Remélem, nem hangzott úgy a bevezetőm, mintha masszív alkoholista lennék, inkább csak arról van szó, hogy néha hétvégén jólesik egy pár lazító sör a barátokkal - és nem leszek álszent, ezekből az alkalmakból születtek már jó hosszú éjszakák is. Nem kell feltétlenül sokat innom, engem már maga a sokáig fennmaradás intézménye is kikészít; hajlamos vagyok utána egész nap csak aludni, és tiszta szívemből utálni azokat a barátaimat, akik ilyenkor elmennek vásárolni, főznek valamit, kitakarítanak, vagy ne adj’ Isten, még edzenek is egyet.

Ezt sosem értettem, és sosem fogom érteni. Nekem ilyenkor - ha éppen ébren vagyok - bal kezem a távirányítón, jobb a netpincéren. De nézzük a jó oldalát, legalább nincs kedvem minden héten óriásit tivornyázni, tekintve a következményeket... 

És akkor jön a legszebb része az egésznek: ha már az ominózus berúgás után pár nappal úgy érzem, túl vagyok azon az éjszakán, és kialudtam magam, jönnek a bűneim legdurvább következményei: a bőrömön megjelenő pattanások, a dehidratáltság okozta "szikkadás" és a szörnyű, piros, mélyen gyulladt aknék. Hát igen, nem csak a másnaposság rettent vissza attól, hogy igyak – a bőröm sem felejti el soha "meghálálni" a kihágásaimat. De mivel már jó ideje felfedezhető ez a rendszeresség akár csak két-három sör után is, ki tudtam alakítani egy olyan arcápolási rutint, amivel a minimumra csökkenthető a homlokomon megjelenő "ittam a hétvégén"-felirat. Mutatom, mi ez a rutin! 

bulizas.png

Amikor még naivan azt gondolod, hogy nem árthat meg még egy pohár ital

1. lépés: már a buli előtt

Ha nem teljesen random érkezik a meghívás, azért igyekszem felkészülni, ha tudom, hogy koccintani is fogok aznap este: mindig a lehető legegészségesebb menüt választom bulizás előtt, és olyan, nagyon hidratáló és tápláló innivalókat viszek be a szervezetembe, amik megalapozzák, hogy ne érezzem magam rettenetesen szarul másnap (kókuszvíz, izotóniás sportitalok - egyébként ezeket másnap-harmadnapra is ajánlom). Biztos te is tapasztaltad már, hogy amikor sportolsz, hidratálsz, sokat alszol és egészségesen kajálsz, kevésbé üt be egy kis alkohol, és kevésbé leszel macskajajos utána - fel kell készülni, mert ez nekünk csak egy éjszaka, a testünknek meg egy konkrét Canossa-járás. A bőrünkről nem is beszélve.

2. lépés: buli közben 

Elég nagy bullshitnek tartottam régebben az "igyál vizet már koktélozás közben is"-aranyszabályt, de tényleg ez az egyik leghatásosabb prevenció, amit buli közben csinálhatsz: sok-sok vizet kell inni két ital között, és ha van rá módod, egy kis egészséges rágcsálnivaló is sokat segít! Így nem üt be annyira az alkohol, és nem dehidratálod magad egy sivatagi róka napi életkörülményeiig - és ezért a bőröd is hálás lesz. Én például mindig viszek magammal egy üveg vizet, és igyekszem valami egészséges mártogatóst vinni vagy kínálni a házibuliban, ha pedig beülünk valahova, akkor kérek egy hasonló snacket "most nem a fogyás a lényeg, hanem a túlélés"-jeligére...

masnapossag.gif

Universal Television

3. lépés: közvetlenül buli után 

Én általában amint hazaérek, eszem – nem érdekelnek ilyenkor a “6 után nem szabad” meg a “jaj ez szénhidrát”-parák. Persze ilyenkor is igyekszem teljes kiőrlésű pékárukat, sok-sok zöldséget és egy hektoliter vizet magamba tolni, mert ettől nemcsak a másnapom enyhül, de a bőröm sem fogad örök bosszút ellenem. És akkor jöhet a legfontosabb rész: az arcápolás lefekvés előtt.

Legyen szó reggel 6-os tántorgásról a mosdó felett vagy este 11-es lefekvésről másfél citromos sör után, egy dolgot sosem követek el: nem fekszem le sminkben aludni.

Már egy-kétszer megtörtént életemben, szidtam is utána magam, mert borzasztó lett tőle a bőröm, és kiöregedett ötvenesnek éreztem magam ébredéskor. Szóval ilyenkor is ugyanolyan türelmesen lemosom-megtisztítom, ápolom és bekenem az arcom. Ennyi jár neki, ha már végignyomta velem az éjszakát és elviselt egy erősebb tartófalnyi vastagságú vakolatot reggelig...

4. lépés: másnap reggel 

25 éves koromra eljutottam odáig, hogy már jobban izgulok az arcbőrömért, mint a gyomrom vagy a közérzetem állapotáért, ha másnapos vagyok – ilyenkor egy tápanyag-és vitamindús reggelivel, jó sok vízzel és (most figyelj!) - akármilyen durva a macskajajom mértéke - egy arcpakolással indítok. Szerintem a legjobbat egy hidratáló maszk teszi a bőrömmel a masszív vízelvonás után: jó sok folyadék és bőrnyugtatás - aztán akár jöhet a visszaalvás is. 

5. lépés: másnap délután 

A bőr-újjáélesztésnek itt még közel sincs vége: ha eltelt megfelelő mennyiségű idő a hidratáló maszk után, jöhet a kedvencem, a hűtés! Ezt csinálhatod jégkockával vagy egy hűtőbe előzetesen betett fátyolmaszkkal is, de a jó hideg uborkadarabok is megteszik a hatásukat. A lényeg, hogy csökkentsd kicsit a puffadást - nekem ez nagyon be szokott jönni, ettől teljesen újraéledek én is. A kedvencem, amikor beállok a zuhany alá és hideg-meleg váltóvizes, hidratáló tusfürdős tisztálkodás és hajmosás után hűtöm az arcom, igazi spa-élmény. Mennyi mindennek lehet másnaposan örülni, ha egy kicsit is javít a helyzeten, nem? 

uborka-maszk.gif

Warner Bros. Television Distribution

6. lépés: másnap este 

És akkor jöhet az esti része a másnapos-rutinnak, az olajozás. Ha nem tartasz otthon egy kifejezetten a bőrtípusodhoz illeszkedő ápoló olajat, akkor próbálj ki valamilyen tápláló és mindenképpen organikus olajat a konyhából. Nem szeretnék tippeket adni, mert mindenkinek más a bőre, nálam például az olívaolaj tök nyerő, de simán lehet, hogy neked nem annyira jön be... Kísérletezz! Nekem van egy szérumom kifejezetten pattanásos bőrre, ami táplál és nem szárít. Ezzel alaposan bekenem az arcom, vacsizom valami nagyon finomat (lehetőleg ordítóan sok zöldséggel), és lefekszem aludni azt remélve, hogy másnap nyoma sem lesz a bőrömön a kihágásomnak. 

7. lépés: többnapos hidratálás 

Ha már tényleg kikecmeregtem a macskajajból, jöhet a legjobb rész: a több napig tartó hidratálás. Ilyenkor igyekszem maximum napi egy, gyenge kávét inni, azonkívül pedig jöhet (cukrozatlan) gyümölcstea, gyógyteák, kevés (hozzáadott cukortól mentes) friss gyümölcslé és rengeteg ásványvíz - ugyan kell hozzá két-három nap fokozott odafigyelés, de nemcsak én, a bőröm is sokkal jobban érzi magát tőle. Mindig.