Az arclemosó. A párnahuzat. A túl sok napfény. A túl kevés napfény. A kevés folyadékbevitel. A zsíros ételek. A túl sok koffein. Az, hogy piszkálod az arcod. Az, hogy nem megfelelő termékeket kensz az arcodra. Az, hogy túl sok terméket kensz az arcodra. Az edzőtermed. Az edzőruháid. A mobiltelefonod. A törölköződ. A konyharuhád. A púderpamacsod. Ételallergia. Emésztési problémák. A levegő szmogtartalma. És még folytathatnánk – lehetetlen összegyűjteni, mennyi minden okozhat felnőttkorban pattanásokat. Ráadásul a listát most már a napszemüvegeddel is bővítheted: bőrgyógyászok szerint ugyanis sanszos, hogy ha nyáron az orrod környékén és az orcádon pattanásosodsz, a napszemüveged lehet a hunyó.


via Paramount Pictures

A szemüveg ugyanis korántsem tiszta: tele van szennyeződéssel és baktériumokkal, hiszen hozzáér a bőrödhöz, leteszed különböző, kétes tisztaságú felületekre, és a táskádba is gyakran csak bedobod (na jó, én szoktam, lehet, hogy nem mindenki ilyen barbár, mint én). Nem csoda, hogy nem éppen a leghigiénikusabb használati tárgyunk – mégis az érzékeny arcbőrödre rakod, és rosszabb esetben ott is hagyod hosszú ideig. A súrlódás pedig, ami ilyenkor keletkezik, hozzájárul, hogy a baktériumok bejussanak a pórusaidba, és hopp, így lesznek a pattanások.

„A nyári időszakban fokozottabban működnek faggyúmirigyeink, ami a gyulladásos tünetek esélyét is növeli. Jobban izzadunk, számos sminktermék és ápoló, védő kozmetikum is kerül a bőrünkre, valamint a környezeti szennyeződés, por is hat rá” – mondta a Liluland szakértője, dr. Kriston Renáta bőrgyógyász. „A szemüveggel érintkező részeken a bőr még inkább ki van téve ezen hatások következményének, és könnyebben kialakulnak irritációs, gyulladásos tünetek a bőr befülledése miatt. További irritáló forrást jelenthet az az anyag, esetleg színezék, amiből a szemüveg készült. Az alapozó pedig tovább fokozhatja a problémát, különösen, ha nem a bőrtípusunknak megfelelő készítményt alkalmazunk.” 

Persze nem kell rögtön hanyagolni a napszemüvegedet, hiszen a fényvédelem extrán fontos a nyári hónapokban a szemednek is – csak figyelj arra, hogy gyakrabban tisztítsd, és ne tedd le olyan felületekre, amelyek koszosak lehetnek. Segíthet, ha a szemüvegnek van egy saját tokja, és csak ebben hordod, ha éppen nincs az orrodon.

Arra is figyelj, hogy a szemüveg mérete megfelelő legyen, hiszen így nem csúszkál annyit az orrodon, és nem keletkezik akkora súrlódás közte és a bőröd között. Ügyelj arra, hogy fertőtlenítő kendővel minden nap áttöröld, különösen alaposan menj át az orrnyereg körüli részen, mert itt érintkezik a legtöbbet a bőröddel. Aztán az sem ajánlott, hogy ha éppen nincs rá szükséged, a fejedre told, mert ilyenkor a fejbőrödön található zsír és baktériumok is rátelepszenek, aztán odaköltöznek az orrodra és az arcodra.

„Érdemes a bőrtípusunknak megfelelő arclemosót, tonikot és vizes bázisú hidratáló krémet alkalmaznunk, amely egyben már  fényvédő faktoros és színezett is lehet, így nem szükséges több réteg krémmel terhelnünk a bőrünket a nyári melegben, mikor faggyúmirigyeink amúgy is aktívabbak” – tette hozzá a bőrgyógyász. „Válasszunk olyan szemüveget, amelynek mind a kerete, mind az orra illeszkedő része jó minőségű, nem allergizáló anyagokból készült.”

Ha ötleted sincs, miért kezdtél el pattanásosodni a nyári szezonban, érdemes kipróbálni ezeket a tippeket, hátha tényleg csak a napszemüvegeddel viszed fel a bacikat az érzékeny arcbőrödre.