Snapchat filteres önmagukká szabatnák magukat a fiatal lányok
Egyre komolyabb méreteket ölt a közösségi média okozta testképzavar: egy friss kutatás szerint egyre több olyan fiatal lány van, akik Snapchat filteres önmagukká akarják varratni magukat. Persze nem a kutyafüles filterekről van szó, hanem azokról, amik csak egy picit turbózzák fel az arcot - ezek hatására még inkább irreális elvárásokat támasztanak maguk felé a gyakran önképzavarral, testképzavarral küzdő tinédzserek és huszonévesek.
A média mindig is elérhetetlen mintákat tárt a fiatal lányok elé: a retusálás már évtizedek óta létezik, és a közösségi oldalak miatt olyan modellekhez hasonlítgatják magunkat nap mint nap, akiknek nincs más dolguk az életben, mint hogy szépek legyenek. A különböző filterek pedig egy idő után újabb szintre emelték ezt a láthatatlan nyomásgyakorlást: ezek segítségével ugyanis már azt is láthatja bárki, hogy milyen lenne az arca egyfajta "ideális" verzióban, aminek az eléréséhez jó pár műtétre, beavatkozásra lenne szükség.
A JAMA Facial Plastic Surgery című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány már komoly testképzavarként tekint arra a jelenségre, hogy egyre több fiatal lány kér olyan plasztikai beavatkozást, amely segítségével úgy nézhet ki, mint saját maga filterekkel feltuningolt mása. A Snapchat-diszmorfiának nevezett betegség a kutatók szerint hivatalosan is a testképzavarok (body dysmorphic disorder, BDD) közé sorolható, és komolyan kell venni. A tanulmányban megemlítik a 2017-es Éves Amerikai Arcplasztikai és Rekonstrukciós Sebészeti Akadémia felmérését is (Annual American Academy of Facial Plastic And Reconstructive Surgery survey), amely kimutatta, hogy a plasztikai sebészek pácienseinek 55 százaléka azért kér beavatkozást az arcán, hogy jobban nézzen ki a szelfiken.
Persze nem arra kell gondolni, hogy a fiatal lányok kutyaorrot és -fület akarnak varratni maguknak, szerencsére ennyire azért még nem szörnyű a helyzet - azokról a filterekről van szó, amelyek éppen csak egy kicsit másítják meg, és tuningolják fel optikailag az ember arcát. Ezek a szűrők néhány gombnyomás után megmutatják, hogyan nézhet ki valaki a saját "ideális" másaként, ami igen veszélyes, mert azt az érzetet kelti, hogy tulajdonképpen nem is vagyunk olyan messze a tökéletesnek tartott kinézettől, és teljesen felesleges beavatkozások elvégeztetésére sarkallja a kiforratlan ön-, és testképű fiatal lányokat.