"Nagyon egyéni, hogy kinél melyik összetevő működik hatékonyan, és hogy ki melyik készítményt milyen dózisban és gyakorisággal tolerálja jól, vagy milyen kombinációban lesznek igazán hatékonyak az egyes készítmények" - kezdi Tajti Ildikó, a Szépségreceptek.hu bőrápolási szakértője. Azt is hangsúlyozza, hogy legyünk türelmesek, hiszen sok idő rátalálni arra a megoldásra, ami segít végleg kialakítani a megfelelő rutint - a legtöbb, amit tehetünk a kísérletezés (természetesen egy jó bőrgyógyász vezetésével). 

Kémiai hámlasztók

Ildikó szerint enyhébb esetekben otthoni kémiai hámlasztókkal is lehet eredményt elérni. Ezek például az AHA-vagy BHA-hámlasztók - eredményességük abban rejlik, hogy oldják az elhalt sejtek közti kötést, ezáltal a pórusok kevésbé tudnak eltömődni. Így csökkentheted a mitesszerek és a pattanások számát, hiszen azokat anaerob baktériumok okozzák (amelyek szeretnek levegőtől elzárt helyen lenni, szaporodni).

Benzoil-peroxid 

"A benzoil-peroxid működési elve egyszerű: képes elpusztítani az aknét okozó baktériumot, ettől olyan hatékony. Nagy előnye, hogy nem antibiotikum, így a baktériumok nem válnak ellenállóvá vele szemben. Ha egyszer beválik valakinek, akkor mindig használni fog” - mondja Ildikó. De azért figyelmeztet arra, hogy ez a szer sajnos segíti a káros szabadgyökök keletkezését, így felgyorsítja a bőr öregedését és erős szárító hatása is van. Kúraszerűen érdemes használni.

Retinoidok

"Az A-vitamin, vagyis a retinol a bőr számára az egyik legfontosabb vitamin: szabályozza a hámsejtek osztódását és differenciálódását, a faggyútermelést, valamint szerepet játszik a bőr védelmi funkcióiban.” - mondja Ildikó. Kiegészíti még azzal, hogy a retinol puhává varázsolja a bőrt, így csökkenti a mitesszerek számát. Bár szabályozott körülmények között kell vele bánni, azért megéri használni: nemcsak szuper öregedésgátló hatóanyag, de a pattanások okozta foltokat is képes halványítani. Legalább 0,5% retinol tartalmú készítményt érdemes választani, vagy súlyosabb esetben valamilyen vényköteles retinoiodot.

Azelainsav 

"Az azelainsav a növények baktériumok elleni védekezésében vesz részt, közepesen súlyos és enyhe akné ellen is alkalmazzák, rosacea esetében is hatékony lehet. Képes tisztán tartani a bőr pórusait, ugyanis gátolja az aknét okozó baktérium növekedését.” Ildikó szerint nemcsak tisztán tartásra, de a foltok halványítására is szuper megoldás. Ajánlott koncentrációja 15-20%. Sajnos ilyen mennyiségben csak vényköteles termékben találod meg.

Antibiotikumok 

"Bár az antibiotikumos kezeléstől nagyon sokan félnek, külsőleg viszonylag kevés mellékhatással lehet számolni, így az előnyöket-hátrányokat mérlegelve érdemes kipróbálni. Nagyon hatékonyak a pattanások kezelésében, hiszen képesek elpusztítani az aknét okozó baktériumot.” Hangsúlyozza, hogy többféle antibiotikum létezik, amely segíthet a probléma enyhítésében (ezt mindig az orvos választja ki). Vannak kombinált hatóanyagtartalmú vényköteles krémek is, ezeket is érdemes lehet kipróbálni, ha az orvos javasolja.

Jó tudni, hogy nem kell annyira megijedni még az elsőre ijesztő nevű hatóanyagok külsőleges használatától sem - ha komoly és makacs aknéval küzdesz, kifejezetten ajánlott bőrgyógyásszal egyeztetned. De van még valami, amire Ildikó felhívja a figyelmet:

A hatékony aknéellenes kezeléseknek többféle mellékhatása lehet. Fényérzékenységet okoznak, ezért nagyon fontos a megfelelő fényvédelem. Szerencsére ez tanulható, így súlyosabb esetben akár nyáron is lehet használni ezeket a termékeket.

Persze ez alatt nem arra gondol, hogy reggel dobj fel egy kis fényvédőt, mielőtt elindulsz otthonról, hiszen ez maximum télen elég - fontos, hogy bármilyen hatóanyagtartalmú krémet használsz, akkor is fektess megfelelő hangsúlyt az arcbőröd fényvédelmére. Búcsúzóul Ildikó hasznos -és türelemre intő- infókat árul el arról, hogy mennyi időt szánj egy hatóanyagra:

"Érdemes legalább 8-10 hetet adni egy hatóanyagnak, mielőtt váltunk. Elsőre nem mindig lehet eltalálni, mindenkinek más jelenti a végleges megoldást. Sajnos nagyon sokan idő előtt abbahagyják a kúrát a gyakori mellékhatások miatt (a bőr kiszáradása, kipirosodás, irritáció), így végül nincs eredmény. A mellékhatásokat viszont kiválóan lehet csökkenteni egy személyre szabott kiegészítő rutinnal, amelyet bőrápolási szakértő segítségével tudsz kialakítani."

Ha szeretnél még érdekes és hasznos infókat megtudni a pattanásokról és azok hátteréről, kezeléséről, olvasd el Tajti Ildikó A tiszta bőr titka című könyvét!