A parabén az új glutén. Legalábbis a szépségipar gluténja. Manapság a ‘parabénmentes’ szó gyakorlatilag ugyanazt a hatást váltja ki, mint mikor egy édesség csomagolásán azt látod, hogy ‘hozzáadott cukortól mentes’, és ezért megveszed. Ezzel csak az a baj, hogy attól még simán hizlalhat az édesség. 

És ezen analógián tovább haladva: simán lehet mérgező a kozmetikum attól, mert pont parabén nincs benne, hiszen tartalmazhat ezer meg ezer másik, éppen eléggé káros hatóanyagot. 

De akkor miért pont a parabén lett a legnagyobb ellenség?  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Simple Skincare (@simpleskinus) által megosztott bejegyzés,

Kezdjük a legelején: a parabének (mert amúgy többen vannak) már az 1920-as évek óta szerves részei a szépségiparnak. Tartósítószerként használják őket kozmetikumokban és testápolási termékekben. A kockazatos.hu cikke szerint ételekben is megtalálhatók, a hátrányuk pedig “mindössze” annyi, hogy az ösztrogénhez hasonlóan működnek - tehát zavart okoznak a hormonrendszerben. 

Emiatt pedig tiszta sor, hogy nem ajánlott enni őket. De kenni miért nem szabad? Nos, azért, mert több tucat kísérlet igazolta már, hogy a bőrön keresztül könnyen beszívódnak ezek a hatóanyagok, így ilyen formában sincsenek jó hatással az egészségre. Sőt: a parabéntartalmú termékek rendszeres használatával fokozottan nőhet - többek között - a mellrák, az allergiás reakciók, a bőröregedés, a férfiak csökkent termékenységének, és az endokrin rendszer megbetegedéseinek kockázata is. 

Ez pedig már önmagában bőven elég indok ahhoz, hogy parabénmentes termékekre válts.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Min Poh (@minpoh) által megosztott bejegyzés,

Nekem ezen a ponton megfogalmazódott a kérdés a fejemben, ami talán neked is: ha tényleg ennyire gáz a parabén, és ilyen sok kutatás támasztotta alá, hogy gyakorlatilag egy méreganyagról van szó, akkor miért nem tiltották még be a használatát? És ami még durvább: miért használja ennyi cég, köztük a Lush is (amiről köztudott, hogy természetbarát márka) a kozmetikumaiban? 

Igen, használják. Ők maguk vallják be a weboldalukon. Leírják, hogy 1930 óta veszélytelen mértékben használja a szépségipar ezt a tartósítószert, és csak akkor kezdtek el félni tőle a gyártók (és a fogyasztók), amikor az első, 2004-es kutatás rávilágított az árnyoldalára is. De a Lush mindenkit megnyugtat: szerintük a parabént támadó vizsgálatok nem eléggé alátámasztottak, és a szakértők vitatják ezeket az eredményeket. A honlapjukon azt is említik, hogy az EU-s szabványok szerint egy termék összetételének maximum 0.4%-a lehet metilparabén, és maximum 0.19%-a lehet propilparabén. Ezt ők be is tartják, sőt, ennek a felét teszik a cuccaikba. És persze parabénmentes termékeket is árulnak. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Lush Cosmetics North America (@lushcosmetics) által megosztott bejegyzés,

A kutatásom eredményekén egy dolog egyértelművé vált: ez az anyag nélkülözhetetlen tartósítószer lehet, ha a természetbarát márkák is kénytelenek belekeverni a termékeikbe. Egyébként a Krémmánián is megnéztem, hogy melyik típusú parabén hányféle kozmetikumban található meg - gondoltam, majd összeszámolom, és ideírok egy számot. Naiv voltam, mert a jövő hétig számolgathatnék: nagyjából MINDENBEN van parabén, amire nincs ráírva, hogy 'parabénmentes'. 

Most pedig egy kicsit úgy érzem magam, mint amikor anno rákerestem a gabonafélék egészségre gyakorolt hatásaira a neten. 

parabenmentes-logo.png

Lehet, hogy jobban jársz, ha te is elkezded ezt a logót keresni...

Mert vannak ugyebár a megrögzött gabonagyűlölők, akik a gluténről és a gabonákból készült lisztfélékről készült lejárató kutatásokat lobogtatják, míg vannak azok, akik szerint ez az egész egy hülyeség, és a teljes kiőrlésű gabona a hosszú élet titka. De ugyanez a vita áll fenn a laktóz, vagy a különböző édesítők kapcsán is - az ember meg győzze eldönteni, kinek van igaza... Ha arckrémet veszek, a gyártóknak higgyek, meg az EU-s szabályozásnak, vagy a kutatóknak, akik összekötik a parabént a rákkal?

Egy dolog biztos: a parabén nagy mennyiségben nem valószínű, hogy jót tesz az egészségnek. Ez már abból is sejthető, hogy szinte az összes nagy kozmetikai cég dolgozik a kiváltásán, egyre több terméken jelenik meg a mentes címke. De ha belegondolok, hinni kéne a szabványoknak és nem rettegni mindentől, ami a polcokon van, nem? Az biztos, semmiképp sem járhatsz rosszul, ha parabénmentes krémeket veszel, csak nézd meg jól az összetevőlistát, mert lehet ott még más méreganyag is!