8 fotó a Chanel első nyíltan transznemű modelljéről
Mikor 2017-ben a modell Theodora 'Teddy' Quinlivan comingoutolt és megosztotta a világgal, hogy transznemű, arra számított, hogy egyes nagyobb márkák megszakítják majd vele a munkakapcsolatot. Arról akkor még álmodni sem mert, hogy lesz olyan nagy múltú divatház, amelyik kifejezetten vele akar majd együtt dolgozni.
Mielőtt részletesebben is elmerülünk Teddy Quinlivan bemutatásában, először megmutatjuk az első fotót róla. Hiszen mégiscsak egy modellről van szó, akik esetében értékeljük ugyan a belső szépséget, de ők tényleg pont azok az emberek, akiknél kifejezetten számít a külsejük is.
Teddyről pedig azért írunk most, mert nemrég jelentette be, hogy szerződést között a Chanellel, így ő lett a legendás divatmárka első nyíltan transznemű modellje. Azért is fontos kiemelni, hogy nyíltan transznemű, mert ő is jó példa arra, hogy sok modell dolgozhat a divatiparban, akik tartva a következményektől, titokban tartják, hogy transzok.
Éveken keresztül így volt ezzel a bostoni származású, most 25 éves modell is, aki 2017-ben comingoutolt, két évvel az után, hogy a Louis Vuitton kreatívigazgatója felfedezte. Bár már akkor is sokan bátorították, többek között Marc Jacobs is biztosította a támogatásáról, elmondása szerint biztos volt abban, hogy a bejelentés rossz hatással lesz a karrierjére.
Két Chanel divatbemutatón is szerepeltem, mikor még rejtőzködésben éltem. Tudtam, ha coming outolok, néhány márka megszakítja majd velem a kapcsolatot, és azt hittem, soha nem fogok olyan ikonikus divatházzal együtt dolgozni, mint a Chanel. Erre itt vagyok a Chanel reklámjában. Én vagyok az első nyíltan transz modell, aki a Chanelnek dolgozik. Mérhetetlenül meghat, és büszke vagyok arra, hogy a közösségemet képviselhetem
- írta posztjában a modell.
A bejegyzésben arra is kitér, hogy baromi nehéz és hosszú út áll mögötte. „Az egész életem egy harc volt eddig. Az iskoláimban mindig zaklattak, a gyerekek azzal fenyegettek, hogy megölnek és részletesen leírták, hogyan végeznek majd velem. Az apám vert és lebuzizott. A szakmában hátrányos megkülönböztetés ért, mikor nyíltan beszéltem arról, hogy szexuálisan zaklattak a munkám során. Ez egy hatalmas győzelem most számomra, olyasmi, ami értelmet ad minden szarnak, ami velem történ” - olvasható a posztban.
Teddy egy korábbi interjújában az Elle-nek beszélt arról, hogy 17 éves korában kezdett el hormonokat szedni, amik nem csupán a külsejét változtatták meg, hanem a hangulatára is hatással voltak. A hangulatingadozási pedig csak erősödtek azt követően, hogy elkezdett dolgozni, hiszen a divatvilág stresszes közege extra hormonok nélkül is bárkit megviselne, akárcsak az, ha folyamatosan titkolóznia kell. Többek között ezért is döntött úgy, hogy elárulja az igazságot - bár kezdetben csak az ügynökeinek.
A Chanelhez frissen szerződtetett modell természetesen nem az első, és remélhetőleg közel sem az utolsó transz szereplője a divatiparnak. Andreja Pejic évekig androgün modellként dolgozott, mielőtt nemváltó műtéten esett át, a Victoria's Secret pedig a nyáron szerződtette le az első transgender modelljét, Valentina Sampaiót. Sőt, a Marco Marco fehérneműmárka tavaly ősszel olyan bemutatót rendezett, amin csak transz modellek vonultak fel.
Teddy szerződtetése pedig még egy lépés afelé, hogy egy nap már ne ünnepelendő különlegességként tekintsünk arra, hogy egy divatház valamilyen megszokottól eltérő nemű, korú, bőrszínű, fizikai állapotú modellel dolgozik együtt, hanem már fel se tűnjön a sokszínűségben az ilyesmi, és végre a ruhák legyenek érdekesek.