnám). Nem hencegni akarok, de nekem három hatalmas kedvenc karácsonyi pulcsim van, és mindegyiket turiban szereztem – szuper cuccokat lehet ilyenkor ott lőni! Tavaly már anyukámnak is second hand kabátot vettem, imádja... De ez igaz a könyvekre, sőt még a bútorokra és a háztartási cikkekre is. Nem gáz dolog használt cuccokat venni, és még spórolni is fogsz vele.
Ha csak egy second hand terméket veszel idén, már azzal is egy csomót tettél a Földért!