Tényleg bedurrantja a smink a pattanásokat?
Ha annyi forintom lenne, ahányszor meghallgattam a “ne kenj magadra annyi alapozót, mert attól még ragyásabb lesz a bőröd”-tanácsot, valószínűleg már Balin élnék a saját tengerparti villámban. Na, de vissza a valóságba: tényleg igaz az intelem, amivel minden aknés csajt a halálba idegesít az összes ismerőse? Tényleg gáz, ha rásminkelsz arra a pattanásra, amit nem tudsz máshogy eltüntetni? Bőrápolási szakértőt kérdeztem.
“A sminkkel kapcsolatos egyik legnagyobb tévhit, hogy az alapozó pattanást okoz, illetve nem engedi levegőzni a bőrt” - kezdi Tajti Ildikó, bőrápolási szakértő, a Szépségreceptek.hu tulajdonosa. Ildikó szerint a nem megfelelő kozmetikum valóban eltömítheti a pattanásokra hajlamos bőrűek pórusait, de ugyanígy eltömítheti egy rosszul megválasztott hidratálókrém, vagy fényvédő is.
Nem mondom, hogy nem könnyebbültem meg azonnal – ez már félsiker! Innentől már "csak" ki kell választanod a bőrödhöz legjobban illő alapozót. Ami nem lesz sétagalopp, az biztos. Főleg, mert rengetegen nincsenek tudatában, hogy pontosan mit is vásárolnak.
Sokan a szilikonok miatt nem mernek alapozót használni, pedig ezek porózus óriásmolekulák, tehát szellőzik alattuk a bőr.
De akkor is van megoldás, ha ódzkodsz tőlük: léteznek már szilikonmentes folyékony alapozók, illetve por állagú, ásványi alapozót is lehet választani. Rettentően széles a paletta – de van egy szempont, amivel kifejezetten könnyen "megvesznek" minket, aknés csajokat. És ez a tisztaság ígérete.
Sokan úgy próbálják meg eladni az alapozót, hogy megvéd a káros környezeti hatásoktól (mint a naptól, portól, szmogtól). Ez sajnos nem valós állítás, mert ezekkel szemben egy sminktermék sem fog védelmet biztosítani.
Ildikó hangsúlyozza, hogy a nappal szemben a fényvédő védi a bőrt, és nem más: az SPF-tartalmú alapozók és BB-krémek önmagukban soha nem nyújtanak elegendő fényvédelmet. Ezért javasolja nyáron az SPF 30-50-es fényvédő, télen pedig az SPF 15-30-as fényvédő használatát, vagy fényvédős hidratálót minden esetben, bőségesen az alapozó alá, hiszen ha csupán SPF-tartalmú alapozóból szeretnénk fényvédelmet nyerni, akkor nagyon maszkos lenne a végeredmény.
Ami a többi környezeti hatást illeti, a nap végére mindenképp jelentkezik az arcbőrön némi szennyeződés, ez elkerülhetetlen. Szóval ezeknek a marketingszövegeknek nem érdemes bedőlni. De akkor mivel jársz a legjobban?
Rengetegféle alapozóból lehet válogatni. A legfontosabb az összetevők listája: itt ugyanúgy kell eljárni, mint bármilyen más kozmetikum vásárlása esetén. Kerülni kell az irritáló összetevőket, mint például a denaturált alkoholt és az illatanyagokat. A pattanásos bőrűek pedig jobb, ha elfelejtik a camouflage (rendkívül magas fedésű) termékeket, mert ezek könnyen eltömíthetik a pórusokat.
Ha már megvan a te bőrproblémádnak megfelelő alapozó, akkor jöhet a legjobb rész: a felvitel. Ildikó szerint a szemed alá mindig folyékony, könnyed állagú és lehetőleg fényesebb finishű korrektort érdemes használnod. A pattanásokra pedig lehet speciális korrektorokat is kapni, ezek viszont szárító hatásúak, úgyhogy véletlenül se használd őket a szemeid alatt!
Az egész arcra mindig kerüljön egy úgynevezett 'second skin' finishű, kis fedésű, folyékony alapozó. A problémás területeken lehet használni közepes vagy magas fedésű alapozót is, ha úgy érzed, hogy csak az fed rendesen. A pattanásokat egyenként érdemes korrektorral eltüntetni, aztán az egész fixálható átlátszó púderrel.
Ildikó persze hangsúlyozza, hogy egyéni bőrtípustól és bőrproblémáktól függően változhat az alapozó kiválasztása és a sminkelés menete, a lényeg egy dolog: igenis jár a smink nekünk, pattanásos bőrűeknek is. Ha szeretnéd te is a hozzád leginkább passzoló termékeket kiválasztani, érdemes bőrápolási szakértőhöz fordulnod, de rengeteg hasznos infót találsz Tajti Ildikó A tiszta bőr titka című könyvében is.