Joshua Zeichner, a new york-i Mount Sinai Hospital bőrgyógyásza arról beszélt az Allure magazinnak, hogy a fényvédők esetében általános szabály, hogy minél jobban be kell, hogy szívódjanak a bőrbe, hogy kifejthessék a hatásukat. Jobb, ha nem kensz alá semmi olyasmit, – például egy sűrűbb hidratálót -  ami akadályozza ezt, és réteget képez a bőr és a termék között, éppen ezért a fényvédőt akár már az arctisztítás után rögtön felviheted, még a hidratáló alá.

Csakhogy a dolog nem ilyen egyszerű, van olyan szakember, aki nem ért egyet ezzel a módszerrel. Sejal Shah, szintén new york-i illetőségű bőrgyógyász szerint előbb kell hidratálni, és utána jöhet a fényvédő.

Ha a hidratálót a fényvédő fölé kenjük fel, az megváltoztathatja a termék tulajdonságait, és befolyásolhatja azt is, hogy az UV-sugarak hogyan találkoznak a bőrünkkel. Minden, amit a fényvédő fölé kenünk, felhígíthatja azt, és befolyásolhatja a hatékonyságát.

Hogy kicsit még bonyolultabb legyen a dolog, a fajtája sem mindegy – az is számít, hogy fizikai, vagy kémiai változatot használsz. A kémiai fényvédők úgy működnek, hogy beszívódnak a bőrbe, és így fejtik ki a hatásukat, amely tartósabb, viszont együtt jár azzal, hogy a kemikáliák bekerülnek a szervezetünkbe. A fizikai fényvédők ezzel szemben nem szívódnak be, hanem egyfajta védőréteget képeznek a bőr, és a napfény sugarai között. Vízzel érintkezve viszont lemosódnak (és fokozottabb izzadással is), ezért sokkal gyakrabban kell újrakenni őket.

Ha nem tudod eldönteni, hogy milyen termékkel van dolgod, nézd meg az összetevők listáját: ha van rajta cink-oxid, vagy titán-oxid, akkor fizikai fényvédőt tartasz a kezedben.

Fizikai fényvédő esetében Dr. Zeichner szerint kevésbé fontos, hogy egyből tisztítás után kend fel - azt ajánlja, hogy inkább a rutin utolsó lépéseként használd, mert így tudja legjobban bevonni a bőrt ahhoz, hogy visszaverhesse a káros sugarakat.

Most, hogy ez tisztázódott, még mindig felmerülhet benned egy kérdés: mi van akkor, ha olyan hidratálót használsz, ami egyben fényvédőt is tartalmaz? Hiszen manapság egyre több ilyet dobnak piacra a kozmetikai cégek, pont azért, hogy ne kelljen kétféle terméket vásárolni.

A szakértő szerint értelemszerűen egyből arctisztítás után felkenheted a fényvédős hidratálód, aminél egy fontos szabályt érdemes betartani: mindenképpen minimum 30 faktoros legyen, de igazából az arcra, szemkörnyékre az 50 faktoros az igazán biztonságos megoldás.

Ha erre még egy fényvédős BB-, vagy CC-krémet is felteszel, az is jó ölet, de azzal mindenképpen legyél tisztában, hogy sajnos a csomagoláson feltüntetett SPF-értékek nem adódnak össze. Egy 30 faktoros hidratáló, és egy 15 faktoros színezett krém nem eredményez 45 faktoros védelmet, szóval erre semmiképp se bazírozz...