Arcápolási rutin kisokos: minden, amit az alapokról tudni kell
Oké, értem én, így 30 felett fontos lenne, hogy tisztában legyek vele, de mégis miből áll egy alapvető arcápolási rutin? Ugyanazon lépéseket kell elvégezni reggel és este? Honnan tudom, hogy mi való az én bőrömre? Mik azok a kencék, melyeket tilos kihagyni? Rengeteg kérdés merült fel bennem, mivel azonkívül, hogy sokat hallok az arcápolási rutin fontosságáról, a gyakorlati részéről már nem sokat tudtam, így szakértőhöz fordultam.
Mielőtt nekikezdenél
„Először is tisztában kell lenni vele, hogy milyen a bőrtípusod, mert másfajta kozmetikumra van szüksége például egy zsíros vagy egy száraz bőrűnek. Ha például száraz a bőröd, akkor olajos lemosó való neked és zsírosabb hatású fényvédő. Ha zsíros bőröd van, akkor inkább gélt használj és könnyedebb fényvédőt. ”- kezdi Tajti Ildikó, a Szépségreceptek.hu szerzője. Nagyon fontos, hogy ha valakinek bőrproblémái vannak, mint például napkár, foltok, pattanások vagy rosacea, akkor a napi bőrápolási rutinban kapjanak helyet problémamegoldó termékek. A jó rutin az, ami figyelembe veszi a bőrtípust és a bőrproblémát is. Ha bizonytalan vagy, kérd ki szakember véleményét, és ez esetben nem lehet kétséged afelől, hogy a megfelelő kencéket fogod használni. Másik fontos tanácsa, hogy csak olyan kozmetikumokat vásárolj, amik gyengédek és nem okoznak bőrirritációt. Például ezeket az összetevőket érdemes kerülni, hogy minimalizáld a bőrirritáció esélyét.
A reggeli rutin
Ha tisztában vagy vele, hogy a te bőrtípusodnak mi a legmegfelelőbb, akkor ebben a sorrendben kezdd a reggeli rutinodat: elsőként lemosó, majd tonik, szérum vagy esszencia, hidratálókrém és fényvédő. Akár reggeli, akár késő esti rutinról van szó, ezt a szabályt kövesd: elsőként mindig a vizesebb és könnyedebb kozmetikumokkal kezdd, és lépésről lépésre haladj a legsűrűbb állagúig. Fontos tudni, hogy a reggeli rutinnál a fényvédőn kívül mindegyik lépés opcionális. A bőrtípusodon múlik, hogy lemosóból géleset, olajosat, arctejet vagy micellás vizet használsz. Ha például zsíros a bőröd, akkor jobb, ha kerülöd az olajos lemosókat. Ezután jöhet valamilyen magas hatóanyagtartalmú szérum, akár egy C-vitaminos is. Ildikó külön kiemelte, hogy, főleg a szérumok után, kötelező a fényvédő használata!
A bőr öregedésért 80 %-ban az UV-sugárzás a felelős, így hiába minden öregedésgátló kozmetikum, ha nem párosul hozzá a fényvédő napi szintű használata.
Azt tanácsolja, hogy a fényvédővel vagy SPF-tartalmú hidratálóval ne spórolj, használd bőségesen. Télen minimum 30 SPF, nyáron 50 SPF, amit újra kell kenni, mivel már két óra UV-sugárzástól is elbomlik. „Miután beszívta a bőröd a krémeket, nyugodtan sminkelhetsz. Arra figyelj csak, hogy hiába tartalmaz az alapozód vagy a BB krémed fényvédőt, az nem sokat ér, mert ahhoz túl keveset teszel fel, hogy ténylegesen védjen."
Az esti rutin
Az esti rutinnál a szakértő a következő sorrendet ajánlja: lemosó, tonik, szérum vagy kémiai hámlasztó, esszencia és végül hidratálókrém (lotion), amit a nagyon zsíros bőrűek elhagyhatnak. Itt is érvényes, ami a reggeli rutinnál: a legkönnyedebb kencével kezdd, és a legsűrűbbel fejezd be. Amit sosem szabad kihagyni, az a kíméletes sminklemosás (ez különösen fontos a szemfesték lemosásnál) és a hidratálás, ha húzódik a bőröd. A kémiai hámlasztót és a szérumot elég heti egy-két alkalommal használni. Nagy arcmaszkmániásként muszáj volt megkérdeznem, hogy ezeket milyen gyakran ajánlja. Tanácsa szerint itt is a bőrtípus és az egyéni bőrprobléma legyen a fő szempont, de, ha időd engedi, és szereted a maszkokat, akkor amilyen gyakran szeretnéd, nem ártasz velük. Ha zsíros bőröd van, akkor inkább agyagtartalmú maszkokat tegyél fel, ha vízhiányosabb, akkor pedig hidratáló fátyolmaszkot.
Ha szeretnél többet megtudni a bőrápolás alapjairól, ajánlom Tajti Ildikó bőrápolási szakértő könyveit.