Az elmúlt időben a tudatosság az életünk minden területére elkezdett beszivárogni, és bár lehet, hogy már feláll a hátadon a szőr, mikor napjában többedszer is meghallod a környezetvédelem és klímaváltozás szavakat, amikkel gyakran egy mondatban szerepel a tudatosság is, azt azonban nem lehet tagadni, hogy az ésszerűbb életre való törekvés jó dolog.

Az ember jobban érzi magát a bőrében, ha végiggondoltabban teszi a dolgait, legyen szó táplálkozásról, vásárlásról, vagy akár mosásról.

De hogyan lehet tudatosan mosni azon kívül, hogy szétválasztod a színeset a fehértől, és mondjuk nem egy viselés után dobod be a gépbe a cuccaid? Soroljuk is a tippeket, amikkel a Földet, a ruháidat és a pénztárcádat is megkímélheted!

Használd a napot!

Ha van lehetőséged arra, hogy szárítógép vagy a sötét fürdőszoba helyett a napra tedd ki a vizes ruhákat, akkor élj vele! Minden anyag hálás lesz ezért, ráadásul a színeknek is jót tesz, a fehéreknek segít megőrizni a ragyogásukat, a színesek kifakulását pedig lassítja.

Pamutot a pamuttal

Miközben az egyik legalapabb dolog, amit megtanulunk, mikor mosni kezdünk, hogy a fehéreket és a színeseket szétválasszuk, az már kevésbé evidens, hogy anyag szerint is rendezzük őket. Pedig ami az egyik anyagnak jó, nem biztos, hogy a másiknak is annyira ideális, valamint egy vastag, durvább anyagú farmer, amin gomb és cipzár is van, könnyedén megkínozhatja a leheletnyi vékonyságú topodat, miközben együtt forognak a dobban.

mosas2.jpg

Ha már dob…

Azt már biztos tudod, hogy egy-két darab miatt nem túl pénztárca- és környezetbarát beindítani a gépet. Ám a másik végletbe se szabad esni, vagyis ne pakold csurig se a gépet. A legjobb, ha kétharmadig vagy háromnegyedig töltöd fel, így is visszaszorítod a pazarlást, de marad elég mozgásterük a ruháknak mosás közben.

Fektesd le a kényes ruhákat!

Az érzékenyebb, könnyen amortizálódó ruháid életét azzal is meghosszabbíthatod, ha nedves állapotban nem lógatod fel őket. Hogy akkor mit tegyél? Fektesd ki szépen őket a földre! Jelölj ki erre a célra mondjuk egy lepedőt, amit nem használsz, terítsd le azt először és mehetnek rá a ruhák. Persze furcsán nézhet ki, meg helyigényes is, de ha van rá módod szabadítsd meg a kényesebb darabokat a fregolitól.

erik-witsoe-SBA1rEduVOk-unsplash (1).jpg

Barátkozz meg a szódabikarbónával és az ecettel!

Biztos, hogy nem egy tuti tippet hallottál már, amiben azt tanácsolták, hogy mindenre IS ezt a két anyagot használd. Itt az idő szembenézni azzal, hogy ez nem véletlenül van így, a szódabikarbónának és az ecetnek tényleg szuper tisztítóhatása van, nem is beszélve arról, mennyivel olcsóbbak, mint a gyári szerek. A szódabikarbónával a fehérítőt válthatod ki, az ecet pedig remek folteltávolító.

Szellőztess!

A végére pedig az egyik legnehezebben megszokható, de valójában a leghasznosabb tipp: ne moss mindenáron! Igen, igen, már nem egy használat után megy a szennyesbe a nadrágod, de valószínűleg még így is jóval előbb dobod be a gépbe, mint kellene. Ha azonban a mosások közé beiktatsz egy-egy szellőztetést azzal csak jót tehetsz. Tehát mielőtt a nem egyértelműen büdös és foltos pólódat bedobnád a gépbe, szellőztesd át egyszer, vedd fel újra és csak utána mosd!

Források: RealSimple, PeacefulDumpling