Ko(ó)rképek 2020-ból – avagy: segítség, elárasztották az feedemet a maszkszelfik!
A feltöltött, tökéletesen rúzsozott ajkak korában ki gondolta volna, hogy egyik pillanatról a másikra az lesz a trendi, ha valaki eltakarja a száját? Márpedig bizony ez történik épp, a közösségi oldalakon ugyanis hatalmas trend lett a maszkszelfi, ami egész biztosan tanulságos kordokumentumként marad majd fenn ebből az időből. De tényleg menők ezek a fotók?
Mindenekelőtt leszögezem; az imént feltett kérdésre nem fogok és nem is tudok egyértelmű választ adni, maximum azt tudom elmondani, hogy bennem milyen gondolatokat ébresztenek ezek a képek. Bevallom, mikor pár hete arról írtam, hogy a koronavírus-járványt, akár mint egy lehetőséget is felfoghatjuk arra, hogy újraírjuk a közösségi médiázás szabályait, akkor nem pont a maszkban szelfizésre gondoltam. Persze akkor (milyen rég is volt az, hiszen már több mint két hét eltel azóta, ami járvány idején, olyan mintha hónapok peregtek volna le!), nem is volt még olyan nagy divat ilyen önarcképeket készíteni:
Manapság viszont nem tudok egy percet sem eltölteni anélkül, hogy ne ismerősök (és ismeretlen ismerősök) maszkos fotóiba fussak bele - és természetesen nem azért van ez így, mert csak egészségügyi dolgozókat követek. Nem, maszkszelfit főleg azok az általam figyelemmel kísért emberek csinálnak, akiknek egyébként semmi közük nincs az egészségügyhöz, a világ dolgait viszont – a hírektől kezdve a trendekig – aktívan figyelemmel követik.
Persze vannak, akik tényleg csak a divat kedvéért veszik fel a maszkot és mögötte a duckface-t, mert azt látják, hogy most ez a trendi, és semmiképp nem szeretnék, ha elrobogna mellettük a fashion-vonat, ám a fent említett ismerőseim és sok más ember esetében ez érdekesebb helyzet.
Önmagában a maszkviselés egy folyamatos vitát generáló dolog jelenleg. Míg számos országban kötelezővé tették a viselését, addig a cikk írásának pillanatában Magyarországon erről még szó sincs, valamint a WHO is változatlanul tartja magát ahhoz az állásponthoz, hogy egészségesek ne viseljék. Ez utóbbi kijelentés pedig persze már elve kicsit gyenge lábakon áll, hiszen tesztelés nélkül, honnan tudhatná egy tünetmentes fertőzött, hogy egészséges?
Így mostanra az egymásnak ellentmondó információk és iránymutatások miatt a társadalom kettészakadt: maszkosokra és anélküliekre, a két csoport pedig előszeretettel shameli egymást – ami jó bizonyíték arra, hogy közös tapsolás ide vagy oda, egy világjárvány sem fog minket soha kizökkenteni abból, hogy mindig keressük a hibát másikban.
Ennek fényében tehát sokan vannak, akik nem (csak divatból) posztolják naponta a maszkos szelfijeiket, hanem egyfajta mozgalmárokként teszik ezt, ezzel is hirdetve, hogy ők melyik oldalon állnak a nagy maszkgate-ben.
És ebből is nagyon jól látszik, hogy miként minden rettentően bizonytalan a koronavírussal kapcsolatban, úgy még azzal kapcsolatban is vegyesek az érzések, hogy most akkor jó dolog-e a maszkszelfi vagy nem. De talán még nincs is itt az idő (és kérdés, hogy valaha itt lesz-e), hogy ebben bárki is határozottan állást foglaljon. Egy biztos: fontos ko(ó)rképei lesznek ezek 2020-ból az emberiség történelmének.
Nyitókép: innen