Magyarországon a nők többségénél 50-52 éves kor körül marad el végérvényesen a menstruáció, ekkor jelentkeznek a változókor tünetei is, melyek akár évekig is elhúzódhatnak. Ezek nagyon különbözőek lehetnek, mindenkinél másképp, más intenzitással jelentkeznek, és más ideig tartanak. Hőhullámok, izzadás, migrén, vizelettartási zavarok, depresszió, önértékelési problémák - van aki jobban, van aki kevésbé szenvedi meg ezt az időszakot, de az biztos, hogy senkinél sem múlik el nyom nélkül.

Az egyik leggyakoribb gond, amivel szinte mindenki találkozik a klimax során, a bőrszárazság, ami ugyan eltörpülhet a depresszió vagy a migrén kínjai mellett, de cserébe legalább viszonylag könnyen orvosolható és meg is előzhető.

Változókorban a hormonháztartás megváltozik, az ösztrogénszint csökken, a tesztoszteronszint pedig megemelkedik, emiatt számos változás megy végbe a bőrben. Száraz bőrérzetet tapasztalunk, a bőr vízhiányos lesz, a faggyúmirigyek növekedhetnek, a pórusok kitágulnak, elvékonyodik a bőr, emiatt érzékenyebbé válhat a környezeti hatásokra, krémekre, kezelésekre. Csökken a kollagén- és az elasztin-termelés, és ezáltal a bőr rugalmassága is, csökken az arc volumene, és az arc korábban határozott kontúrjai kezdenek elmosódni, ahogy a bőr megereszkedik. Egyeseknél erősebb arcszőrzet és pigmentfoltok jelenhetnek meg, illetve a meglévők erősödhetnek. A bőr felső rétegében a fokozott elszarusodás miatt jóindulatú, de nagyon zavaró kinövések jelentkezhetnek – sorolja Nárai Petra kozmetikus.  

Azt mondja, sokan fordulnak hozzá ezekkel a tünetekkel. Szerinte minden életkorban megvannak a sajátos nehézségek a bőrápolással kapcsolatban, de tény, hogy változókorban kell a legtöbbet tenni a bőr szépségéért. Petra azt tanácsolja, a legjobb, ha a bőrünket felkészítjük erre az időszakra egy átfogó bőrápolási programmal, amely támogatja a védekező képességét, és figyelünk arra, hogy a lehető leggondosabban hidratáljuk.

Ha rendszeresen hámlasztunk, az elhalt hámsejtek nem gátolják a megfelelő hatóanyagok felszívódását, emellett a kollagén pótlására is érdemes odafigyelni.  Így a megváltozott bőrsejt-működés újra egészségessé tehető, és a menopauza jelei is kevésbé lesznek észrevehetőek. 

Vannak dolgok, amiket viszont a szakember szerint szigorúan kerülni kell.

Az erek ’törékenysége’ miatt a túlzott vérbőséget okozó hatóanyagokat kerülni kell, valamint a túl szélsőséges hőhatásokat is, mint például a túl forró gőz, illetve a nagyon hideg víz.

A kozmetikus azt mondja, ma már nagyon szép eredmények érhetőek el, ha valaki rendszeresen szakértő segítségével ápolja a bőrét - nem véletlen, hogy egyre többször hallani, hogy "az 50 az új 30". Sokat segít a rendszeres arctorna, arcjóga, és az olyan hatóanyagok, mint a retinol, a kollagén, a C-vitamin és a hyaluronsav.

Ezek többsége nemcsak krémekben, de az élelmiszerekben is megtalálható, így dietetikus tanácsát kértem, mikből érdemes összeállítani egy kifejezetten bőrszépítő étrendet. Azt mondja, bár csodát önmagában az étkezéstől nem szabad várni, de tudatos táplálkozással nagy mértékben javítható a bőr állapota.

Az első és legfontosabb a megfelelő minőségű és mennyiségű folyadékpótlás. A tiszta víz a legjobb, szörpök, cukros szirupok helyett friss citrom levével, uborkával, mentával, citromfűvel ízesítve. Gyógyteák is bátran fogyaszthatók, leginkább ízesítés nélkül. A kamillával csínján kell bánni, kis mennyiségben hidratáló, nagy mennyiségben, kúraszerűen alkalmazva azonban szárító hatású lehet. A tej, illetve a tejfehérje külsőleg alkalmazva jó bőrápoló, de a gyakori tejivás fokozhatja a bőrszárazság tüneteit. A kávé vízhajtó hatású, aki rendszeresen kávézik, annak érdemes annyival is több vizet innia. Az üdítőket (még ha ’zero’ is) és az alkoholt jobb messziről elkerülni - mondja Szarka Dorottya dietetikus.

Szénhidrátra, zsírra és fehérjére is szüksége van a szervezetnek, csak nem mindegy, milyen formában. A cukor, méz, növényi szirupok bevitelét érdemes csökkenteni. Érdemes előnyben részesíteni a növényi fehérjéket (hüvelyesek és olajos magvak), hús pedig inkább ritkábban fogyasztani.

A zsírok esetében szintén a minőségre érdemes hangsúlyt fektetni, azt javasolja, főzéshez olívaolajat, repceolajat és kisebb mértékben kókuszolajat, vagy állati zsírt használjunk. Kenyérkenéshez a margarin helyett a vaj a jobb választás. Heti egyszer érdemes beiktatni a menübe a tengeri halakat az omega-3 zsírsavak miatt.

Étrend-kiegészítők helyett inkább élelmiszerekből kellene fedezni a bőr rugalmasságáért, szépségéért felelős vitaminok, ásványi anyagok bevitelét. Legfontosabb antioxidánsokkal feltölteni a szervezetet, melyek segítenek a károsító szabad gyököket oxidálni, hátráltatva ezáltal a bőr öregedési folyamatait, és elősegítve a szervezet regenerációját. Ilyen antioxidánsok a C-, A-, E-vitamin, illetve a különféle színanyagok, pl. karotinoidok vagy antociánok. A kollagén-termelést segíti a C-vitamin, ezért varázsoljuk színessé az étrendünket zöldségekkel, gyümölcsökkel. Mivel a C-vitamin hőre bomlik, a legjobb, ha nyersen fogyasztjuk ezeket. Kiváló C-vitamin-források a káposztafélék (pl. brokkoli, kelbimbó, kínai kel, fejes káposzta), a spenót, a salátafélék, a paprikafélék vagy a petrezselyemzöld. Gyümölcsök közül a csipkebogyó (hideg vízben áztatva), a homoktövis, az avokádó, a citrusfélék, illetve az antociánban gazdag bogyósok tesznek a legjobbak bőrünknek.

Az étkezésen kívül érdemes odafigyelni még a fürdési szokásainkra is - a rendszeres forró fürdők például kiszárítják a bőrt. Érdemes inkább zuhanyozni, és azt is langyos, vagy enyhén meleg vízzel. De a túlzott napozás, a dohányzás, az alváshiány és az alkoholfogyasztás is mind a bőr szépsége, hidratáltsága és egészsége ellen dolgozik.