Nemrég Kitti írt arról, milyen hatóanyagokkal és hogy dolgoznak az önbarnítók, azaz az olyan szerek, amik abban segítenek, hogy napfény nélkül érd el a nyári bronzos színárnyalatot. A ő cikkét itt olvashatod, a most következők amolyan folytatása a témának. Hiszen most elsősorban arról lesz szó, hogy ha a festékszórós barníttatás mellett döntesz, mik azok, amiket mindenképp kerülj el, ha tényleg hosszan tartó, szép színre vágysz. A tippek - amiknek nagy része az otthoni barnítózáshoz is hasznos - egyébként Kristyn Pradas amerikai barnító szakembertől származnak, akit a Self magazin kérdezett a témában.

Ne használj önbarnítót előtte!

Ha nagyon zavar is a fehérséged, pár nappal a festékszórózás előtt már ne használj otthon önbarnító krémet. Ezek ugyanis nem mindig működnek jól együtt a friss barnítással és könnyen egyenetlenné, foltossá válhat a színed. A szakember azt mondja, őrizd meg az önbarnítót az eljárás utánra, hiszen ezekkel a krémekkel tényleg hosszan tartóbbá teheted a barna színt.

Ne vegyél előtte forró fürdőt!

Bármennyire is csábíthat - különösen télen - egy megnyugtató meleg vizes tusolás vagy fürdés, ezt semmiképp ne a barnítózás előtt iktasd be. A meleg víz ugyanis kitágítja a pórusokat, ami szintén ahhoz vezethet, hogy a barnulásod nem lesz egyenletes.

Ne szőrteleníts előtte!

Egy-két nappal a sprézés előtt ne borotválkozz, ne epilálj, ne menj gyantáztatni és ne a barnítás előtt-utánra tervezz be lérezes szőrtelenítést! Minden szőrtelenítő beavatkozás ugyanis kicsit megviseli a bőröd, aminek idő kell ahhoz, hogy regenrálódon (erről ebben a cikkben is írtunk hosszabban.)

Ne menj kozmetikushoz!

Az előző ponthoz nagyon hasonló ez a tanács is: döntsd el, hogy az arcodat szeretnéd-e rendbe tenni a kozmetikusnál, vagy barnulni akarsz! A kettő ugyanis nem működik együtt. Az arckezelés követően a pórusoknak idő kell, hogy visszaszűküljenek, ha pedig nyitott pórusokkal mész el barníttatni, akkor nagy esély van arra, hogy úgy szívódjon be a barnító, hogy az mitesszernek tűnő foltokat hagyjon az arcodon.

Ne menj szűk ruhában a szalonba!

Mivel a barnítónak kell 15-20 perc ahhoz, hogy teljesen beszívódjon, jobban jársz, ha a laza, oversized ruháidban mész a kezelésre. A túl szűk cuccok ugyanis ledörzsölhetik a még nem tökéletesen száraz felületeket és így foltos lehet az eredmény. Pro tipp, hogy ha teheted, akkor még a melltartódat is hagy otthon a skinny farmer és a leggings mellett.

barnito bent.jpg

Ne napozz és szolizz!

Vonzó lehet az ötlet, hogy napozással vagy szoláriumozással tedd tartósabbá barnaságod, de a szakember azt tanácsolja, hogy mindkettőt kerüld. Nemcsak azért, mert az UV sugarak károsak lehetnek, hanem azért is, mert mindkét eljárással megéghet a bőr felső hámrétege, ami ha lehámlik, azzal együtt a barnítás is lejön. Aztán még ráadásul várhatsz is arra, hogy elmúljon a hámlás, hiszen úgy nem mehetsz barníttatni.

Ne kezeld az aknéidat előtte!

Azok a kencék amikkel az pattanásaidat kenegeted, általában szárítanak, így nem javallott őket a festékszórózás előtt használni, hiszen a hámlasztó hatásuk befolyásolhatja a barnítás eredményét. Ám a szakember azt mondja, a szájon át bevehető akne elleni gyógyszereket is igyekezz kerülni, hiszen hasonló hatással vannak a bőrre.

Abban az esetben, ha nincs rá lehetőséget, hogy pár napig hanyagold ezeket a szereket, azt mondja, inkább ne barníttasd az arcod, csak a tested többi részét.

Ne vidd túlzásba a radírozást!

Bár egy kicsit átmenni a testeden bőrradírral a barnítás előtt kifejezetten jó tehet az eredmény szempontjából, vigyázz arra, hogy ne told túl! Csak annyira hámlassz, ami még nem sérti és szárítja ki a bőröd, így elkerülheted az egyenetlen barnulást.

Ne használj alumíniumos dezodort!

Semmiképp ne fújd be magad olyan deóval, amiben alumínium van - mondja a szakember, ettől ugyanis a barnítás során a hónaljad bezöldülhet.

Ne tetess fel műszempillát!

A szempillahosszabbítást se a barnítás előtti napokra ütemezd. A festékszórózás során az új pillák benedvesedhetnek, pedig ezeknek a felrakatás után 24-48 óráig száraznak kell maradniuk. Persze a szakember kiemeli, hogy a spray nem valószínű, hogy túlzottan benedvesítené a pillákat, mégis inkább óvatosságra int.

Néhány tipp Lilutól

A szerkesztőségben Lilunak van a legnagyobb tapasztalata barnítózás terén. Mivel ő évek óta csak így barnul, elmondta a tapasztalatait a témában.

„Nagyon fehér és érzékeny bőrűként soha nem napoztam igazán, a leégések miatt. Szoliba se jártam, mert erről meg beragadtak nekem a ‘90-es évek klipjei, amiben narancssárga bőrű, szőke hajú nőkkel riogattak. Plusz mikor még reggeli műsort vezettem, sok bőrgyógyásszal csináltam interjút, és megmaradt bennem, hogy a bőr nem felejt és jól kell bánni vele, különben később ebből lesznek a foltok, ráncok, betegségek. Szóval elsősorban egészségügyi, másodsorban pedig esztétikai okai vannak annak, hogy inkább barnítózom. Van, hogy szalonba megyek, ha nagyon tökéletes színt akarok, de igazából az évek során már otthon is megtanultam elég profin használni a krémeket.”

A tapasztalatom az, hogy radírozni mindig érdemes előtte. A lehető legegyenletesebb szín érdekében pedig, én mindig keverek egy kis testápolót a barnítóhoz és utána az egész testemen is átmegyek még egyszer testápolóval.

„Plusz mindenkinél fontos, hogy megismerje a saját 'redőit'. A lábfejet óvatosabban, több odafigyeléssel érdemes barnítani, hogy ne szívódjon be túl sok a ráncokba és legyen tőle foltos a végeredmény. Valamint még egy fontos tipp: mikor az arcodat barnítod figyelj oda arra, hogy a végén egy kis vattával átmenj a szemöldökön, mert azt is meg tudja fogni a krém, ami elég kellemetlen, főleg akkor, ha olyan szőke, mint az enyém.”