Te tudod, hogy mitől pattanásos a hátad?
A nyári ujjatlan trikós-ruhás szezon gyakran tölti el szorongással azokat, akik hajlamosak arra, hogy pattanásos legyen a hátuk. Mintha nem lenne elég gond az arcon előbújó aknékkal, és akkor még ez is...Ha viszont alapvetően nem vagy az a pattanásos típus, és mégis ott éktelenkednek lapockádnál a csúfságok, akkor lehet, hogy csak egy bizonyos szokásodat kell megváltoztatnod ahhoz, hogy úrrá legyél a problémán. Ha pedig igen, akkor is jól jöhetnek az alábbi tippek, mert ha teljesen meg nem is szüntetik a dolgot, javíthatnak a helyzeten.
Egy korábbi cikkünkben már írtunk arról részletesebben, hogy mit lehet kezdeni az aknés háttal. Ebben is szó volt arról, hogy mivel a háton a mellkashoz, archoz, nyakhoz, és fejbőrhöz hasonlóan több a faggyúmirigy, mint a test többi részén, ez a rész eleve hajlamosabb „kirügyezni”. Néha olyan apróságoktól is, amikre valószínűleg álmodban sem gondolnál.
Nem mindegy például, hogy zuhanyzás közben milyen sorrendben használod a különféle kozmetikumokat. Hajat is mosol, akkor fontos, hogy először használd a sampont és a hajbalzsamot, majd utána fürödj le a tusfürdőddel.
Ha fordítva csinálod, akkor a sampon és a balzsam összetevői rajta maradhatnak a hát bőrén, eltömítve a pórusokat, ami szinte biztosan pattanásosodáshoz vezet.
Érdemes szalcilisavat tartalmazó tusfürdőt használni, ami segít tisztán tartani a pórusaidat, és eltávolítani az elhalt hámsejteket.
A sportmelltartód használatánál is fontos, hogy odafigyelj pár dologra. Mivel elég szorosak, hogy megfelelő tartást biztosítsanak mozgás közben, „csapdába ejthetik” a bőrödön a verejtéket, ami megint csak kedvez a pattanások kialakulásának. A szakértők szerint minden edzés után ki kellene mosnod a sportmelltartód, és az is nagyon fontos, hogy lélegző, antimikrobális anyagból készült darabot válassz.
Ha luffával, vagy szivaccsal fürdesz/zuhanyzol, mindenképpen cseréld őket minimum három hetente, illetve ha úgy érzed, hogy fura szaguk van, akkor azon nyomban dobd őket a kukába. Így meggátolhatod, hogy az elhalt hámsejtek visszakerüljenek a bőrödre, gyulladásokat okozva.
Sokat segíthet, ha rendszeresen leradírozod a hátad zuhanyzás közben - erre a legjobb módszer egy hosszú nyelű, kifejezetten erre a célra szolgáló kefe. A bőrödhöz a legkíméletesebb az olyan változat lesz, aminek a sörtéi szilikonból vannak, és tisztán tartani is ezt a legegyszerűbb.
Ha biztosra akarsz menni, akkor száradás után egy kis bőrfertőtlenítő spray-vel is befújhatod.
Ha zuhanyozás után szeretsz testápolót használni, akkor figyelj arra, hogy a hátadra mindenképpen valami nagyon könnyű, vízbázisú terméket használj – akár például egy hidratáló testpermetet, ami illatanyag- és színezékmentes.
Ha pedig még mindezek után is kijön rajta egy-két pattanás, akkor kezeld őket ugyanúgy, mintha az arcodon lennének, azaz valamilyen szalicilsavat, vagy teafaolajat tartalmazó ecsetelővel.
Ha heg marad utánuk, akkor valamilyen hiperpigmentáció elleni szérummal ápold a területet. A hátadon vastagabb a bőr, mint az arcodon, így több időbe telik elhalványítani rajta a hegeket, de szerencsére nem lehetetlen. Ha pedig végképp semmi nem segít, irány a bőrgyógyász, hogy kiderítsétek, nem hormonális zavarok állnak-e a problémád mögött.