Bevallom, én sokáig nem tudtam hova tenni, hogy miért van tele az arcukat borotváló beauty vloggerekkel a közösségi média. Aztán rövid netes keresgélés után rájöttem, hogy amit látok, az a dermaplaning nevű, itthon még viszonylag újnak számító szépségápolási trend. Ez lényegében az arc leborotválását jelenti, és sokan igyekeznek otthon, házi körülmények között kivitelezni, nyilván sokkal olcsóbb módszerekkel.

De vajon mire jó ez? És biztonságos egyáltalán? Ennek megválaszolását már nem bíztam az internetre, bőrgyógyász szakértőnket, dr. Kriston Renátát kérdeztem.

A dermaplaning egy speciális ívű pengével végzett eljárás, amelyet az arc nem kívánt szőrzetének eltávolítására fejlesztettek ki. A szőrtelenítésen túl nagyon vékony rétegben az elhalt bőrsejteket is eltávolítja a felszínről, így az új bőrsejtek képzését is serkenti. Így egy lépésben valósítható meg egy időleges szőrtelenítés és egy átmeneti bőrmegújítás.

A kezeléssel tehát két problémára találhatsz megoldást egy lépésben, de azért még ne dobj el mindent a kezedből, hogy a borotváért nyúlj, mert a dermaplaning nem való mindenkinek. A kezelés nem javasolt abban az esetben, ha erősebb arcszőrzettel rendelkezel, akár valamilyen betegség vagy gyógyszer mellékhatásaként, akár alkati sajátosságként. Amennyiben bakteriális, vagy vírusos fertőzés zajlik éppen a bőrödön, szintén kerülendő az eljárás, ahogy immunológiai, vagy fertőzés esélyét fokozó háttérbetegségek megléténél sem javasolt.

Amennyiben nálad nincsenek ellenjavallatok, fontos még tudni, hogy a kezelést mindig száraz arcbőrön kell végezni. Eredményeként felgyorsul a sejtmegújulás, az elhalt bőrsejtek eltávolításával és a mechanikai stimulálásnak köszönhetően a bőr egyenletesebbé, ragyogóbbá, feszesebbé válik.

rozsaszinborotva (1).jpg

A jó hír, hogy szakértőnk szerint a népszerű hiedelemmel ellentétben az arc borotválása nem eredményezi a szőrszálak megvastagodását, viszont akár naponta kétszer is el kell végezni a kezelést ahhoz, hogy valóban bársonyos, tökéletesen szőrtelen legyen a felület. Dr. Kriston Renáta szerint így a bőrmegújító terápiának a hosszú távú költségei is tetemesek lehetnek:

Egy alkalomra vonatkoztatva a dermaplaning ára nyilván kevesebb, mint például egy lézeres eljárásé, de összességében sokat költ rá a páciens, ha naponta 2x-i alkalmazást, az eszközök cseréjét és az elő-utókezelés fertőtlenítő és hámosító készítményeit figyelembe vesszük. Ráadásul a kezelést követően a bőrt speciális hidratáló és nyugtató krémmel kell kezelni, amely alkalmas a bőr esetleges mikrosérüléseinek gyógyítására is.

Semmi gond, hiszen legalább kozmetikushoz nem kell mennem: borotválkozni én is tudok, csak fogom az egyik eldobható borotvámat, és egyik reggel végigszaladok vele az arcomon – 200 forintból kijön a kezelés, nem igaz? Dr. Kriston Renáta szerint az ilyesmivel jobb nem kísérletezni, még akkor sem, ha tele van a YouTube hasonló videókkal.

A bőrgyógyász óva int attól mindenkit, hogy hagyományos pengével, saját maga kezdjen neki az arc borotválásának abban reménykedve, hogy ettől majd szebb lesz a bőre, mert nem csak a várt hatás marad el, csúnya fertőzéseket, gyulladásokat, még rosszabb esetben életre szóló hegeket is szerezhetsz így magadnak.

A dermaplaninghez nem szabad hagyományos borotvát használni, még akkor sem, ha az nők számára kifejlesztett. A kezelés elvégzésére egy speciális, hajlított pengés borotva alkalmas, és még ha valaki meg is veszi az eszközt, eleinte akkor is érdemes szakszemélyzettel használni, hogy elsajátítsa a megfelelő technikát. A hagyományos borotvák nem alkalmasak a kezelésre, sőt, olyan hámsérüléseket okozhatsz velük magadnak, amik elfertőződhetnek, és csak egy csúnya heg kíséretében gyógyulnak meg

– figyelmeztet a doktornő.