"Sok nő az egyik legzavaróbb szépséghibának tartja a szem alatti sötét karikákat. Ez a probléma van, akinél állandó jellegű, a szerencsésebbeknél csak időnként jelentkezik." - kezdi Tajti Ildikó, bőrápolási szakértő, a Szépségreceptek.hu tulajdonosa. Szerinte sok esetben okozza a fáradtság, de az esetek egy részében másról van szó. 

A szem körüli bőr igen vékony és érzékeny a szervezetben zajló anyagcsereváltozásokra. Alatta hajszálerek hálózata található, amelyek gyorsan reagálnak a keringés változásaira, az oxigénhiányos állapotra. Ilyenkor könnyen alakulnak ki sötét karikák. 

De milyen okai lehetnek még a sötét karikáknak a kialvatlanságon kívül? 

1. Genetika 

Ildikó szerint sok esetben alkati tulajdonságról van szó. Az ilyen emberek szemkörnyéki bőre ugyanis vékonyabb, ezért átlátszik az érhálózat, illetve az is előfordulhat, hogy eleve volumenhiányos a szem alatti terület, ami árnyékot vet a szem alá. Ez utóbbi tényező az idő múlásával a legtöbb embernél bekövetkezik, de a kevésbé szerencsés típusok már fiatalon is megtapasztalhatják. Hogyan lehet a genetika ellen dolgozni? 

Ezen a problémán a szem alatti feltöltések tudnak segíteni, amihez bőrgyógyász, vagy plasztikai sebész segítségét lehet kérni. A feltöltés történhet hialuronsavval, vagy saját zsírral is.

A szakértő hozzáteszi, hogy vannak olyanok is, akiknek egyszerűen erősebben pigmentált szemkörnyéki bőrük, mint az arc többi részén lévő bőr (elsősorban a délkelet-ázsiai és a mediterrán származású egyéneknél fordul elő ez a jelenség). Ebben az esetben a szem környékének kezelésére is alkalmas világosító hatóanyagokkal lehet segíteni a problémán. 

Bármit is kensz a szemed környékére, arra azért ügyelj, hogy olyan hatóanyagokat, illetve koncentrációkat alkalmazz, amelyeket ez a bőrterület jól tolerál! 

2. Életmódbeli problémák 

Az egyik leggyakoribb jelenség - legalábbis szerintem. Ildikó is megerősíti, hogy a dohányzás során felszálló füst, a szmog, illetve a számítógép monitora előtt eltöltött túl sok idő is hozzájárulhat a pandamaci-szemek kialakulásához. 

Ha túl sokat dörzsölöd a szemed, az is hozzájárulhat a kipirosodáshoz, illetve a pigmentációhoz, valamint puffadást, továbbá a vékony szemkörnyéki bőr megnyúlását, ráncosodását is okozhatja.

Nem gondoltam volna, hogy a szemkörnyéki bőr szempontjából fontos, de a szakértő a megfelelő táplálkozásra is felhívja a figyelmemet: ha szeretnéd elkerülni a csúnya karikákat, ajánlja, hogy fogyassz vitaminban gazdag zöldségeket, gyümölcsöket, valamint igyekezz beiktatni a mindennapjaidba valamennyi, a szabad levegőn végzett mozgást (a bőr megfelelő oxigenizációjához). 

De a lelki tényezők is erősíthetik a problémát: Ildikó szerint az érzelmi és fizikai stressz hatására az agyad túl sok adrenalint fog termelni – ez pedig szapora pulzushoz, valamint magas vérnyomáshoz vezethet. Ha mindez nem lenne elég, a sötét árkok is nagyobb valószínűséggel fognak jelentkezni a stressz hatására.

3. Hormonális változások 

Nők esetében a hormonális változások is okozhatnak sötét szem alatti karikákat. Ezek gyakran terhesség, vagy menstruáció alatt jelennek meg. Ha erről van szó, a hormonszint normalizálódása meg is szünteti a tüneteket. 

Ildikó természetesen hozzáteszi, hogy ha sokáig fennálló, rád egyébként nem jellemző bőrtüneteket tapasztalsz, mindenképpen fordulj orvoshoz, mert rengeteg más egészségügyi tényező is megbújhat a háttérben! 
 

4. Dehidratáció 

Mivel eleve kevés a szövet a szem alatti területen, zsírszövet pedig alig található itt, nagyon fontos, hogy megfelelő folyadékfogyasztással fenntartsuk a szövetek hidratáltságát. 

Durva, hogy a kevés folyadékbevitel is meglátszódhat a szem alatt. Természetesen ez azt is jelenti, hogy a túlzott alkohol-és kávéfogyasztás is segíti a sötét karikák megjelenését. 

A szakértő szerint az is fontos, hogy kívülről is hidratáld ezt a területet kozmetikumokkal. Szerinte a megfelelő koncentrációjú retinolok fokozhatják a terület kollagéntermelését - de inkább bőrápolási szakértővel, vagy bőrgyógyásszal keress személyre szabott megoldást, hiszen ezen a területen jóval érzékenyebb és allergiára sokkal hajlamosabb lehet a bőröd. 

5. Betegségek  

Sajnos rengeteg különböző betegségre is utalhatnak a sötét árkok a szemeid körül: ilyen például a vashiányos vérszegénység, vagy a máj különböző megbetegedései.  

Minden esetben, amikor szokatlan, azt általánosnál tartósabban fennálló szem alatti karikákat tapasztalsz, fordulj orvoshoz, hiszen nagyon összetetten működünk, nem tudhatjuk, hogy egy-egy bőrtünetnek mi áll konkrétan a hátterében. 

Ildikó szerint sokat segíthet még az is, ha béta-karotinban gazdag zöldségeket eszel (sárgarépát, sütőtököt, sárgadinnyét), hiszen ezek tartalma segíti a máj működését. Óva int, hogy kerüld a túlzott alkohol-, koffein-és cukorfogyasztást, valamint az erősebben fűszerezett ételek fogyasztását is. Törekedj a jó közérzetre, aludj eleget, a stresszt pedig próbáld meg a munkahelyen hagyni – a bőröd is hálás lesz érte.