A napvédő krémek és olajok fontosságát már senkinek nem kell kiemelni: tudjuk, hogy ha napra megyünk, azonnal kenjük magunkat, hiszen egyrészt kevésbé ráncosodunk, másrészt megelőzzük a bőrrák kialakulását. Csakhogy abba ritkán gondolunk bele, hogy a gyereket is ugyanilyen lelkesen kell kennünk, és nem csak akkor, ha nyaralni megyünk: ha az utcán játszik, akkor is rakj rá napvédőt, hiszen az életét mentheted meg vele.

A tudománynak hála ma már tisztában vagyunk például azzal, hogy minél nagyobb egy naptej vagy napolaj faktorszáma, annál jobban járunk (még csokibarnán is), tudjuk, hogy az árnyék jobban véd minket a káros sugaraktól, mint a kémiai összetevők, tehát azok a szerek, amiket magadra kensz. Sőt, azt is tudjuk, hogy jobban jársz, ha rendes naptejet kensz az arcodra, mert hatékonyabb, mint a napvédőt tartalmazó hidratálókrém. De hiszed vagy sem, arra még nem készült kutatás, hogy a gyerekkori fényvédelem mennyit számít a 20-as és 30-as éveid melanoma-veszélyeztetettségében – egészen eddig.

Ausztrál kutatók 1700 ember napozási és napvédelmi szokásait vizsgálták meg 2001 és 2005 között, köztük voltak olyanok, akik ma már bőrráktól szenvednek, és olyanok is, akik teljesen egészségesek. Nem meglepő módon az az eredmény született, hogy azok, akik gyerekkorukban is figyeltek a fényvédelemre (illetve a szüleik voltak ilyen tudatosak), sokkal kevesebb eséllyel lettek bőrrákosak, mint azok, akik gyerekként és fiatalként naptej nélkül szaladgáltak a szabadban. Az arány nem is elenyésző: a gyerekkori fényvédelem 35-40 százalékkal csökkenti a felnőttkori melanoma kialakulásának esélyét.

A kutatók felhívták a figyelmet arra, hogy már gyerekkorban elkezdődik az anyajegyképződés, minden anyajegy pedig potenciális veszélyben van az elrákosodásra. Ezért olyan fontos, hogy mindig figyelj arra, hogy ha a gyereked (vagy a környezetedben élő gyerekek) napra megy, kenj rá fényvédőt – akár az életét is megmentheted vele.