Te tudod, hogy mitől őszül a hajad?
Bár az őszülés, ugyanúgy, mint a ráncosodás, egy természetes folyamat, legtöbben vagyunk annyira hiúk, hogy szeretnénk minél tovább kitolni - ebből élnek a hajfestékeket gyártó cégek. Azt, hogy mikor, és mennyire kezdenek deresedni a hajszálaid, igazából egyedül a genetikád és az életmódod befolyásolhatja.
Ha családban mindenki hamar őszül, akkor az a rossz hírem van, hogy a te hajad is viszonylag korán elkezd majd fakulni. A legtöbb nőnek először 30 éves kora körül jelennek meg ősz hajszálai - tök jó, hogy ez a vízválasztó, ráncosodni is kábé ekkor kezdesz. Az átlagos nő hajának fele már ősz, mire eléri az 50-et, és nagyjából semmit nem tud tenni a festésen kívül, hogy elkerülje a folyamatot. Trichológusok, azaz hajgyógyászok szerint ugyan van némi szerepe a tápanyaghiánynak és az életmódnak az őszülés mértékében, de alapvetően azért mégiscsak genetika az egész.
De mi is tulajdonképpen az őszülés? A hajadnak azért van színe, mert a fejbőrödben pigmentet termelő sejtek, úgynevezett melanociták vannak. Ezek a melanociták termelik az úgynevezett melanint, azaz festékanyagot, ami megadja, hogy milyen színűek lesznek a hajszálaid. Ahogyan öregszel, a melanintermelés lelassul, majd fokozatosan leáll, így egyre több ősz hajszálad nő majd ki.
Sok mindent nem tudsz tenni egyébként azért, hogy ezt megelőzd, ahogy írtam is az előbb, tényleg jórészt a genetikán múlik az, hogy mikor kezdesz el őszülni, és milyen mértékben fehéredik a hajad. Egy friss kutatás viszont most összefüggést talált az immunrendszer működése és az őszülés között, és lehet, hogy megoldotta azt a rejtélyt, hogy óriási stressz vagy betegség után miért fehéredik ki néhány ember haja.
A melanocitákban ugyanis található egy MITF nevű fehérje, ami a pigmenttermelést is szabályozza. Ugyanez a fehérje összeköttetésben van az immunrendszerrel is, így ha az immunrendszer interferonjait, vagyis a rendszer beindulásáért felelős fehérjéit stimuláljuk, akkor az az MITF-termelésbe is beleszól, és azt eredményezheti, hogy a pigmenttermelés leáll.
A kutatók még nem tudják, hogy pontosan mi az oka, hogy valakinél megtörténik ez, valakinél pedig nem, de legalább már egy lépéssel közelebb vannak a megoldáshoz.