Nem hinnéd, de a szobanövények a bőrödnek is jót tesznek
Lehet, hogy nagy feladatnak tűnik életben tartani egy-két növényt (sajnos a tapasztalat mondatja ezt velem), de egy friss kutatás szerint abszolút megéri: a lakásban hozzájárulnak ahhoz, hogy párásabb legyen a levegő, ami a hideg közeledtével nagyon fontos a bőrödnek. A kinti hideg és a benti száraz levegő váltakozása ugyanis bőrirritációt és bőrszárazságot okozhat, viszont ha van otthon néhány páfrány, ezt kiküszöbölheted.
Ha te is olyan vagy, mint én, már egy szobanövény életben tartása is óriási feladatnak tűnhet: a hektikus munkarendem, az edzések és a barátnőzések között soha nem jut eszembe megöntözni szegény párákat, akik ezért rendszerint elszáradnak, vagy legalábbis olyan állapotba kerülnek, hogy már egyáltalán nem mutatnak jól a lakásban. Volt egyszer egy nagyon olcsó, nagyon noname növényem rózsaszín virágokkal, ami fél évig bírta nálam, de a végül már csak sárguló levelekkel, virágzás nélkül vegetált, így őt is hamar megszabadítottam a szenvedéseitől. Pedig egy friss kutatás szerint a bőrömnek jót tett volna, ha nem adom fel ilyen hamar a gondozást, főleg most, hogy jön a hideg, és a lakásban bár meleg, de száraz a levegő.
via Jeannie Phan
A Readingi Egyetem és a Királyi Kertészeti Társaság közös kutatásából kiderült, hogy a szobanövények segítenek megnövelni a levegő nedvességtartalmát, ami nagyon fontos ahhoz, hogy a hidegben a bőröd ne száradjon ki a kelleténél jobban. A növények párolgással veszítenek vizet a leveleken és a virágföldön keresztül, ez kerül a lakás levegőjébe, és ez segít megküzdeni a bőrszárazsággal.
A kutatók szerint a szobanövények tartása olcsó, egyszerű (már akinek!), és a bőrödön kívül még a lelkivilágodnak és a mentális egészségednek is jót tesz, hiszen korábban már bebizonyították, hogy a sok zöld levél és a színpompás virágok csökkentik a rosszkedvet, sőt, akár a szorongást és a depressziót is enyhíthetik.
Számomra rossz hír, hogy a vízpárolgás szempontjából azok a növények a legszerencsésebbek, amelyeknek nagy felületű leveleik vannak, és sok vizet igényelnek. Ugyanis még egy olyan növényt sem tudok életben tartani, aminek nagyon minimális vízigénye van (kaktuszt is pusztítottam már ki), így nem tudom, hogyan birkóznék meg egy tényleg igényes élőlénnyel - de könnyen lehet, hogy a bőröm érdekében megpróbálom, hátha jobban bírja így a téli hideget.