A bőrápolási rutinod legalább annyira szennyezheti a levegőt, mint a kipufogógáz
Egy új kutatás szerint a szépségápolás vetekszik az autókkal a környezetszennyezés terén, és itt most nem arról van szó, hogy a rengeteg műanyagcsomagolás előbb-utóbb ellepi a Földet – ez egy másik szomorú történtet. Ezúttal arra irányult a kutatók figyelme, hogy a kozmetikai termékek által kibocsátott anyagok mennyire károsítják a levegőt. Az eredmény pedig elég sokkoló.
A coloradói Boulder Egyetem kutatói szerint a városi területeken a légszennyezettség nagy részét a szárazsamponok, a testápolók, a különböző krémek, a parfümök és természetesen a dezodorok által kibocsátott anyagok okozzák. Persze továbbra is előkelő helyen szerepel a kipufogógáz, ugyanakkor a szakemberek szerint az elmúlt 50 évben sokat „zöldültek” a kocsik, és már kevésbé szennyezik a környezetet, mint régebben.
A kutatócsoport több mint százféle, úgynevezett illékony szerves vegyületet azonosított a levegőben, amelyek egyrészt a kipufogógázból, másrészt a különböző háztartási és szépségápolási szerekből származnak. Ezek a vegyületek napfénnyel érintkezve ózonná alakulnak, ami nem csak a környezetre, de az emberek egészségére is káros.
A legmeglepőbb eredmény az volt, hogy az úgynevezett sziloxán nevű vegyület mértéke legalább olyan magas volt a levegőben, mint a benziné – ezt az anyagot pedig leggyakrabban testápolókhoz, krémekhez, samponokhoz és izzadásgátlókhoz adják, hogy selymesen krémes állagot kölcsönözzenek nekik.
A sziloxán koncentrációja a reggeli órákban volt a legmagasabb, amit azzal magyaráznak a kutatók, hogy az emberek ilyenkor indulnak munkába, és amint kilépnek a lakásból, a bőrükből párolgó anyag bekerül a levegőbe. Emellett a vizsgált mintában nagy mértékben megtalálhatóak voltak az illatanyagok is, amiket még azok a termékek is tartalmaznak, amelyeken „szabad orral” nem érzel semmit – a teljesen natúrnak tűnő testápolóban is van, hiszen anélkül gyógyszertári szaga lenne, úgy pedig, valljuk be, kevésbé kívánatos a vásárlók számára.
A szomorú tény tehát az, hogy nagy valószínűséggel szinte mindenki „párologtat”, aki használ szépségápolási termékeket, és elég riasztó, hogy ezzel legalább annyira szennyezzük a levegőt, mint a benzingőz... Persze nem azt mondom, hogy dobj ki minden krémet, ha óvni szeretnéd a környezetet, de ha tényleg fontos neked ez a kérdés, érdemes a szükséges minimumon tartani a bőr-/hajápolási rutinod, és inkább a természetes, bio, adalékanyagmentes alternatívák felé fordulni.