Karantén és narancsbőr: a két jó barát - ezeket teheted ellene
Hogy mi kell a narancsbőrnek? Elmondom: mozgásszegény életmód, tartósítószerrel és üres kalóriával teletömött kaják, nem megfelelő folyadékbevitel, és olyan szintű motiválatlanság, hogy az utolsó dolog, amire esténként vágyj, a combjaid dörzsikefézése. Van még valaki rajtam kívül, akit az imént leírtak a karantén alatti napjaira emlékeztetnek?
Mikor beütött a karantén, a Liluland csapatával úgy gondoltuk, hogy habár a szépítkezés a jelenlegi helyzetben nem a legnagyobb probléma, igenis képes arra, hogy feldobja a kedvünket és javítson a lelkiállapotunkon. Éppen ezért az Insta oldalunkon „megnyitottuk” az online szépségszalonunkat, ahol esténként élőben szakértőkkel beszélünk meg olyan dolgokat, hogyan kell otthon frufrut vágni, hajat festeni (ezt még be is mutattuk), szemöldököt szedni, kismamaként felkészülni a szülésre… A témák közül természetesen a narancsbőr sem maradhatott ki. Mivel pedig ez különösen sokakat érint és talán lemaradtatok a beszélgetésről, itt is elolvashatjátok, milyen tippeket és tanácsokat adott Bátri Anikó életmód- és táplálkozási szakértő a témában.
Először is, mi is az a narancsbőr?
A cellulit, vagyis narancsbőr, a bőr alatti zsírsejtek látványos kitüremkedése, ami leggyakrabban a fenék és a comb környékén jelentkezik. A nők jelentős részének van cellulitja, viszont, a fokozatuktól függően, van akinek látszik, van, akinek nem. Három fokozat létezik, az első esetben nem látszik a narancsbőr, legfeljebb csak akkor, ha a bőrt összecsíped, a másodikban akkor látszik, ha például leülsz, míg a harmadik stádiumban már álló helyzetben is látható.
A genetikán kívül, minek „köszönhető” a cellulit?
A nem megfelelő táplálkozásnak - tudod, amikor véletlenül becsúszik az egészséges zabkásád után a túró rudi -, mozgásszegény életmódnak, és a kiegészítő kezelések elhanyagolásának. (Ezekről később még írok.)
Mit lehet tenni, ha a karantén alatt megjelent vagy látványosabb lett a narancsbőr?
Anikó szerint, bár sok múlik azon, hogy a jelenlegi életkörülményeink mit engednek meg, vannak lépések, amiket bárki könnyedén betarthat. Ilyen például a folyadékfogyasztás, amihez akár applikációkat is le lehet tölteni, ha jelzésre van szükséged, hogy eleget igyál. Anikó azt is hozzáteszi: ha valaki nem szereti a víz „ízét”, fel lehet gyümölcsökkel, mentával, uborkával is turbózni. Továbbá próbáljuk meg „enni” a folyadékot, vagyis együnk több levest, főzeléket, zöldséget, és gyümölcsöt!
Mit nem szabad enni? Vagy, ami ennél is fontosabb: mit szabad?
Ha te is fekete öves visszaeső diétázó vagy, akkor nem fog meglepni a kerülendő kaják listája: cukort, nagy mennyiségben sót tartalmazó ételeket, finomított szénhidrátot, tartósítószert, és adalékanyagokat tartalmazó élelmiszerek. Ezek az összetevők ugyanis salakanyagként könnyedén megrekedhetnek a kötőszöveti állományban és voilá, ki is alakulhat a narancsbőr! Itt is kezdhetsz kicsiben: főzz teljes kiőrlésű lisztből, cukrok helyett válassz természetes édesítőket, és fogyassz minél több zöldséget-gyümölcsöt!
Mozogj, ha tudsz, akár otthon is!
A szakértő szerint (sajnos) az magában kevés, ha egészségesen táplálkozol, ezek a rohadék kis zsírsejtek ennél sokkal ragaszkodóbbak…
Anikó mindenképpen a zsírégető mozgásformákat javasolja, így, ha meg tudod oldani, menj ki a szabadba kocogni vagy intenzíven gyalogolni egyet. Ám ha a négy fal közé vagy kényszerülve, akkor sincs kifogás: szuper zsírégetős videók vannak a Youtube-on (ITT egy lista azokról, amiket én is kipróbáltam). Jó hír, hogy ezeknél az edzéseknél nem az a cél, hogy kikészülj: ha hetente 3-4 alkalmat tudsz úgy mozogni, hogy a pulzusod az alacsony-közepes tartományban, vagyis 110 és 130 között van, akkor már jó vagy!
Melyek a leghatékonyabb kiegészítő kezelések?
Legyen szó akár szaunázásról, akár görgőzésről, Anikó itt is hangsúlyozta, hogy ezek a lépések önmagukban nem sokat érnek. Amennyiben megvan a rendszeres mozgás, az egészséges táplálkozás, és a kellő mennyiségű folyadékbevitel, akkor viszont remekül tudják támogatni az ügyet. A szakértő szerint rengeteg szuper krém létezik, ezek közül úgy tudsz dönteni, hogy megnézed, melyek tartalmazzák a legmagasabb arányban akár az L-karnitint vagy a koffeint. (Általában minél több benne a hatóanyag, annál drágább a cucc) Szintén érdemes kipróbálni a görgős masszírozókat és keféket, ezeknél egy szabály van: használat közben kell, hogy egy kicsit fájjon. Ha pedig vége ennek a karanténos időszaknak, akkor érdemes kipróbálni az egyik leghatásosabb csodafegyvert is: az infraszaunát.
A végére pedig egy kis biztatás: Anikó szerint, legyen szó akár öröklött, akár az életmódnak 'köszönhető' cellulitról, ha a fenti tanácsokat megfogadod, szinte biztos, hogy sikerül legalább a harmadik stádiumból a másodikig eljutnod!