Akár a pattanásaid is akadályozhatnak abban, hogy elnyerd életed állását
Bármilyen szörnyen is hangzik, a munkáért folyó versenyben igenis számít, hogy milyen az arcbőröd állapota - legalább is ez derült ki egy kétéves kutatásból, amely rávilágított, hogy az életednek ezen a területén sem tudsz elmenekülni az előítéletektől.
Azt hinné az ember lánya, hogy a munkaszférában egyáltalán nem számít az, hogy valakinek hogyan néz ki az arcbőre - de kiderült, hogy azok, akik aknés bőrtől szenvednek, vagy aknés hegei vannak, kisebb eséllyel indulnak a munkaerőpiacon, mint azok, akiknek tiszta a bőrük. Ennek mindössze annyi az oka, hogy az emberek előítéletesek - az erről készült kutatás eredményei pedig eléggé kétségbeejtőek.
A Dermathology and Therapy tudományos folyóiratban megjelent tanulmány az Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Japán, Németország, Franciaország és Brazília lakóinak véleményét tükrözi: itt kérdezték meg a 18 éven felülieket arról, hogy mit gondolnak az arcbőr állapota és a munkahelyi helyzet összefüggéseiről. A válaszadók 78 százaléka, azaz több mint a háromnegyede gondolta úgy, hogy azok, akiknek láthatóan problémás a bőrük, hátránnyal indulnak a munkaerőpiacon.
Persze ezek a válaszadók érkezhettek a munkaadó oldaláról is, de lehettek például rossz tapasztalattal rendelkező munkavállaló-jelöltek is. A lényeg az, hogy akarva vagy akaratlanul nagyjából mindannyiunkban benne van az az előítélet, hogy a szép emberek sokkal kompetensebbek, talpraesettebbek, és jobban végeznék a munkájukat, mint azok, akiknek valamilyen látható, szépséghibának tartott problémájuk van. A kutatás esetében pont a bőrbajokat vizsgálták, de valószínűleg ugyanez a helyzet akkor is, ha vékonyabb vagy teltebb, ápolt vagy ápolatlanabb, esetleg jól öltözött vagy kevésbé stílusos embereket hasonlítunk össze. A társadalomba beette magát az, hogy aki szép és jól öltözött, az sokkal sikeresebb is lehet.
A Popsugar cikke Matthew Traube pszichoterapeutát idézi például, aki kifejezetten a bőrproblémák pszichológiai hatásaival foglalkozik. A szakember kitért arra, hogy néhány pozíció esetében sokkal jobban figyelnek az emberek külsejére, mint más dolgokra: ott például, ahol emberekkel kell dolgoznia a munkavállalónak, általában ápolt és jó megjelenésű embert keresnek, pedig ez általában inkább annyit jelent, hogy szép vagy jóképű munkavállaló felvétele a cél. Ilyen esetben is hátrány lehet az, ha valaki bőrproblémákkal küzd.
Traube szerint az előítéletek alapja az a téves elképzelés lehet, hogy a nem tiszta bőr a rossz higiénia következménye - erről ma már tudjuk, hogy egyáltalán nem igaz, a munkaadók gyakran mégis - tudatosan vagy ösztönösen - így gondolkodnak. Egy ideális világban persze egyáltalán nem a külseje alapján ítélnék meg a leendő munkavállalót, de egyelőre itt tartunk, legalább is a fent említett kutatás szerint biztosan. Pedig a bőrproblémáknak egyáltalán nem kellene bármiben is gátolniuk azt, hogy a lehető legjobb életedet élhesd.