7 kozmetikai összetevő, aminek csak a neve ijesztő
Egy ideje - egyre tudatosabb vásárlóként - beleástam magam a kozmetikumok készítésének módjába, mert egyre kíváncsibb lettem arra, hogy miket is kenek a bőrömre nap mint nap. Így jutottam el a mérgező összetevők listájához, ijesztő adatokhoz, elrettentő kísérletekhez, és még sorolhatnám, mi mindenhez, de most végre egy könnyedebb témával jelentkezem: összeszedtem azt a hét összetevőt, amitől elsőre én is megijedtem, de kiderült, hogy csak a nevük rémisztő, a hatásuk már kevésbé.
Mivel már írtam a legmérgezőbb összetevőkről (amelyek sajnos túl sok kozmetikumban megtalálhatók), az állatkísérletekről, a naptej káros hatásairól, és persze arról is, hogy naponta hányféle méreganyaggal találkozhatsz szépségápolás közben, itt volt az ideje, hogy váltsak. Magamért is.
Mert őszintén szólva, az utóbbi időben elkezdtem annyira ráfeszülni a témára, hogy szép lassan már minden összetevőt is ördögtől valónak kategorizáltam, aminek nem ismertem fel a nevét.
És akkor beugrott: vajon hány lelkes beautymániás vásárló tett már vissza egyébként teljesen vállalható termékeket a polcra csak azért, mert kémiai neveket is látott az összetevőlistáján? Ebben az egészségtudatos időszakban, amikor egyre többen próbálunk visszatalálni a természethez, rögtön rosszat feltételezünk, ha valami olyasmit hallunk, ami az utolsó gimis kémiaóránk kulcsszavaira emlékeztet. Pedig - sajnos - nem lehet minden természetes anyagnak olyan szép neve, mint a jojobának, meg az aloe verának. Íme tehát hét összetevő, ami ne rettentsen el a kozmetikum megvásárlásától!
1. Metil-szulfonil metán, azaz MSM
Abban megegyezhetünk, hogy elsőre tényleg nem hangzik jól. Nekem erről a névről rögtön egy labor ugrott be, mesterséges vegyületekkel, füsttel... Pedig az MSM nem más, mint egy öregedésgátló, egyébként növényekben, halakban, húsokban, tejtermékekben megtalálható szerves vegyület. Táplálékkiegészítők csomagolásán egyébként már találkozhattál vele, de az arckrémed listáján is szerepelhet, hiszen közvetlenül a bőrre kenve kifejezetten hatásos hidratáló és öregedésgátló anyagnak számít.
2. Hialuronsav és aszkorbinsav (azaz C-vitamin)
A két “sav”, amik nem is lehetnének rosszabbul hangzó névvel ellátva (ahhoz képest, hogy milyen hatásuk van). Ha gyakorlott szépségmániás vagy, akkor tuti találkoztál már velük szérumokban, krémekben, kezelések neveiben. A C-vitamin szuper elixír a bőrre, erről már írtam korábban. De a hialuronsavban sem fogsz csalódni. Ez a bőrben egyébként is megtalálható elem megköti a vizet, így szuper társad a ráncok feltöltésében és az öregedésgátlásban is.
3. Xantángumi
Nemcsak növényi tejek összetevőjeként, de különböző kozmetikai cuccok hatóanyagai között is találkozhatsz vele. Bár nem túl szép a neve, félni cseppet sem kell tőle: ugyanúgy, mint az élelmiszeriparban, a szépségiparban is sűrítőanyagként használják, és teljesen ártalmatlan a bőrre.
4. Oligopeptidek
Bár ezek az anyagok sem nyernék meg a legszebben csengő nevű összetevőnek járó díjat, a működésük kifejezetten érdekes. Mivel nagyon apró aminosavak láncolatáról van szó, könnyen bejutnak a bőr mélyebb rétegeibe, és azt a jelzést közvetítik a szervezetnek, hogy károsodás történik, így segítik elő a sejtmegújulást. Kis trükk, látványos eredmények.
5. Kapril-glikozid
A kímélő samponod és arclemosód habképző összetevője, ami sokkal gyengédebb lesz hozzád, mint a többi, erre a célra előállított anyag. Ha imádod a habzást, sokkal jobban jársz, ha kapril-glikoziddal dolgozó tusfürdőt veszel, mintha SLS-és SLES-tartalmú termékeket választanál!
6. P-ánizssav
Na, ezzel még sosem találkoztam. Ez az ánizsban természetesen megtalálható anyag arra való, hogy a szagokat semlegesítse a kozmetikumaidban, ráadásul enyhén gombaölő hatású - és zöld besorolású, tehát teljesen ártalmatlan, nem kell félned tőle.
7. Maltooligosyl Glucoside
Ennek akárhogyan kerestem, nem találtam meg a magyar nevét, önkényes fordításokba pedig - kémiai tudásom hiányát tiszteletben tartva - véletlenül sem szeretnék belemenni. Egy a lényeg, és az maga az anyag: hiába hangzik egyenesen elrettentően, szénhidrátokból álló szirup és kukoricakeményítő természetes elegyéről van szó, ami kozmetikumokba keverve kifejezetten jó hatással bír az érzékeny és könnyen irritálódó bőrre. Biztos, hogy semmi bajod nem lesz tőle, nyugodtan vedd meg a krémet, ami tartalmazza!
Források: You Beauty, Be Well