Így tartom szépen a kezeimet a kemény edzések mellett is
Ha az ember lánya keményen edz, méghozzá súlyokkal, előbb-utóbb belefut abba a problémába, hogy a tenyere elkezd szétmállani, még akár kesztyű alatt is. Én például nem szívesen használok kesztyűt sem, ezért néztek már ki úgy a kezeim, mintha egy szibériai munkatáborban tengetném a napjaimat. Aztán elkezdtem figyelni rájuk, most pedig már (majdnem) úgy festenek, mint a normális nőknek! Ezek a tippjeim, ha te is hasonló problémákkal küzdesz.
Crossfitezem, és bár nálunk a véresre edzett kezekre büszkék szoktak lenni az emberek, én azért nem szeretem, ha úgy néz ki a tenyerem, mintha végigégettem volna a sütőlapon, és felhólyagosodott volna rajta a bőr. Mivel egy órán gyakran van olyan, hogy súlyt emelünk, aztán húzódzkodunk, vagy csak lógunk a rúdon, nem használok kesztyűt, az első hónapokban pedig nagyjából véresre edzettem a tenyeremet minden héten. Ez két okból sem jó: az egyik az, hogy a következő edzésen nem tudom olyan intenzíven csinálni a gyakorlatokat, a másik pedig az, hogy nő vagyok, és nem túl szép, ha így néz ki a kezem. Ezért kezdtem el figyelni arra, hogy hogyan ápolom.
Természetesen az első tipp, ami segít ilyenkor, az a hidratálás – muszáj, hogy naponta többször is bekenje a kezét az ember kézkrémmel, mert különben kicserepesedik mindenhol. A célra a legjobb talán a jó zsíros Nivea kézkrém, az a klasszikus kék, de nekem nehezemre esik mindig kenegetni magamat, ezért vettem egy illatos Isana krémet is, aminek annyira szeretem az illatát, hogy örömmel használom. Így legalább eszembe is jut, és nem lazázom el, hogy aztán nap végére az összes bőrkeményedésem kijöjjön.
Arra is érdemes figyelni, hogy ha már megjelennek a vízhólyagok (márpedig ha súlyt emelsz kesztyű nélkül, előbb-utóbb meg fognak), nem szabad őket piszkálni, és felsérteni sem. Ez azért fontos, mert maguktól előbb-utóbb rendesen visszaszívódnak, és eltűnnek, de ha felsértjük rajtuk a bőrt, akkor tovább tart ez a gyógyulási periódus. Bármennyire nehéz is, fogd vissza magad, és inkább használj sebtapaszt!
Ha már nagyon kikészítetted a tenyeredet, akkor az áztatás is segít. Ha nincs nyílt seb rajta, csak nagyon eleven a bőr, és vízhólyagjaid vannak, akkor egészen nyugodtan beáztathatod fél órára a kezeidet keserűsavas meleg vízbe – ezt bármelyik drogériában beszerezheted, csodát művel a tenyereddel, főleg akkor, ha utána egy szivaccsal át is dörzsölöd, hogy az elhalt bőr letisztuljon róla. Ha gyakran edzel, ismételd meg kétnaponta a rituálét – nemcsak hasznos, de nagyon pihentető is!