Bolti vs. házi arcmaszk: melyik a jobb választás?
Emlékszem, mikor először felfedeztem a drogériákban az arcmaszkos részleget, le voltam nyűgözve. Mennyire szuper, hogy ekkora a választék! Pár perc se kellett, és a csodálat bizonytalanságba csapott át: honnan a fenéből tudjam, melyik lenne jó nekem? Túlzás nélkül állíthatom, hogy nem igazán van olyan itthon kapható bolti maszk, amit ne teszteltem volna, így már sokkal jobban képben vagyok a témával kapcsolatban. Viszont, azóta elkapott a DIY-láz is, és lelkes otthoni arcmaszkkotyvasztó lettem. És hogy melyik a jobb? A házi vagy a bolti? Elmondom, hogy én mit tapasztaltam.
Az nekem az az arcmaszk, ami Gombóc Artúrnak a csokoládé. Jöhet kurkumás, drogériás csokis, nutellás (!), saját készítésű fátyolmaszk, bolti csillámpónis, saját készítésű szivárványpónis és minden egyéb. Nem csodálom, hogy ekkora biznisz lett a maszkozás, hiszen egyre több a cuki csomagolásba rejtett ígéret, miszerint elég csak 15 percet feltett lábbal pihenni egy maszkkal a fejeden, és az őserdei vagy gyógynövényes kivonat úgy bemászik a bőröd alá, hogy a napnál is ragyogóbb leszel. És én ezt imádom, tapasztalataim szerint pedig működnek is. Ha reggel kialvatlanul ébredek, vagy este jólesne egy kis hidratálás a megfáradt bőrömnek, akkor biztosan valamelyik maszkomért nyúlok. De melyikkel járok jobban?
A bolti maszkok egyértelmű előnye, hogy nem kell velük pepecselnem. Drogériába úgyis rendszeresen járok, csak bedobom a kosaramba, otthon pedig felteszem. A választék hatalmas, a csomagoláson legtöbbször rajta van, hogy milyen bőrtípusra ajánlott. Az én perverzióm a lehúzható maszk, a kedvem is jobb lesz, ha egyben el tudom távolítani a fejemről a megkötött ragacsot. A másik fontos szempont, hogy egy csomag pont annyi kencét tartalmaz, amennyire szükségem van, így nem kell az adagolással foglalkoznom. Sokáig elállnak, sőt, ha utazom, akkor is ezeket a legkönnyebb magammal vinnem.
Másik nagy előnyük, hogy sokszor olyan összetevők is vannak bennük, melyeket a piacról tuti nem tudnék begyűjteni. Legalábbis bajban lennék, ha friss algás vagy rózsavajas alapanyagot kérnék Mari nénitől.
Mivel a szépségipart sem kerülte el a „vissza a természetbe” hullám, egyre több olyan maszkot vehetek, amin rajta van a mágikus kifejezés: "természetes alapanyagok". Oké, ezek mellett még csomó összetevő van bennük, de ezek a csomagoláson könnyen lekövethetőek.
De ha ennyire jó a bolti verzió, akkor miért is állok neki néha otthoni alapanyagokból kotyvasztani? Azért, mert azt tapasztaltam, hogy a DIY-cuccokkal is szuper eredményt lehet elérni, ugyanakkor ez esetben 100%-ban én döntöm el, hogy mit akarok a fejemre kenni. Környezetbarátabb megoldásnak gondolom, mert nincs felesleges csomagolás (leszámítva persze, ha mondjuk olyan banánt veszel, ami műanyag fóliában kapható, de az nálam eleve a WTF-kategóriába tartozik). Amivel gondom szokott lenni, az a megfelelő mennyiség belövése: valamiért mindig akkora adagokat gyártok, hogy az utcában mindenki kaphatna ingyenes termékmintát. Viszont, hála a netnek, szuperül tudok puskázni, hogy az én zsírosabb bőrömre melyik hozzávaló a legjobb. Ha te mondjuk kombinált vagy problémásabb bőrrel rendelkezel, ugyancsak könnyen találhatsz csomó neked való receptet.
És abban szerintem van valami romantika, hogy éppen egy olyan pakolással fekszem a kanapén, amit a nagymamám is használhatott régen. Ugyanis, ezzel a DIY-vonallal nem valami egetrengetően új dolgot találtam fel, csak utánanéztem, hogy mivel szépült régen mondjuk a Nílus királynője, Nefertiti. Ami talán kicsit az otthoni variáció ellen szól, az a szavatosság. Ha arcmaszkról van szó, kedvelem a változatosságot, így nem szeretem egymás után ugyanazt használni, viszont egy frissen kikevert kencét nem tudok hetekre eltenni. Nyaralásra meg pláne nem fogok tégelyekkel szöszmötölni.
Ha az árakat nézem, akkor talán egy kicsivel jobban jövök ki, ha magamnak keverem össze a hozzávalókat.
Egy átlagos bolti maszk ára 500 és 1300 forint között alakul, de persze van maszk 80 ezer forint felett is - gondolom, aki ezt veszi, eleve nem fog nekiállni préselt uborkalébe áztatott mandarinszeletekkel bűvészkedni. Kizárólag arcmaszk-hozzávalóért nem mentem még piacra, ha vettem mondjuk mézet és banánt, akkor azokból használtam el valamennyit, így nehéz kiszámolni a pontos árakat, de az 500 forintos összeget ritkán értem el. Oké, leszámítva azt az egyszeri kaviáros huncutságot.
Összességében azt mondanám, hogyha néha belefér az idődbe, hogy felhasználd a zöldségesnél vásárolt cuccok egy részét, és rá tudsz szánni pár percet, hogy magadnak keverd ki a garantáltan természetes cuccot, akkor ugyanúgy nem fogsz csalódni a végeredményben, mintha a boltban vetted volna le a polcról a csomagot. Viszont, ha speciálisabb összetevőkre vágysz, amit akár hónapokig is tartogathatsz a fiókban, akkor tudj róla, hogy már lassan a perui alpaka könnyéből kinyert szérumot is felteheted fátyolmaszk formájában. Én szóltam.