Kozmetikai kezelések Covid után és alatt: a te szalonodban vezettek be változásokat?
Legyen szó akár hajfestésről vagy arckezelésről, a koronavírus mindannyiunk beauty-rutinjára hatással volt. Igaz, hogy a kozmetikusok és a fodrászatok is újult erővel üzemelhetnek, (vagy sok esetben be sem zártak) de több fodrász, körmös és kozmetikus ismerősöm arról számolt be, hogy a vendégek nagy része bizony másképp viszonyul a „szépítő” programokhoz. Egy kozmetikus ismerősöm például elmesélte, hogy sok vendége aszerint kér időpontot, hogy a szalonban mikor vannak a legkevesebben, míg mások ragaszkodnak hozzá, hogy a kozmetikusuk maszkban és kesztyűben legyen. Az Egyesült Államokban pedig, látva a növekvő fertőzöttségi számokat, érthető módon a kozmetikák is szigorú szabályozásokat vezettek be.
Virtuális konzultáció
Sok esetben a bőrgyógyásznak nem csak látnia, de meg is kell érintenie az arcbőrt, hogy lássa, milyen kezelésre lesz szükség. Dr Kimberly Jerdan oklahomai bőrgyógyász szerint viszont vannak esetek, amikor a páciens élhet a virtuális (tehát online) konzultáció lehetőségével, amit ilyenkor miért ne használna ki bárki?
Érintésmentes találkozások
„Legyen szó akár kézrázásról vagy bármelyik testrész megérintéséről, ezentúl mindig meg fogom kérdezni a pácienseimet, hogy hozzájuk érhetek -e” - nyilatkozta egy houstoni bőrgyógyász. „Emellett pedig arra is figyelni fogok, hogy az alkalmazottaim és a pácienseim között is minimális legyen az érintkezés.”
Nincs több újságlapozgatás a várókban
Dr Marina Peredo New York-i bőrgyógyász szerint a várókban történő hosszú ücsörgések ideje lassan lejár. „Amint megérkezik egy vendég, egyből megpróbáljuk őt beküldeni az orvosához. Annak érdekében pedig, hogy távozáskor se kelljen felesleges időt töltenie a recepciónál, a kitöltendő dokumentumokat előre elküldjük, a fizetést pedig szintén előre, online intézzük.” Kísérő pedig csak akkor tarthat egy beteggel, ha az orvosilag indokolt.
Kötelező testhőmérséklet-mérés, sőt esetleges Covid teszt kérése
Dr Peredo azt is elárulta, hogy a betegfelvétel csak kötelező lázmérés után történhet meg, sőt, a pácienseknek még egy arra vonatkozó nyomtatványt is ki kell tölteniük, hogy az utóbbi időben érintkeztek -e fertőzöttel. „Ha egy beteg szépészeti beavatkozást szeretne, akkor be kell mutatnia egy 7 napnál nem régebbi negatív orr-garat tesztet, sőt, a negatív teszt és a beavatkozás között önkéntes karanténba kell vonulnia.”
De mi a helyzet nálunk, Magyarországon?
„Science fiction, hogy ezeket a szabályozásokat nálunk is bevezessék”-mondja Szakonyi Eszter, a Vintage Beauty Szépészeti Nőintézet tulajdonosa. „A központi rendeletek is arról szólnak, hogy mindent szabad, amit korábban is, esetleg fokozott óvatosság mellett. ”
Eszter szerint nálunk semmilyen kezelés nincs tiltva, tehát az adott szalon vezetőjének a jó érzésére és a „biztonsági mércéjére” van bízva, hogy milyen elővigyázatossági lépéseket vezet be. (A szalonok között ez sok szakmai feszültséget is szült.) A kozmetikusmester szerint pont a kozmetikák esete egyedi, mivel a bőr-bőrön érintkezés elkerülhetetlen, ha ez nem lenne, elveszne a munkájuk lényege.
„Nem tudom elképzelni, hogy a magyar piacokon hogy lehetne egységes szabályokat adaptálni. Gondoljunk csak a kis „garázsszalonokra” amelyeknek a technikai feltételei korlátozottabbak, esetenként az egész működés a hatóságok látókörén, illegálisan zajlik. Ennélfogva én csak azt tudom mondani, hogy mi milyen óvintézkedéseket vezettünk be. Például a vendégek számára az eddig is érvényes benti papucson és lábzsákon túl beköltözött az életünkbe a szájmaszk és a gumikesztyű is. Természetesen e két utóbbi csak az alkalmazottak számára. A gumikesztyű eddig sem volt újdonság, de a maszk igen. Sterilizálás szempontjából is sokkal körültekintőbbek vagyunk, például az egyszer használatos kiskendők helyett (amiről nem tudni honnan érkezett, ki csomagolta be) mi 1 napig fertőtlenítő-fehérítő folyadékban áztatjuk, majd 60 fokon mossuk, szárítógépben szárítjuk, végül gőzállomáson toljuk át a textiljeinket. Kitapasztaltuk, hogy ennél jobban fizikai képtelenség egy anyagot sterilizálni. Egyszerűen nem bírná a textília. Emellett minden helységben UVC lámpával fertőtlenítjük a teret két vendég között. Az eszközöket UV boxban és ózongenerátorral sterilizáljuk a szokásos felület és eszközfertőtlenítő oldatokon túl."
Eszter egy apró kulisszatitkot is elárult: hiába veszik a lehető legkomolyabban a megelőzést és a fertőtlenítést, egy kutatás kimutatta, hogy az embereket a klórszag nyugtatja meg a legjobban. Így, bár nem is feltétlenül lenne indokolt, a vendégek megnyugtatása érdekében mindennap klóros vízzel mosnak fel. "A tereket a fentieken túl, illóolajos diffúzorral is igyekszünk tisztán tartani borsmenta, kakukkfű és eukaliptusz aromaolajak segítségével. Ez viszont csak a mi oldalunk. Szerencsére azt tapasztalom, hogy a vendégekben van annyi jó érzés, hogy ha nincsenek jól, nem jönnek. Ezenfelül nem tudjuk őket ellenőrizni, nem is lenne életszerű. Az embereknek meg kell érteniük az egyéni fellelősségvállalás fontosságát - csak úgy, mint az élet többi területén.”