“Tartós fogyókúra nem működik csak egy tabletta hozzáadásával étel- és életmódváltás nélkül” - kezdi Huszár Zsuzsa dietetikus, az etrendezo.info tulajdonosa. “A legfontosabb tényezők a vércukorszint stabilan tartása (azaz kevés/nulla finomított cukor bevitele és az alacsony glikémiás indexszel rendelkező ételek fogyasztása), valamint a feldolgozott, mesterséges ételek elkerülése. Ami óriási átverés: a ‘zsírégető’ készítmények. Nem lehet a szervezet ezen folyamatát elindítani pusztán hatóanyagokkal.”

Hoppá! Itt már kapásból eszembe jutott 3-4 elképesztően népszerű fogyitabletta, amit ezzel reklámoznak - sőt a zsírégető diéták, az ananászlé vedelése és még rengeteg állítólagos karcsúsító technika épül erre a (most már tudjuk) hazugságra. Jó tudni, hogy a zsírégetést beindítani esélytelen - elég nagy összegeket spórolhatok, ha többet ennek a hívószónak sem dőlök be. Persze ezután felmerült bennem a kérdés: akkor mi az, ami valóban működik? Szerencsére erre is kaptam választ Zsuzsától. 

Ami viszont tényleg segít, az a zsírtartalékok lebontása az anyagcsere serkentésével. Ennek legerősebb hatóanyaga a katechin, amely a zöld és mate teában található. Napi 3 csésze már használ, ám akinek gyomor-vagy emésztőszervi problémái vannak, az inkább tablettában fogyassza.

zold-tea.png

Ez az! Eddig is imádtam zöld teázni, most pedig már biztos lehetek benne, hogy legalább ez a dolog nem hatalmas kamu... Miután ezt is tisztáztuk, gyorsan áttértünk az ‘étvágycsökkentésre’ és annak valóságtartalmára, ezzel kapcsolatban is rengeteg újat tudtam meg Zsuzsától: 

Az étvágycsökkentés színtiszta átverés. Szervezetünk rendkívül bonyolult módon küld éhségre utaló jeleket, mely gyakran lehet nem fiziológiai, hanem lelki okból is kiinduló - ezt egyetlen szer sem tudja megakadályozni. Ami viszont működhet, ha szeretnénk egy kicsit csökkenteni a folyamatos éhséget: a rostok telítő, illetve anyagcserét fokozó szerepe. A rostok megduzzadnak, ezért fizikai teltségérzetet okoznak, azonban nem dolgozza fel őket a szervezet, így nincs többletkalória, valamint segítenek a stabil vércukor fenntartásában és az emésztés serkentésében is.

Tehát: sokkal jobban járunk, ha rostokban gazdag ételeket választunk, mintha az ‘étvágycsökkentő’-szót keressük a drogériák polcain... Gyorsan utánanéztem, melyek a legrostosabb zöldségek és gyümölcsök - eszerint érdemes minél több áfonyát, almát, ananászt, citromot, epret, görögdinnyét, grépfrútot, málnát, mandarint, mangót, papaját, sárgadinnyét, barackot, szedret, cseresznyét, szőlőt, kivit, narancsot, ribizlit és brokkolit, zellert, céklaféléket, cikóriát, fehérrépát, cukkinit, erős paprikát, káposztát, fejes salátát, fokhagymát, karfiolt, paradicsomot, póréhagymát, retket, sárgarépát, spárgát, spenótot, uborkát, vöröshagymát, zöldbabot, kelbimbót, valamint petrezselyemlevelet fogyasztani. És ezek csak a legrostosabbak.

Zsuzsa is folytatja a sort: “A teltségérzet eléréséhez a legjobb a glükomannán, azaz - ismertebb nevén - a konjacliszt, az anyagcsere fokozására pedig hasznosak a chiamag és az őrölt lenmag, melyek a rostok mellett sok hasznos tápanyagot is tartalmaznak (fehérjéket, ásványi anyagokat, omega3 és -6-olajokat, illetve kevés kalóriát).” 

egeszseges-etelek.png

Ha már ennyit megtudtam a rostokról és arról, hogy zöld teázni szerencsére érdemes, gondoltam kiugrasztom a nyulat a bokorból, és rákérdezek a nagy titokra – arra, hogy van-e valami olyan technika, amivel tényleg le lehet fogyni, és nem kell hozzá semmilyen csodatabletta... Őszintén szólva arra számítottam, hogy Zsuzsa majd elmondja, amit már annyiszor halottam: hogy mindenki más és nincs általános igazság, nincs mindenkinél működő módszer. Pedig van! Meg is osztotta velem, hogy mi az: 

Ami még működhet, ha fogyni szeretnénk: egy étkezés (reggeli vagy esti) kiváltása jó minőségű növényi fehérjeporral. A legfontosabb azonban mégis az egészséges bélflóra - a modern életvitel, az öröklött tényezők és az antibiotikum fogyasztása óriási hatással van a mikrobiomra (az emberi testben élő, mikroorganizmusok alkotta rendszerre). Ha valakinek legyengül a mikrobiomja, akkor sem fog fogyni, ha vízen él. Ez a rendszer számtalan idegsejtje által része az agy-vér tengelynek, így például a depresszió sok esetben innen indul, elindítva az ördögi kört (depresszió-rossz étkezés-depresszió). A mikrobiom azonban szerencsére gyorsan reagál: szimbiotikumok és erjesztett élelmiszerek segítségével helyrehozható, ami általában nagymértékű fogyást is jelent.

Mivel sosem jártam orvosira, és a beleimben zajló folyamatokat sem vizsgáltam még tudományos módszerekkel, nem mondom, hogy nem kellett négyszer átrágnom ezt a tanácsot - de végül megértettem azt, amit egyébként még nem olvastam sehol, valahogy mégis sejtettem magamban: a fogyásnak igenis köze van ahhoz, hogy milyen minőségű ételeket eszem (tehát inkább minőséget kell mérnem, nem kalóriákat), mennyi antibiotikumot szedtem/szedek, és mennyire adom át magam a modern életvitel hátrányos hatásainak (stressz, mozgásmentes életmód és a többi)… A fogyasztótablettákat meg - szerencsére - el lehet felejteni, helyettük jöhet a zöld tea és a bélflórát és mikrobiomot védő táplálékok (például rostos zöldségek és gyümölcsök, olajos magvak, magas kakaótartalmú, cukormentes étcsokoládé)!