Jó ha most mindannyian megjegyezzük: a különböző fürdőszobai kedvenceknek is van lejárati ideje, amit éppen annyira fontos figyelembe venni, mint az élemiszerek szavatosságát! Ha belegondolsz, ez logikus: az ételt megeszed, a kencét magadra kened. 

Attól még, hogy nem belsőleg használod, rettentően káros lehet az egészségedre, ha lejárt termékeket használsz szépülés céljából. 

Gondolj csak arra a sztorira, amikor egy 21 éves lány majdnem belehalt abba, hogy nem tisztította rendszeresen a sminkecsetét. Ugyanilyen problémákat okozhat a lejárt kozmetikumok használata is. Ha már nem olyan az összetétele például az alapozódnak, mint mikor vetted, könnyen elszaporodhatnak benne a baktériumok. Elég egy seb, vagy frissen kinyomott pattanás az arcodon, és kész is baj...  

Egy, a Bustle-nak nyilatkozó bőrgyógyász, Dr. Elizabeth Tanzi szerint a különböző, szemre való termékek lejárt állapotban súlyos irritációt és gyulladást okozhatnak, míg az alapozókban felhalmozódott baktériumok fertőzésekhez vezethetnek. Az tehát nem kérdés, hogy veszélyes kicsúszni az időből, és a nagytakarítás közben a fiókodban megtalált, több éves szemceruzádat újra használatba venni. De mi a megoldás? Egy csomó csomagoláson nincs rendesen feltüntetve a lejárati dátum, rengeteg esetben pedig lekopik addigra, amikor csekkolnád, hogy biztonságos-e még... 

Utánanéztem a neten és összegyűjtöttem, meddig bírják a sminkcuccaid. Meglepő számokat találtam, az egyszer biztos. De mielőtt megosztom veled a kutakodásom eredményét, még adok egy apró tippet : minél nagyobb és láthatóbb módon van feltüntetve a terméken a lejárati dátum, annál valószínűbb, hogy természetes alapanyagok vannak benne. (Az ilyen cuccokhoz egyébként érdemes lehet beszerezned egy sminkhűtőt is!) 

Képgaléria

Rúzs: 1-2 év

A myus.com szerint a szájfények, ajaklakkok, matt és fényes rúzsok mind bírják egy-két évig, de utána ajánlott lecserélni őket (főleg, ha megváltozik az állaguk). Ebben én már kapásból hibáztam, mert most is ott lapul egy hároméves rózsaszín rúzs a sminktáskámban. Dr. Tanzi szerint a szavatosságon kívül egy másik fontos dolgot is át kell gondolni: hogy felkented-e bármikor betegen a rúzst. Ha igen, szerinte azonnal kuka, tekintve, hogy könnyen megtelepednek rajta a kórokozók, amiket így visszajuttathatsz a szádra. Jobb nem játszani ezzel!

Szempillaspirál: 3 hónap

Szinte minden ezzel foglalkozó forrás három hónapot említ, ha a szempillaspirál lejárati idejéről van szó, és már kezdem magam elszégyellni, mert én - hiába használom minden nap - tovább szoktam nyúzni a kedvenc spiráljaimat. Addig, amíg el nem fogynak. A bőrgyógyász egyébként kiemeli, hogy mivel a szemeddel találkozik a smink, sose játssz a spirálod lejárati idejével mert komoly fertőzés is lehet a vége!

Alapozó és primer: ami rá van írva

Ha pedig nincs ráírva semmi, akkor maximum két év. De amint megváltozik a szaga, az állaga, vagy a színe, azonnal dobd ki! Érdemes arra is odafigyelned, hogy milyen körülmények között tárolod az alapozódat: lehetőleg szobahőmérsékleten (ha nincs különleges használati utasítása), fénytől védett helyen tartsd, és ne hagyd benn a kocsiban 35 fokban, amíg shoppingolsz! Így sokáig elégedett lehetsz vele.

Pirosító, púder, highlighter: amíg a halál el nem választ

Na jó, azért nem, de majdnem. A legtöbb szakértő szerint addig használhatod ezeket, amíg meg nem keményednek, vagy víz, esetleg olaj nem éri őket. Még Dr. Tanzi is bevallotta, hogy addig használja a por alapú sminkjeit, amíg el nem fogynak. Szerinte akkor jár le egy ilyen termék, ha már annyira megkeményedett, hogy alig tudod felvinni, de ehhez évek kellenek, addig pedig valószínűleg elhasználod mind. Legalább a pirosítót, a púdert és a highlightert nem kell folyamatosan cserélgetned a lejárati dátumok miatt!

Szemhéjpúder: 2 év

Alapvetően a szemhéjpúdereidre is alkalmazható lenne a por állagú sminkekre vonatkozó szabály (hogy szinte örökké elállnak), de mivel a szemeddel érintkeznek, jobb, ha betartod a kétéves határt. Ennyi idő alatt rengeteg baktérium kerülhet beléjük, így jobban jársz, ha nem kockáztatsz. Főleg, ha krémes termékeket használsz!

Szemceruza: 3-12 hónap

Na, ez a legmeglepőbb. Én több évig is hajlamos vagyok használni egyetlen ceruzát, de ezek szerint nagyon rosszul csinálom. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ha tovább használod, mint egy év, súlyos szemgyulladásod is lehet. Jobb nem kísérletezni ezzel, és időben megválni a lejárt termékektől!

Krémes paletták: 1-2 év

Ha még mindig a három éve karácsonyra kapott kontúrpalettádat használod, jobban jársz, ha benevezel egy újra! Az ilyen krémes állagú termékekben rettentően könnyen megtelepednek a baktériumok, amik súlyos fertőzéseket okozhatnak... Jobb a békesség!