Az én alapozómban/arckrémemben van fényvédő, akkor nekem nem kell az arcomon külön figyelmet fordítani a napvédelemre?

Mindenképp használj fényvédőt a smink alá – javasolja a szakértő. A nappali krémek, illetve a sminkek általában UVB sugárzással szembeni védelmet nyújtanak, amit az SPF faktor jelöl, viszont nincs UVA fénnyel szembeni védő hatásuk – ezt jelölné a PPD faktor a készítményeken. Így érdemes a smink alá komplex, UVA lés B-vel szemben egyaránt védelmet nyújtó készítményt választani, vagy színezett fényvédőt alkalmazni. Fontos észben tartani azt is, hogy a reggel felvitt fényvédő hatása nem feltétlenül tart egész nap, a fényvédőt napközben többször újra fel kell vinni. Ha erre nincs lehetőséged – például azért, mert smink van az arcodon – akkor használhatsz termálvízhez hasonló spray formátumú fényvédőt, amely komplex fényvédő hatása mellett tökéletes bőrápoló is.

arcpermet (1).jpg

Mi a helyzet a strandon viselt vízálló sminkkel és a fényvédelemmel? Nem rontja a fényvédő hatékonyságát, ha sminket is viselek a használata közben?

A bőrgyógyász szerint a smink a fényvédő hatást nem befolyásolja, viszont ügyelj arra, hogy sminkben ne napozz, mert a színezék- és illatanyagok könnyen pigmentfoltokat hagynak maguk után, vagy bőrgyulladást provokálnak.

Igaz-e, hogy ha fehér ruhát viselünk, az alatt nehezebben égünk le, illetve a ruha alatti területekre nem kell naptej?

Amennyiben a ruha UV-szűrős, úgy teljes biztonságot adhat a vele fedett bőrfelületek. Vannak ilyen fürdőruhák, vagy sportruhák is. Ausztráliában elterjedt utcai viseletként az UV szűrős ruha a melanoma növekvő gyakorisága miatt. A hagyományos, tehát nem Uv-szűrős ruhával védett területeken is nehezebben égünk le, mivel a textília fizikai védelmet ad, de a fényvédő alkalmazását a ruhával fedett területeken is javaslom – mondja Kriston Renáta.

Lehet-e túlzásba vinni a fényvédelmet?

A napfény hiánya az egész szervezetünket megviseli, ennek a jeleit te is észreveheted magadon a téli időszak végén, amikor hosszabb ideig nem élvezhetted a napfényt. Tavasz elejére már arcbőrünkön is látszik a kimerültség: fakó színű, fénytelen, sápadtabb, ellenálló képessége csökken, érzékenyebben reagál a külső környezeti behatásokra: gyakran jelennek meg rajta viszkető, kissé hámló, piros, irritatív, vagy gyulladásba forduló foltok.

Nem kell tehát feltétlenül elbújni a nap elől, hiszen a téli napfényhiányt követően jól esik szervezetünknek a napfény: boldogabbá tesz minket, gyorsítja az anyagcserét, a D-vitamin képzéshez nélkülözhetetlen.

De fontos, hogy a napsütést mértékletesen élvezd: már az első tavaszi napsugarak megjelenésekor, sőt életmódunktól függően akár egész évben gondolnunk kell a fényvédelem fontosságára, hisz bőrünknek a napsugárzás komoly megterhelést jelenthet – mondja Kriston Renáta.

Mik lehetnek a látható jelei a túlzásba vitt napozásnak?

Az UV-A sugarak behatolnak a bőr mélyebb  rétegeibe is, így szerepük van a bőr idő előtti öregedésében, ez pedig akár egy laikus számára is észlelhető változás lehet. Hatásukra fokozódik  a ráncok mélysége, megjelennek a pigmentfoltok és fokozódik a bőr vízvesztése  is. Különösen érzékeny terület a szem- és a száj környéke, így a változások is itt jelenhetnek meg először.

pigment (1).jpg

Mit tegyek, ha már leégtem?

A házi praktikák többségét nem javasolja a bőrgyógyász, a népi gyógymódban előszeretettel alkalmazott tejföl például akár felülfertőződést is okozhat. Hűsítésre leginkább a hideg víz javasolt, ha pedig szükséges, fordulj orvoshoz vagy kérd egy gyógyszerész segítségét a megfelelő bőrápoló kiválasztásában.