Sorozatajánló Tauz Nórival: nézz Sminkmesterek versenyét!
Tíz ismeretlen, de bitang tehetséges fiatal, két, a szakmában elismert zsűritag, és annyi csillámló szemfesték, hogy az űrből is látni lehetne - mindez egy relatíve kis, sminkasztalokkal ellátott stúdióban. Mielőtt elkezdtem volna nézni Sminkmesterek versenyét, voltak aggályaim, hogy az én, látványelemekben és felhajtásban túltolt tehetségkutatókon felnövekvő generációm mennyire tud izgalomba jönni egy „ülök és tusvonalat” rajzolok show-tól. Miután viszont megnyomtam a lejátszás gombot, beszippantott a látvány. És nem csak engem.
Mivel sem kritikusnak, sem szakértőnek nem titulálhatom magam, leírom, hogy egyszerű - sminkrajongó - nézőként mit gondolok a Netflixen futó Sminkesterek versenyéről (eredeti címén: Glow Upról). Először is: imádom, hogy már a bevezető részben belecsapnak a lecsóba és ahelyett, hogy előre végig kéne hallgatnom a tíz brit versenyző élettörténetét, egyből megkapják az első feladatot. (A sorozatban minden epizódnak külön tematikája van, ami alapján ki kell sminkelniük a modelleket.)
Ám azt látva, hogy a szereplők már az első epizódban milyen munkafolyamatokkal készítik a zsűri által megadott témában a sminket, egyre kíváncsibb lettem rájuk, a személyiségükre. Közben pedig előre azon agyaltam, hogyan fogják magukat epizódról-epizódra überelni.
Ráadásul annyira szerethető karakterekről van szó, hogy az ember legszívesebben mindenkinek szurkolna és kívánja, hogy mindegyikük megnyerje a fődíjat és így lehetősége legyen a show után együtt dolgozni a világ legjobb sminkeseivel, a világ legmenőbb kifutóin és projektjein. Éppen ezért a nézőt semennyire nem tölti el örömmel, hogy minden epizód végén valakinek mennie kell.
Emellett nagy bírom a műsorban azt is, hogy a tíz, látszólag durván különböző egyéniség (van itt őrült partiarc és visszahúzódó anyuka is) bár a verseny ideje alatt együtt él, nem nagyon keverednek piti, „ez ellopta rúzsomat, ő meg mekkora egy rib@nc” drámákba. Ameddig ugyanis láthatom őket dolgozni alkotni, addig semmi igényem nincs a trash vonalra.
De vajon mit gondolhat egy szakmabeli a sorozatról?
Kíváncsi lettem, hogy valaki, aki ért is a szakmához, milyennek látja a Sminkmesterek versenyét, ezért az egyik kedvenc makeup artistomat, Tauz Nórit kérdeztem. Aki, mint kiderült, akkora Sminkmesterek lázban ég, hogy állítása szerint az utolsó részeknél már tiszta gyomoridege volt, hogy ki lesz a nyertes.
Lehet, hogy ezek nagy szavaknak tűnnek, de nekem felerősítette a szakma iránti szerelmemet. Tudom, általában nem szokás ilyenről beszélni, de a kreatív csap nálam sem folyik 0-24-ben. Ez a sorozat viszont akkora inspirációlöketet adott, hogy mióta az első részt megnéztem, egész nap az jár a fejemben, hogy kinek milyen sminket kéne csinálnom.
- mondja lelkesen Nóri, aki szerint már a két zsűritag kiválasztása is azt mutatta, hogy egy valóban hiteles sorozatról van szó. (Van Garland a L’Oreal Paris vezető sminkmestere, és Dominic Skinner a MAC vezető makeup artistja világszinten elismert szakemberek.)
Nóri szerint a hitelesség és a kreatív löket mellett van még egy fontos üzenete a műsornak: „jó látni, hogy bár a versenyzők nagy része fiatal, simán le tudják tenni az egójukat, alázattal oldják meg a feladatokat és elfogadják a bírák kritikáit. Láttam már olyat a szakmában, hogy valaki elszáll attól, hogy tud jó tusvonalat húzni, de ennek itt nyoma nincs.”
Remélem ezzel a kis ajánlóval neked is meghoztuk a kedved a sorozathoz! Mi Nórival már a második évadért imádkozunk.
Nyitókép forrása: Glow Up Instagram oldala