Az atópiás dermatitisz az ekcéma egy speciális típusa, amit a száraz bőr, a kínzó viszketés, és a veleszületett atópiás hajlam jellemez – magyarázza dr. Irinyi Beatrix bőrgyógyász.

Az atópia egy öröklött készséget jelent az allergiás reakciók kialakulására. Az atópiás dermatitisz egy több tényező által meghatározott, krónikusan kiújuló, gyulladásos bőrbetegség, mely változatos megjelenéssel és lefolyással jellemezhető.

A betegség kialakulásában több tényező játszik szerepet: öröklött hajlam, környezeti faktorok (pollenek, élelmiszerek, fertőző ágensek, irritáló anyagok), a bőr funkcionális zavara (száraz bőr, csökkent faggyútermelés, fokozott vízvesztés, csökkent viszketési ingerküszöb), a neurovegetatív idegrendszer zavara (pszichés stressz), farmakológiai faktorok és immunrendszeri eltérések. Ezen tényezők kölcsönhatásainak eredményeként alakul ki maga a betegség.

Az utóbbi 30-40 évben az atópiás dermatitisz előfordulási gyakorisága két-háromszorosára nőtt.

Európában a gyermekek 10-20 %-át érinti a betegség, míg Magyarországon 17% körüli a megjelenési gyakoriság. 

Dr. Irinyi Beatrix szerint különösen azoknál a gyerekeknél érdemes figyelni a jeleket, akiknek egyébként is száraz a bőre, illetve akiknek a családjában fordult már elő atópiás megbetegedés (astma, rhinitis), vagy egyéb allergia. Genetikai vizsgálatok alapján amennyiben az egyik szülő atópiás 60%, mindkét szülő érintettsége esetén már 80% a valószínűsége, hogy gyermekük atópiás lesz.

A száraz bőr mellett figyelmeztető jel lehet, ha a baba bőre például fürdetés vagy bizonyos ruhák viselése után rövid időre kipirosodik, majd ez a pirosság állandósul, esetleg egyre nagyobb területen jelentkezik.

„A betegség provokáló tényezői között érdemes megemlíteni még az időjárás hidegre változását, a pszichés stresszt, a hormonális változást és a különböző allergének provokáló hatását.

Amennyiben a bőrtünetek és a viszketés állandósul, és napokon keresztül fennállnak az ekcémás tünetek, érdemes minél előbb orvoshoz fordulni” – mondja a doktornő.

Az enyhébb eseteknél jellemzően a házi gyermekorvos segítsége is elegendő, középsúlyos vagy súlyos atópiával azonban már érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt, aki minden esetben egyénre szabott kezelési tervet javasol, figyelembe véve a gyermek életkorát, az érintett bőrfelületet és az atópia súlyosságát.

viszket (2).jpg

A betegség lefolyása kiszámíthatatlan. Fennállhat néhány hónapig, de hullámzó lefolyással időszakosan ismét jelentkezhet majd évekig, évtizedekig is kísérheti a beteget, miközben életminőségét kedvezőtlenül befolyásolja. Megjelenési formája, lokalizációja, súlyossága életkoronként változik.

Az atópiás dermatitisz kezelése hosszan tartó, nehéz feladat, melynek nincsenek pontosan definiált kezelési sémái.

„A kezelés célja, hogy a bőrgyulladást minél hamarabb megszüntessük.

Erre a szteroid tartalmú készítmények kiválóan alkalmasak, javallatuk azonban sok szülőt megijeszt. Hiszen a köztudatban ezek nagyon erős és kerülendő készítményként szerepelnek.

Fontos azonban megérteni, hogy a szteroidok használatára csak az ekcéma akut szakaszában van szükség, akkor viszont gyulladáscsökkentő tudásuk hasznos és fontos. Ha ezek helyett valaki házi praktikákkal, innen-onnan kapott jó tanácsokkal kísérletezik, akkor ez idő alatt sajnos a gyermek csak szenvedni fog a kellemetlen viszketéstől, és a bőrtünetek akár nagyobb testfelületen is jelentkezhetnek. A gyulladáscsökkentésre 2 éves kor után már nem-szteroid tartalmú gyulladáscsökkentőket is javaslunk, melyek meg is akadályozhatják az ekcéma kiújulását.”

Az atópiás dermatitisz kezelésében a rendszeres bőrápolással, a bőrvédelemmel tehetsz nagyon sokat azért, hogy a betegség ne lépjen ismét akut szakaszba.

A legfontosabb, hogy a bőr védelmi funkcióját visszaállítsátok, amihez folyamatosan gondoskodni kell a bőr hidratáltságáról, illetve meg kell előzni a kiszáradást.

Sok szülő próbálkozik különféle diétákkal csökkenteni az ekcémát, de a doktornő szerint, hacsak nem bizonyított, hogy valamilyen élelmiszer provokálná a bőrtüneteket, akkor fölösleges megvonni a gyermektől. Ezért inkább arra kell helyezni a hangsúlyt, hogy a bőr a környezeti hatásokkal szemben ellenálló legyen, a barrier funkció el tudja látni a feladatát.

A mindennapokban ezt azzal segítheted elő, ha műszálas ruhák helyett előnyben részesítitek a jól szellőző pamut viseletet, ügyeltek rá, hogy a szobák – főleg a hálószoba – hőmérséklete ne legyen túl magas (a 20-21 fok az ideális), és ha kell, párásítjátok a lakást, hogy ne száradjon ki a levegő. A forró fürdő vagy zuhany szintén kiszáríthatja a bőrt, ezért atópiás gyerekeknek inkább csak kellemesen langyos és legfeljebb néhány perces fürdő javasolt, bizonyos esetekben az is akár csak két naponta. Mindezek mellett elengedhetetlen a bőr megfelelő hidratálása: kend be a gyerek teljes testét jó minőségű, nem allergén hidratáló krémmel naponta legalább egy, de akár két alkalommal is, és tisztálkodáshoz is használjatok olyan termékeket, amelyek hipoallergének és nem szárítják a bőrt.

kremezes (1).jpg

A bőrszárazság megelőzésével a gyulladások kialakulása is megakadályozható, a jó hír pedig az, hogy ahogyan a gyerekek nőnek, és immunrendszerük erősödik, még ha a genetikai hajlamot életük végéig hordozzák is magukban, az atópiás dermatitiszt „kinőhetik” – a kis betegek 80%-a idővel panaszmentessé válik.

Ehhez azonban nélkülözhetetlen az orvosi ellátás, a szülők együttműködése, és az, hogy a bőrápolás a mindennapjaitok részévé váljon.

Dr. Irinyi Beatrix szerint pedig legalább ilyen fontos az is, hogy a betegséget ne traumaként éljétek meg, hiszen az ebből fakadó állandó feszültség és aggódás olyan stressz-faktor lehet, ami szintén az atópiás dermatitisz kialakulásának kedvez:

„Teljesen természetes, hogy minden szülő azt szeretné, hogy a gyereke egészséges legyen, de ha valaki már érintett, a legjobb, amit tehet, hogy elfogadja az adott betegséget, és megpróbál ebben is valami jót találni. Én például azt szoktam mondani, hogy bár ha választani lehetne, nyilván senki nem kérne a gyerekének atópiás dermatitiszt, de nem ez a legszörnyűbb és legaggasztóbb betegség a világon.

Gondos odafigyeléssel, rendszeres hidratálással jól kezelhető ez a bőrbetegség. Cserébe az atópiás gyerekek már kiskorukban megtanulnak odafigyelni magukra, hiszen számukra természetes lesz, hogy időt szánjanak a mindennapi bőrápolásra, így később is tudatosabbak lehetnek az egészség és a testápolás terén.

A mindennapos krémezésben a legkisebbeknek nyilván szülői segítségre van szüksége, de itt megint csak az anyukán és az apukán múlik, hogy ezt plusz feladatként, még egy extra teendőként fogják fel, amit észben kell tartani, vagy kedves, meghitt rituálét csinálnak a bőrápolásból például a fürdetés után, az esti mese előtt vagy alatt, amikor tetőtől-talpig átsimogathatják a kisbabájukat egy finom, bőrnyugtató krémmel. Hiszen a bőr-bőr kontaktus az egyik legmélyebb bizalom és szeretet kifejezőeszköze.”