Újabb érv a leszokás mellett: a cigitől tele lehetsz pattanásokkal
Soha egy szál se, buliban egy-egy szál, barátnőkkel, kávézás közben néhány szál, vagy akár mindennap jó pár szál - akármelyik csoportba is tartozol, abban azért megegyezhetünk, hogy a dohányzás káros, és nem csak a bőrnek. Ettől függetlenül még mindig érdemes foglalkozni a témával, hiszen rengeteg embert érint - én személy szerint például néha elszívok egy-egy cigit, amikor összeülök a barátokkal sörözni, de azért igyekszem ezt is jó messziről elkerülni. Viszont a láncdohányos ismerőseimet, barátaimat elnézve sokszor gondolkodóba estem: vajon az öregedésen kívül milyen hatással lehet a dohányzás a bőrre? Okozhat-e aknékat, pattanásokat is? Végül a szakértőt is megkérdeztem.
“Van egy nagyon érdekes kutatás, amelybe több mint ezer, felnőttkori aknéval küzdő embert vontak be. Bár a pattanásokat tipikusan serdülőkori jelenségnek tartják, mégis a 20-25 év közötti nők 12-14%-át érinti. A klinikai gyakorlatban azonban megfigyelték az aknénak egy olyan enyhe, kisebb-nagyobb komedókkal, köztük néhány gyulladt komedóval és kiselemű aknéval együtt járó formáját, amely a felnőtt női dohányosok körében különösen gyakori volt.” - kezdi Tajti Ildikó, a szépségreceptek.hu bőrápolási szakértője. Azonnal felkaptam a fejemet, hiszen ez a felfedezés sejtet valamit a pattanások és a cigi kapcsolatáról. Adja magát a kérdés: hogyan okozhat a dohányzás ilyen bőrhibákat? Mi lehet a háttérben?
“A nikotin és a cigarettafüst összetevői a mikrocirkuláció (a legkisebb erek véráramlása) romlásával járó elváltozásokat idéznek elő, valamint érszűkületet és hipoxémiát (oxigénhiányos állapotot) okoznak, továbbá gátolják a neutrofilek (baktériumokat és sejttörmelékeket bekebelező fehérvérsejtek) és a limfociták (immunfolyamatok szabályozásáért felelős fehérvérsejtek) kemotaxisát. A dohányzás rontja, akadályozza ezen fehérvérsejtek működését. Emellett pedig a faggyúösszetételt is megváltoztatja. Fokozza az oxidatív stresszt, aminek melléktermékeként szabadgyökök képződnek - ez pedig káros biokémiai folyamatokhoz vezet.”
Ennél a válasznál szorgosan jegyzeteltem, és nagyjából már értem is a háttérben meghúzódó folyamatokat, mégis, változatlanul ott motoszkált fejemben a kérdés: kijelenthetjük tehát, hogy a dohányzás igenis okozhat pattanásokat? Ildikó persze megválaszolta a kérdésemet:
“A cigarettafüst sajnos elősegíti a szébum peroxidációját, és az antioxidánsok viszonylagos hiányossága képes hozzájárulni e kóros állapot kialakulásához és/vagy súlyosbodásához olyan betegeknél, akik már erre a betegségre hajlamosak. Lényeg a lényeg: úgy tűnik, bizony a dohányzás igenis közrejátszhat az akné kialakulásában, illetve tovább ronthatja azt. Ráadásul ne felejtsük, hogy nagyon nagy mértékben öregíti is a bőrt.”
Beigazolódott a gyanúm, illetve az a feltételezés, amely kapcsán még nem hallottam hiteles, szakértői véleményt: a cigi igenis okozhat aknét, sőt, ronthat is a már meglévő bőrhibák állapotán. Ezek után mindenki döntse el maga, hogy hány szálat szív el a következő buliban, de egy biztos: már nemcsak a hosszútávú külső és belső károsító tényezőket érdemes figyelembe venni, hanem a rövidtávú, pattanásokat okozó hatásokat is. Ildikó hangsúlyozza, hogy a következőket is érdemes szem előtt tartani: a dohányzás rontja a bőrszövetek regenerálódását, elmélyíti a ráncokat, karikássá és táskássá teheti a szem alatti területeket, gátolja az új hámsejtek képződését, és rendkívüli módon felerősíti a bőr öregedését. És ekkor még “csak” a szépségre gyakorolt káros hatásokat sorolta fel.
Tajti Ildikó A tiszta bőr titka című könyvében még rengeteg információt megtudhatsz az aknéról, pattanásos bőrről és annak kezeléséről.