A JAMA Dermatology tudományos folyóiratban jelent meg egy tanulmány arról a huszonéves lányról, akinek lábkörmei leestek egy ártatlannak tűnő halpedikűr után. Az eljárás előtt általában meg szokták kérdezni, hogy volt-e a vendégnek valamilyen lábujjat érintő sérülése korábban, vagy sokat fut-e, hogy tudják, mire számítsanak – a lány azonban nem számolt be ilyesmiről.

Később kiderült, hogy egy onychomadesis nevű betegségben szenved, ami nagyjából annyit jelent, hogy a körömlemez leválik a helyéről valamilyen gyulladás vagy trauma (ütés, összenyomás) hatására. Erről a lány sem tudott, ezért gyanútlanul ült be a halpedikűrre – ezúttal nem a szalon, hanem a betegség volt a hibás.

A halpedikűr azonban korántsem biztonságos dolog, nem csoda, hogy az Egyesült Államok tíz államában már nem is engedélyezik. Az egész lényege az, hogy az édesvízi doktorhalak (Garra rufa) leeszegetik az elhalt bőrréteget az ember lábáról, ami így puhább és simább lesz. Néhány esetben tényleg tudnak segíteni ezek az apró kopoltyúsok (például pikkelysömörnél kifejezetten hasznosak lehetnek), de nagyon sok helyen félrecsúszhat a dolog.


via New Line Cinema

Először is, nagyon nehéz meggyőződni arról, hogy a tartályok megfelelően vannak fertőtlenítve, ráadásul általában a szalonok nem is foglalkoznak azzal, hogy minden vendég után új vizet engedjenek beléjük. Ez rengeteg fertőzés okozója lehet. Aztán vannak szalonok, ahol nem is a doktorhalakat, hanem a rájuk nagyon hasonlító, chin-chin nevű halakat használják, akik már harapni is tudnak, és gyakran inkább szétcsócsálják az ember lábát, mint megszépítik. Az meg már csak hab a tortán, hogy ezeket a szerencsétlen állatokat rendszerint éheztetik azért, hogy meg akarják enni az elhalt bőrsejteket – el lehet képzelni, hogy nem elsősorban ez a kedvenc csemegéjük, ezért ha nem éheznének, nem is végeznék el a rájuk kiszabott feladatot.

Szóval, a halpedikűrrel még akkor is érdemes óvatosan bánni, ha az embernek nincs onychomadesise – egyszerűbb, ha a jól bevált, hagyományos pedikűrnél maradsz, hiszen ennél könnyebb leellenőrizni, hogy minden a legnagyobb rendben folyik-e a szalonban.