A média mindig is elérhetetlen mintákat tárt a fiatal lányok elé: a retusálás már évtizedek óta létezik, és a közösségi oldalak miatt olyan modellekhez hasonlítgatják magunkat nap mint nap, akiknek nincs más dolguk az életben, mint hogy szépek legyenek. A különböző filterek pedig egy idő után újabb szintre emelték ezt a láthatatlan nyomásgyakorlást: ezek segítségével ugyanis már azt is láthatja bárki, hogy milyen lenne az arca egyfajta "ideális" verzióban, aminek az eléréséhez jó pár műtétre, beavatkozásra lenne szükség.

JAMA Facial Plastic Surgery című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány már komoly testképzavarként tekint arra a jelenségre, hogy egyre több fiatal lány kér olyan plasztikai beavatkozást, amely segítségével úgy nézhet ki, mint saját maga filterekkel feltuningolt mása. A Snapchat-diszmorfiának nevezett betegség a kutatók szerint hivatalosan is a testképzavarok (body dysmorphic disorder, BDD) közé sorolható, és komolyan kell venni. A tanulmányban megemlítik a 2017-es Éves Amerikai Arcplasztikai és Rekonstrukciós Sebészeti Akadémia felmérését is (Annual American Academy of Facial Plastic And Reconstructive Surgery survey), amely kimutatta, hogy a plasztikai sebészek pácienseinek 55 százaléka azért kér beavatkozást az arcán, hogy jobban nézzen ki a szelfiken. 

Persze nem arra kell gondolni, hogy a fiatal lányok kutyaorrot és -fület akarnak varratni maguknak, szerencsére ennyire azért még nem szörnyű a helyzet - azokról a filterekről van szó, amelyek éppen csak egy kicsit másítják meg, és tuningolják fel optikailag az ember arcát. Ezek a szűrők néhány gombnyomás után megmutatják, hogyan nézhet ki valaki a saját "ideális" másaként, ami igen veszélyes, mert azt az érzetet kelti, hogy tulajdonképpen nem is vagyunk olyan messze a tökéletesnek tartott kinézettől, és teljesen felesleges beavatkozások elvégeztetésére sarkallja a kiforratlan ön-, és testképű fiatal lányokat.